Max 2000 Lira Ev Teleskobu Önerisi

Silicone Android Uygulaması

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Şöyle eli yüzü düzgün aşırı fazla yer kaplamayan bir teleskop alacağız eve. 2000 TL sınır diyebilirim fakat arada fiyat farkına değecek bir şey olursa bütçeyi de arttırabilirim. Ne önerirsiniz?

KS
C

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Ne için kullanacaksınız? Ay ve kraterlerini incelemek için mi, yoksa uzak gezegenler ve yıldızlararası cisimler için mi?
Tabiki öyle profesyonel değiliz ama daha çok ay, yakın gezegenler, yıldızlar. Araştırmadan çok hobi için alıyoruz

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Tabiki öyle profesyonel değiliz ama daha çok ay, yakın gezegenler, yıldızlar. Araştırmadan çok hobi için alıyoruz
Şu ikisine bakabilirsin. Teleskoplarda pek F/P yok, hangisinin değerleri daha iyiyse o daha pahalı oluyor zaten.
Ama profesyonel olarak kullanılmayacaksa o kadar para vermeye gerek yok bence.
70AZ alıp geçin derim, zaten gerçekten meraklı değilseniz bir süre sonra sıkılacaksınız. Gezegen takibi vs. yapmak kolay değil maalesef. O yüzden bu kadar yüksek bir bütçe ayırmaya gerek yok diye düşünüyorum.

KS
C

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
@tufanbaba123,Çok teşekkür ederim hocam profesyonel değiliz evet benim de kafama bu alttaki yattı. Ne yalan söyliyim öyle çok anlamıyorum. Dediğiniz gibi fazla para vermek saçma olur. Peki bunu kurulumu yada kullanımı zor olur mu?

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
@tufanbaba123,Çok teşekkür ederim hocam profesyonel değiliz evet benim de kafama bu alttaki yattı. Ne yalan söyliyim öyle çok anlamıyorum. Dediğiniz gibi fazla para vermek saçma olur. Peki bunu kurulumu yada kullanımı zor olur mu?
70AZ popüler bir teleskop, YouTube üzerinde bol bol kurulum videosu bulursunuz. Türkçe kaynak olmasa bile yabancı kaynak mutlaka vardır yani.

Bu arada, teleskop alan kişiler genelde aldıktan sonra hayal kırıklığına uğruyor, bunu da belirtmeliyim.
70AZ gibi bir teleskopla Satürn'e bakmak isterseniz sonuç şunun gibi olur. Tabii bir de iyi gözlem yapabilmek için şehir ışıklarından olabildiğince uzak, karanlık bir mekan gerekiyor. O yüzden almadan önce 70AZ'nin gözlem videolarına bir bakın derim. Sonuç sizi tatmin etmeyecekse hiç boşa para harcamayın :)

KS
C

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Uzak gezegenlere bakmak istiyorsan 700mm üzeri daha iyi. Ama amaç Ay'a falan bakmaksa 700mm üzerine çıkmama gerek yok diye düşünüyorum.
Tufan hocamın en son önerdiği tam 700mm o iyi gibi duruyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

70AZ gibi bir teleskopla Satürn'e bakmak isterseniz sonuç şunun gibi olur. Tabii bir de iyi gözlem yapabilmek için şehir ışıklarından olabildiğince uzak, karanlık bir mekan gerekiyor. O yüzden almadan önce 70AZ'nin gözlem videolarına bir bakın derim. Sonuç sizi tatmin etmeyecekse hiç boşa para harcamayın
Bizim ev 20. katta oranın balkonundan bakarız şehir dışına çıkamayız büyük ihtimal.
Ben parayı ödemeyeceğim babam ödeyecek sonuçta ama yine de bu videoları ona göstereyim. Bana kalırsa da sırf heves için bu kadar para verilmemeli.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Bana kalırsa da sırf heves için bu kadar para verilmemeli.
Maalesef, ülkemizde durum böyle. Fiyatlara bakmadım ama Almanya'da teleskop fiyatları ucuz diye duymuştum. Amazon.de üzerinden falan bir bakın isterseniz. Ya da uğraşmayın, alın gitsin :d
Bizim ev 20. katta oranın balkonundan bakarız
Yüksekmiş, gökyüzünde fazla yıldız görüyorsanız iyi kötü gözlem yaparsınız.

KS
C

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Babam büyük ihtimalle bana yaptırır kurulumunu hadi onu yaptım oraya odaklaması falan da ben bu işlerden de pek anlamıyorum.
Kurulumu video izleyerek veya içinden çıkan notlardan halledersiniz. Nereye odaklayacağınızı bulmak için uygulamalar gerekir tabi, SkyView vb.
Neyin ne olduğunu kamerayla bile bulabiliyorsunuz o uygulamalar sayesinde.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube