Mantıksal sürücüyü birleştirmek

Silicone Android Uygulaması
KS
T

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Hocam önemli bir verim pek yok hallederim onu.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Aslında bakarsanız SSD'de yer yok ve oradaki oyunlar benim için önemli. Tekrar indirmem zor o oyunları. 🤔 GPT şart mı?

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Windows'tan bir şey yapman gerekmiyor, GNU/Linux canlı oturumunda uygun gördüğün bölüme kurulum yapıyorsun, hepsi bundan ibaret.
Ancak iki disk kullandığın için Grubu hangi diske kurarsan açılışta o diske kurulu olanlar grubta görünür.
Bunun için ayrıca bir anlatımım olmuştu.

KS
T

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Ben iki diski birleştiremiyorum sorun o. Anladığım kadarıyla eğer böyle yaparsam GRUB'ta Windows gözükmeyecek. Linux'u HDD'ye kursam, GRUB'u SSD kurmamın bir ihtimali var mıdır?

Şimdi rehberinizi okudum. En üstte SSD, doğal olarak windows'un kurulu olduğu disk var. Ona nasıl kuracağım GRUB?

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Ben iki diski birleştiremiyorum sorun o. Anladığım kadarıyla eğer böyle yaparsam GRUB'ta Windows gözükmeyecek. Linux'u HDD'ye kursam, GRUB'u SSD kurmamın bir ihtimali var mıdır?

Size verdiğim bağlantıda olduğu gibi grub kurulu olan disk BIOS'ta en üste olmalı ki, kurulu olan bütün sistemler grubta görünsün.

Şimdi rehberinizi okudum. En üstte SSD, doğal olarak windows'un kurulu olduğu disk var. Ona nasıl kuracağım GRUB?

Windows olan diskten bir bölüm ayırın, o bölüme kurulumu yapın.

KS
T

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Disk yönetimine bakarsanız orada 2. Diskte yani HDD'de GRUB var 512MB olan alan. Onu şu an sileceğim tekrar linux kurarken ise Grubu verdiğiniz komutlara ona kurup, Boot sırasından en üste alacağım ve otomatik olarak GRUB gelecek yanlış mı anladım?

Size verdiğim bağlantıda olduğu gibi grub kurulu olan disk BIOS'ta en üste olmalı ki, kurulu olan bütün sistemler grubta görünsün.

Windows olan diskten bir bölüm ayırın, o bölüme kurulumu yapın.
Windows olan diskten ayırmam imkansız gibi.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Disk yönetimine bakarsanız orada 2. Diskte yani HDD'de GRUB var 512MB olan alan. Onu şu an sileceğim tekrar linux kurarken ise Grubu verdiğiniz komutlara ona kurup, Boot sırasından en üste alacağım ve otomatik olarak GRUB gelecek yanlış mı anladım?

Windows olan diskten ayırmam imkansız gibi.

Grub Windows'un olduğu diske kurulmazsa açılışta Windows'u göremezsiniz, bu nedenle GNU/Linux'u Windows'un olduğu diske kurun. Windows'un olduğu diske kurulum yaparsanız zaten kurulumda Windows'u gruba dahil eder. Böylece hem Windows hem GNU/Linux gruba eklenmiş olur. Bunun dışında bir şey yapmanız gerekmiyor.
Yani disk bire kurulum yaparsanız disk birdeki sistemler gruba eklenir, disk ikiyi es geçer.

KS
T

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Tamamdır hocam. O zaman şimdi HDD'yi GPT yapıp Tek bir alan haline girip her şeyi orada saklayacağım. SSD'den alan bölüp GNU/Linux'u ona kuracağım. Boot sırasında en üstte zaten. Yanlış mı anladım? Bir de Linux kurarken Install Alongside Windows Boot Manager seçeneğini seçiyorum. Bır sıkıntı oluşur mu yoksa kendim mi böleyim?

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Tamamdır hocam. O zaman şimdi HDD'yi GPT yapıp Tek bir alan haline girip her şeyi orada saklayacağım. SSD'den alan bölüp GNU/Linux'u ona kuracağım. Boot sırasında en üstte zaten. Yanlış mı anladım? Bir de Linux kurarken Install Alongside Windows Boot Manager seçeneğini seçiyorum. Bır sıkıntı oluşur mu yoksa kendim mi böleyim?

Kurulum yapacağın disk BIOS'ta en üsteyse sorun olmaz, sorunsuz devam edersiniz.
Ayrıca disk 2'yi başka amaçlar için kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube