Nasıl ders çalışıyorsunuz?

Silicone Android Uygulaması

444

Silver Sample
İfade skoru
591
En fazla verim aldığınız çalışma yöntemi nedir? YKS'ye 5-6 ay gibi bir süre kaldı. TYT'yi hallettiniz mi? Nasıl çalıştınız? Eğer YouTube'dan çalışıyorsanız, hangi kanalları izliyorsunuz?

Ben TYT Türkçe'yi Benim Hocam (Kadir Gümüş) ile bitireceğim.
(Evet, daha başlamadım :D . Geri kalan sürede iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum ama.)

Sizce deftere not almak zaman kaybı mıdır? Yoksa izlediğim kanalın kitap kaynağı varsa o kaynak + kanal olarak mı devam etmek mantıklı olur? Yoksa bir şeyler yazmakla uğraşmayıp direkt pdf çıkarmak mı mantıklı olur?

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
TYT'yi hallettiniz mi? Nasıl çalıştınız?
100 net civarı yapıyorum, hallettik sayılır. TYT'de çalışılacak çok bir şey yok ki. Matematikten permütasyon, kombinasyon ve olasılık var müstakil olarak bakılacak. Gerisi dört işlem, mantık, problem. Bir de fenin temelini alıp soru kalıplarına hakim olduğunda çok rahat halledersin. 2 ayda bitirilebilir. TYT, zaman yönetimi ve okuduğunu anlama sınavı. İçerik olarak pek zorlayıcılığı yok. AYT, konu içeriği fazla ve zaman isteyen bir sınav fakat bunun da kendine göre güzelliği var. TYT gibi nankör değil. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Konuyu bilirsen formülü, onu, bunu koyup tak tak yaparsın. Yok mantık, yok zaman yönetimi, yok okuduğunu en iyi şekilde anlama gibi derdin yok.

Yoksa bir şeyler yazmakla uğraşmayıp direkt pdf çıkarmak mı mantıklı olur?
Ben bunun mantıklı olduğu kanaatindeyim. Direkt video üzerinden de gidilebilir. Elden geldiğince soru üzerinden konu öğrenilmeli. Daha kalıcı oluyor, çıkacak şeylere hakim oluyorsun. Küçük notlar almak önemlidir fakat tüm konuyu yazmak vakit kaybı bence. Özellikle biyolojide zamanında sırf yazıp, not alıp, kuru ezber yapıp teste gelince bu ne diye kalakalmışlığım olmuştu. Çok daha farklı şekillerde soruyorlar. Çöze çöze alışıyor, öğreniyorsun.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Not defterine notları yeterli düzeyde kısaca alıyorum.
Konu anlatımı izleyip test çözüyorum.

Sonra 1 Fatiha yeter.

Bir de metamfetami saka saka bu kısım.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Haziran-Temmuz aylarında falan ders çalışma alışkanlığı bende yoktu. Nasıl başlayacağımı da tam bilmediğim için 2 ay öncesine kadar pomodoro tekniğiyle çalıştım. Şimdiyse alışkanlık oldu zaten, 1-1.5 saat çalıştıktan sonra kafam doluyor direk 5-10 dk mola veriyorum süre falan tutmuyorum. Yaptığım fazla bir şey yok zaten, tüm ders çalışmam boyunca sadece İngilizceye odaklanıyorum. Not almak zaman kaybı değil ama not çıkarayım derken kitabe yazmak zaman kaybı. Sadece önemli yerleri fosforlu kalemle çizmek de yeterli olabilir. Ancak bana göre en mantıklısı, özellikle 12. sınıflar için video ders notları.

KS
444

444

Silver Sample
İfade skoru
591
100 net civarı yapıyorum, hallettik sayılır. TYT'de çalışılacak çok bir şey yok ki. Matematikten permütasyon, kombinasyon ve olasılık var müstakil olarak bakılacak. Gerisi dört işlem, mantık, problem. Bir de fenin temelini alıp soru kalıplarına hakim olduğunda çok rahat halledersin. 2 ayda bitirilebilir. TYT, zaman yönetimi ve okuduğunu anlama sınavı. İçerik olarak pek zorlayıcılığı yok. AYT, konu içeriği fazla ve zaman isteyen bir sınav fakat bunun da kendine göre güzelliği var. TYT gibi nankör değil. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Konuyu bilirsen formülü, onu, bunu koyup tak tak yaparsın. Yok mantık, yok zaman yönetimi, yok okuduğunu en iyi şekilde anlama gibi derdin yok.

Ben bunun mantıklı olduğu kanaatindeyim. Direkt video üzerinden de gidilebilir. Elden geldiğince soru üzerinden konu öğrenilmeli. Daha kalıcı oluyor, çıkacak şeylere hakim oluyorsun. Küçük notlar almak önemlidir fakat tüm konuyu yazmak vakit kaybı bence. Özellikle biyolojide zamanında sırf yazıp, not alıp, kuru ezber yapıp teste gelince bu ne diye kalakalmışlığım olmuştu. Çok daha farklı şekillerde soruyorlar. Çöze çöze alışıyor, öğreniyorsun.
Açıkçası ben AYT değil de, YDT gireceğim. Bunca zaman TYT'yi boşlama sebebim de dediğiniz gibi kolay ve bitirmesi kısa sürmesi. Bir de çoğu soru yoruma dayalı gibi.
2-3 aydır YDT'de 68-69 net yapıyorum (eski senelerin sınavlarında). Yayınevlerinin denemelerinde ise 75'i buluyor. Zaten kursa da gidiyorum bunun yanında. Birkaç ayda full kelime öğrenip sınavda da 70 üstü net yapabilirim.
TYT'ye şu an daha çok önem veriyorum o yüzden. İyice çalışmam lazım. 100 net yapmanız çok iyi bu arada. Benim matematik kısmı sıkıntı. Özel öğretmen tutmayı düşünüyorum 10-15, maksimum 20 net yaptırabilecek. Çünkü temel 0 :D .
İlk birkaç hafta pdf + video üzerinden çalışacağım. Verimli giderse böyle devam ederim. Tabii soru çözmeyi de ihmal etmem :D .
İlk olarak Türkçe'den başlayıp, sosyal bilimleri de sona bırakarak çalışmayı düşünüyorum ama tüm dersleri günlere bölmek gibi bir fikrim de var. Karar veremedim henüz ona.
Siz pdf'leri nereden alıyorsunuz? Önerebileceğiniz bir site var mı?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Haziran-Temmuz aylarında falan ders çalışma alışkanlığı bende yoktu. Nasıl başlayacağımı da tam bilmediğim için 2 ay öncesine kadar pomodoro tekniğiyle çalıştım. Şimdiyse alışkanlık oldu zaten, 1-1.5 saat çalıştıktan sonra kafam doluyor direk 5-10 dk mola veriyorum süre falan tutmuyorum. Yaptığım fazla bir şey yok zaten, tüm ders çalışmam boyunca sadece İngilizceye odaklanıyorum. Not almak zaman kaybı değil ama not çıkarayım derken kitabe yazmak zaman kaybı. Sadece önemli yerleri fosforlu kalemle çizmek de yeterli olabilir. Ancak bana göre en mantıklısı, özellikle 12. sınıflar için video ders notları.
Pomodoro tekniği nedir hocam?

Margot Robbie

Gold Sample
İfade skoru
1.746
Sınava çok az bir süre kalmış. Sen TYT ile vakit kaybediyorsun. AYT ne olacak? İstediğin kadar TYT'den soru yap. AYT'den yapamadıktan sonra bir anlam ifade etmez. Belirleyici olan AYT. O yüzden TYT'ye yüzeysel çalış. Kesin çıkan konulara çalış geç. TYT zaten deneme çöze çöze halloluyor bilgi sınavı olmadığı için.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Sayısalcıyım ben. Dinlediğim YouTube hocalarının paylaştıkları PDF'leri alıyorum. Ücretsiz şekilde paylaşıp onlarca kaliteli video üreten onlarca kaliteli öğretmen var piyasada. Bir yerlere para vermeye gerek yok düşüncesindeyim. Bir site kullanmıyorum.

İlk olarak Türkçe'den başlayıp
İlk bilgi de benden olsun bari. Türkçeden diye yazılır hocam, kesme işareti olmayacak. Çok soruyorlar bunu denemelerde. Özel adlara gelen yapım, çoğul ekleri ve onlardan sonra gelen ekler ayrılmaz. 😁

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Açıkçası ben AYT değil de, YDT gireceğim. Bunca zaman TYT'yi boşlama sebebim de dediğiniz gibi kolay ve bitirmesi kısa sürmesi. Bir de çoğu soru yoruma dayalı gibi.
2-3 aydır YDT'de 68-69 net yapıyorum (eski senelerin sınavlarında). Yayınevlerinin denemelerinde ise 75'i buluyor. Zaten kursa da gidiyorum bunun yanında. Birkaç ayda full kelime öğrenip sınavda da 70 üstü net yapabilirim.
TYT'ye şu an daha çok önem veriyorum o yüzden. İyice çalışmam lazım. 100 net yapmanız çok iyi bu arada. Benim matematik kısmı sıkıntı. Özel öğretmen tutmayı düşünüyorum 10-15, maksimum 20 net yaptırabilecek. Çünkü temel 0 :D .
İlk birkaç hafta pdf + video üzerinden çalışacağım. Verimli giderse böyle devam ederim. Tabii soru çözmeyi de ihmal etmem :D .
İlk olarak Türkçe'den başlayıp, sosyal bilimleri de sona bırakarak çalışmayı düşünüyorum ama tüm dersleri günlere bölmek gibi bir fikrim de var. Karar veremedim henüz ona.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Pomodoro tekniği nedir hocam?
Mesela 20.00'da ders çalışmaya başladın,1 saatliğine kendine süre tuttun ve o süre bittiğinde 5 dk mola verdin. Tekrar 1 saat daha çalıştın yine 5 dk mola verdin, yine çalıştın bu sefer çok yoruldun 15 dk mola verdin gibi. O mola süresinde beynine gelen fazla yüklemelerden kurtulmuş oluyorsun, işin varsa onları hallediyorsun güzel oluyor ben çok seviyordum.

elden ring fanboy

Gold Sample
İfade skoru
4.593
TYT'de matematiğim sıkıntı sadece, gerisine bakacağız.

Matematik de matematik olsa... Mantık testi bildiğin he.
Ben TYT Türkçe'yi Benim Hocam (Kadir Gümüş) ile bitireceğim.
1.5x hızda izlemek bile kesmiyor o adamı. Ben onu izliyordum, sonra vazgeçtim ve onun video defterini aldım. Ondan 10-15dk bir şeyler okuyup direkt sorulara geçiyorum. Çok da gerekli değil gibi video izlemek Türkçe için. Her gün gördüğün şeyler sonuçta.

Fende konu eksiklerim var, sadece fiziği hallettim ki fizik netlerim güzel. Türkçe 25-30 arası şu an, evde 30 üstü yapsam da dershanede biraz daha düşüyor.
100 net civarı yapıyorum, hallettik sayılır.
o_O

Şu tarz yayınlara da katılmanı şiddetle öneririm, adama çok fena düzen getiriyor.

Son bir şey önereyim, Benim Hocam TYT fizik not defteri ile videoları bildiğin sana not aldırıyor video içerisinde, bayağı iyi yani. İşime yaramadı değil.

Son düzenleme:

üldürülenkedy

Platinum Sample
Yönetici
İfade skoru
3.461
Okul veya dershanede vs çalışabildiğim kadar çalışmaya çalışıyorum onun harici yok yani evde çalışılmıyor. AYT denemelerine hiç girmedim daha ama yüksek ihtimal 11. sınıfın son konularından düşerim özellikle biyoloji ama kısa süre içerisindeki çalışmada 12. sınıf yazılı konularına daha fazla ağırlık verdiğimden bayağı gecikecek 11. 10. sınıf fiziğin son konularına da bakmaya fırsat olmadı ve denemelerde hep ondan gidiyor. =(

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube