Microfost yine fostluğunu yaptı; DirectStorage Windows 10'a da geliyor

Silicone Android Uygulaması

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Hocam ne demek istediğinizi anlamadım, ben sadece possible turco'nun windows 11 konusundaki (MS forumunda) NT 6.0'ın Server 2003 üzerine geliştirildiğini söyleyen mesajını attım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

1627056758531.png

Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bazı sürümlerinde TPM gereksinimi olmayacak. Rusya ve Çin gibi ülkelerde TPM çipleri yasak olduğu için Windows 11'de TPM gereksinimini opsiyonel yapacaklardır RTM'de.
Hocam peki ben Rus iso dosyası indirip kurarsam zorunlu olmaz mı?

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
@m3081, GPL 2.0 (LGPL ayrı bir olay) ile lisanslanan uygulamaları sahipli yazılımlarda yardımcı veya kütüphane olarak kullanamazsınız.
Hocam ben ona bir şey demedim. Ben sadece Vista'nın Server 2003+ olduğunu söyledim, bunu nereden çıkardınız anlayamadım.

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Hocam ben ona bir şey demedim. Ben sadece Vista'nın Server 2003+ olduğunu söyledim, bunu nereden çıkardınız anlayamadım.
Linux + NT gibi bir hibrit kernel olmasının mümkün olmadığını belirtmek istedim. Lisans sıkıntısı var çünkü.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Hocam peki adamlar Linux çekirdeğinin kodlarını biraz elleyip biz yaptık diyerek kapalı kaynakla verirlerse. Sonuçta kodlarını kimse göremeyeceği için içerisinde ne olduğunu bilemez bazı yerlerde Linux falan yazarsa da adam ben adını Linux koydum der.
Microsoft:
İster çekirdeğin kendisini ister bir kısmını koysun, yasal olarak mümkün olamayacak bir şey. Çünkü GPL ile dağıtılan bir yazılım GPL uyumlu lisanslar dışındaki lisanslar ile dağıtılamaz. Tabii LGPL olsa iş değişirdi.

Ayrıca "Linux" ismi Linus Torvalds tarafından tescillenmiş bir isim. Adını Linux koyamaz.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
İster çekirdeğin kendisini ister bir kısmını koysun, yasal olarak mümkün olamayacak bir şey. Çünkü GPL ile dağıtılan bir yazılım GPL uyumlu lisanslar dışındaki lisanslar ile dağıtılamaz.
Hocam şöyle demek istedim sonuçta Linux kernel kodları ortada adam alsa kimin haberi olacak, kimsenin? Onu kapalı kaynağa çevirip windows a eklerse kim anlayacak, kimse? Yani evet yasal olarak onu kullanmak için açık kaynak gerekiyor ama böyle bir durum var.
1627112354760.png

Sehrail

Silver Sample
İfade skoru
2.317
Hocam şöyle demek istedim sonuçta Linux kernel kodları ortada adam alsa kimin haberi olacak, kimsenin? Onu kapalı kaynağa çevirip windows a eklerse kim anlayacak, kimse? Yani evet yasal olarak onu kullanmak için açık kaynak gerekiyor ama böyle bir durum var.
43216 numaralı eki görüntüle
Dava açma hakkı verirsin, bu tip şeyler kolayca anlaşılır diye biliyorum, @Alperen İsa Nalbant daha iyi açıklar bence

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Dava açma hakkı verirsin, bu tip şeyler kolayca anlaşılır diye biliyorum, @Alperen İsa Nalbant daha iyi açıklar bence
Evet hocam anlaşılırsa dava açabilirler ama dediğim şöyle az orasından, biraz burasından, bir parça şurasından diye azar azar alırlarsa nasıl anlaşılacak?

Sehrail

Silver Sample
İfade skoru
2.317
Evet hocam anlaşılırsa dava açabilirler ama dediğim şöyle az orasından, biraz burasından, bir parça şurasından diye azar azar alırlarsa nasıl anlaşılacak?
Sanırım GPL ile lisanslanmış bir ürünün lisansını silemiyorsun. Dediğim gibi @Alperen İsa Nalbant daha iyi açıklar bence

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
@m3081 @Sehrail NT ve Linux'u mixleyemezsiniz.
Aslında olabilse güzel olurdu. Ama bence onun yerine güzel ve temiz yeni bir çekirdek gelsin (örneğin adı MS kernel olsun). Onu kullanan ilk Windows sürümlerinde (en az Windows 12) NT 7.0 ile birlikte gelsin, sonra sadece MS kernel ile gelsin. Mis gibi olur.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube