İnceleme Metro Exodus İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
''Spoiler yoktur''

METRO EXODUS Nedir?
Metro serisinin 3. oyunu.

Hikaye
Oyunu bitirdikten sonra şöyle bi' düşününce mantık hataları-çürükler var Bu durumun en büyük sebebi Artyom'un konuşmaması. Her şey tek taraflı gerçekleşiyor gibi geliyor. Ancak oyunun anlık verdiği frekanslar muhteşem. Çok basit bir olayda aşkı, korkuyu her şeyi kavrayabiliyorsunuz. Atmosfer zaten muazzam. Ufak kusurları olsa bile Metro Exodus'un hikayesi kesinlikle ortalama üstü.

Grafikler
Gayet güzel, diyecek çok bir şey yok. 1660S ile High'da sorunsuz, daha üstünde droplar yemeye başladım.

Karakterler
İlk oyunda bu kadar karakterle iç içe değildik. Bu yapıyı kökten değiştirmişler. Bence yerinde bir karar olmuş. Daha fazla karakter olunca ortam daha canlı ve gerçekçi oluyor. Ara ara bu karakterle oturup vakit geçirebiliyorsunuz. Hoşuma giden tarafı bunların isteğe bağlı olması. Doğallığını oldukça koruyor. Zaten doğallığı bozan en büyük şey konuşamamamız. Örneğin Anna ile sohbet ediyorsunuz kadın şakır şakır konuşuyor biz öyle boş boş dinliyoruz ve bir kaç dakika sürüyor bu durum. Ben ekran başında kendi kendime konuşmaya başlamıştım. :D

Silahlar-Modifikasyon
Çeşitlilik bence yeterli, modifikasyon olayı muhteşem olmuş. İstediğiniz silahı oynanış şeklinize göre dizayn edip kullanabiliyorsunuz. İster uzun menzilli sessiz silahlar tasarlayın ya da çekin normal tüfeği dalın. Kafanıza göre.

Çanta ve Craft Sistemi
Etkileşime geçebildiğimiz bir çanta var. Bence gayet güzel olmuş. Çoğu ihtiyacımızı pratik şekilde halledebiliyoruz. Ama bir süre sonra çantayı açarken gelen animasyon beni sıkmaya başladı. 3 saniye ama olsun. :D

Yaratıklar
Yaratık çeşitliliği yeterince var. Ancak oyunu hazmederek oynarsanız yani dünyayı bol bol gezerseniz Hep aynı tipleri gördüğünüzü için sıkmaya başlıyor. Eğer düz çizgisel ilerlerseniz sizi kesinlikle sıkmaz.

Yarı Açık Dünya- 4 Farklı Map
Bence muhteşem bir şey yapmışlar. Gittiğiniz her yer hikayeyi aşırı derece kuvvetlendiriyor, temanın sizi sıkmasına engel oluyor. Zaman zaman tempo değişiyor, bu oyuncu için muhteşem bir şey. Oyun süresince sizi başında gayet güzel tutuyor. Map değiştirdikçe de o bölüme adapte olmaya çalışıyorsunuz. Deneyimi çok daha kaliteli hale getirmişler.

Korkutucu mu?
İlk 2 oyuna kıyasla oyun tarzı pek korkunç bir yapıya sahip değil. Kendileri de bunu fark edip oyuna gerilim getirecek yeni yaratıklar, mutantlar eklemişler. Gayet de ürkünç olmuşlar :)

Fiyat
Son indirimde bütün DLC'ler ve ilk 2 oyun dahil 63TL'ye düştü. Totalde bütün içerikler (ilk iki oyun ve DLC'ler) oyuncuyu 40 saat rahat götürür.

Peki Alınır mı?
Kusursuz olmasa bile verdiği deneyim muhteşem. Diğer oyunları oynamışsanız veya yolculuk hikayelerini seviyor iseniz kesinlikle bakın, öneriyorum. Metro Exodus oynamaya değer bir yapımdır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Oynarken çok gerildiğim ve her mermimi düşünerek sıktığım bir yapım kendisi kesinlikle çok müthiş bir oyun ancak sırf Artyom'un konuşmamasından oyun yarıdayken dayanamayıp sildim. Birde hikayesi biraz karmaşık gelmişti, belki de ben acaba kaçırdığım bir yer mi var diye düşündüğüm için hikaye karmaşık gelmiştir bilemiyorum.

KS
SALOOWEN

SALOOWEN

Silver Sample
İfade skoru
585
Oynarken çok gerildiğim ve her mermimi düşünerek sıktığım bir yapım kendisi kesinlikle çok müthiş bir oyun ancak sırf Artyom'un konuşmamasından oyun yarıdayken dayanamayıp sildim. Birde hikayesi biraz karmaşık gelmişti, belki de ben acaba kaçırdığım bir yer mi var diye düşündüğüm için hikaye karmaşık gelmiştir bilemiyorum.
2033 ve Last Light'ı oynamamış iseniz olayları takip edememeniz normaldir hocam.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
2033 ve Last Light'ı oynamamış iseniz olayları takip edememeniz normaldir hocam.
Serinin birbirleri ile bağlantılı olduğunu sonradan öğrendim bende ama yine de beni eğlendirmişti ancak güvenli bir yer bulmak umuduyla trenle gittiğimiz bir yerde aslında oranın bir tuzak olduğunu öğrendikten sonra hikaye benim için anlamsızlaşmaya başladı ama yine de gerilimleri olsun heyecanı, atmosferi olsun müthiş bir oyun gerçekten. Belki seriyi bir gün tamamen oynarım Last Light hariç diğer 2 oyun var elimde.

KS
SALOOWEN

SALOOWEN

Silver Sample
İfade skoru
585
Serinin birbirleri ile bağlantılı olduğunu sonradan öğrendim bende ama yine de beni eğlendirmişti ancak güvenli bir yer bulmak umuduyla trenle gittiğimiz bir yerde aslında oranın bir tuzak olduğunu öğrendikten sonra hikaye benim için anlamsızlaşmaya başladı ama yine de gerilimleri olsun heyecanı, atmosferi olsun müthiş bir oyun gerçekten. Belki seriyi bir gün tamamen oynarım Last Light hariç diğer 2 oyun var elimde.
Hocam o kısımdan sonra hikaye çok daha gelişiyor, bir şans daha verilir bence.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube