Mint Cinnamon kurarken disk bölümleme kısmındaki hata

Silicone Android Uygulaması

adam gibi adam 1050 ti

Silver Sample
İfade skoru
1.089
Mint Cinnamon kurarken disk bölümleme kısmında şu rehberdeki adımları takip ettim. Legacy BIOS'a sahibim.

Takas alanı bölümünü oluşturduktan sonra free space kısmında kullanılamaz yazdığı için root bölümünü yapamadım.
1619530494888.png

Şurada "free space" yazan yerde kullanılamaz yazısı var bende.

Ne yapmam lazım arkadaşlar?

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Kuruluma başlamadan önce Windows'dayken mi biçimlendirmem lazım?

Evet, veya direk sistem uzerinden ayirdiginiz bolumun adini (ornek /dev/sda3 gibi) belirleyeceksin lsblk komutu ile. Sonrasinda bu komut ile de bicimlendirip devam edebilirsin. Ister ext4 ister FAT32 farketmez.
mkfs.ext4 /dev/sdaX komutu ile yapacaksin. X yazan yere bolum adi gelecek. EXT4 formatinda bicimlendirme komutudur bu.

KS
A

adam gibi adam 1050 ti

Silver Sample
İfade skoru
1.089
Evet, veya direk sistem uzerinden ayirdiginiz bolumun adini (ornek /dev/sda3 gibi) belirleyeceksin lsblk komutu ile. Sonrasinda bu komut ile de bicimlendirip devam edebilirsin. Ister ext4 ister FAT32 farketmez.
mkfs.ext4 /dev/sdaX komutu ile yapacaksin. X yazan yere bolum adi gelecek. EXT4 formatinda bicimlendirme komutudur bu.
240 GB'lık SSD'mi ikiye bölüp ayırmıştım o kısımı.
1619531561051.png

Yeni disk kurmadığım için orada boş duruyor. Yeni disk oluşturup mu biçimlendireyim?
O free space yazan bölümle bir işin yok, nereye kuracaksan o bölümü ext4 formatında biçimlendir ve o bölüme kurulumu yap.
Free space yazan kısıma dokunduktan sonra sol alttaki + kısmına basıp root bölümü atayacaktım.
Bu rehberde ve bu videoda öyle yapıyor çünkü.

Nasıl ext4 biçiminde biçimlendirebileceğimi anlatır mısınız lütfen?

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
240 GB'lık SSD'mi ikiye bölüp ayırmıştım o kısımı.
6430 numaralı eki görüntüle
Yeni disk kurmadığım için orada boş duruyor. Yeni disk oluşturup mu biçimlendireyim?

Free space yazan kısıma dokunduktan sonra sol alttaki + kısmına basıp root bölümü atayacaktım.
Bu rehberde ve bu videoda öyle yapıyor çünkü.

Yukarida yazmistim komutu. Tekrar yazayim belli ki gozunden kacmis: mkfs.ext4 /dev/sdX bunu Linux uzerinde yap.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Kurulum ekranındayken kurucu araçla veya disk aracıyla kuracağın bölümü ext4 olarak biçimlendirin, sonra bu eğri / çizgiyi seçin, isim/parolayı belirledikten sonra kurun.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube