Silicone Android Uygulaması
Hepinize selamlar. Bu makalemizde sizlerle birlikte Discourse adlı forum yazılımını localhost'a kuracağız. Bunu bir sunucuda uygulamayı gerçekten çok isterdim fakat ne yazık ki sunucum yok.

Discourse'da neyin nesi?
Discourse GNU Genel Kamu Lisansı, Sürüm 3 altında dağıtılan, forum yazılımıdır. BoingBoing gibi bir çok forum sitesi Discourse'u kullanmaktadır. Görünümü diğer forum yazılımlarına benzemediğini de belirtmek isterim.
52239245-04ad8280-289c-11e9-9c88-8c173d4a0422.png

Screenshot_2021-05-31 Is there like a Reddit style plugin - feature - Discourse Meta.png

⚠️ Önemli: Bu adımları sunucuda uygulamaya çalışmayın. Bu kurulum yanlızca localhost için geçerlidir. Eğer sunucuya kurmak istiyorsanız buyrun.

Neler gerekli?
En az:
  • 2-3 GB arası RAM, 6 GB öneririm. Normalde 1 GB fakat bu adımları herhangi bir masaüsü ortamı kurduğunuzu varsayarak anlatıyorum.
  • Ubuntu tabanlı herhangi bir GNU/Linux dağıtımı, 20.4 LTS tabanlı önerilir.
  • Yarım saat ile 1 saat arası zaman, kurulum biraz uzun sürecek.
Şimdi hazırsanız bilgisayarlarınızı yanlarınıza alın ve başlayalım!

Bağımlılıkları kurun
Şu betiği çalıştırarak Discourse'un çalışabilmesi için bağımlılıkları kurun.
Bash:
bash <(wget -qO- https://git.io/JG4Qz)
Bu aşağıdaki yazılımları kuracaktır:
Depoyu indirin
Aşağıdaki komut ile Discourse'un kaynaklarını ev dizinine indirelim.
Bash:
git clone https://github.com/discourse/discourse.git ~/discourse

Veritabanı kurulumu
PostgreSQL'e kullanıcı adımız ile aynı ada sahip kullanıcı oluşturalım. Bu Discourse veritabanını yöneteceğimiz kullanıcı olacak.
Bash:
sudo -u postgres createuser -s "$USER"

Kuruluma başlıyoruz!
Discourse'u indirdiğimiz dizine geçelim.
Bash:
cd ~/discourse

Gerekli Ruby kütüphanelerini kuralım.
Kod:
source ~/.bashrc
bundle install

Veritabanlarını oluşturalım. Bu veritabanlarında kullanıcı bilgilerini ve gönderilerini saklayacağız.
Bash:
bundle exec rake db:create
bundle exec rake db:migrate
RAILS_ENV=test bundle exec rake db:create db:migrate

...ve Discourse'un özellikleri çalışıyor mu deneyelim. Bir sürü çıktı geliyorsa Ctrl + C tuşuna basarak sonlandırın ve sonraki komuta geçin.
Kod:
bundle exec rake autospec

Şimdi Discourse'u ayağa kaldırabiliriz! Bu komut arkada çalışırken başka bir uçbirim penceresi açalım.
Bash:
bundle exec rails server

Yönetici hesabı oluşturalım. Size e-posta adresiniz gibi bazı şeyler soracaktır.
Bash:
RAILS_ENV=development bundle exec rake admin:create

Artık kurduğunuz yazılımı http://localhost:3000/ adresini ziyaret ederek bulabilirsiniz!

Kaynak:

Son düzenleme:

483

Silver Sample
İfade skoru
572
Evet. Yeter ki sunucunuz buna izin versin.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Peki XAMPP ile olur mu?

KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Peki XAMPP ile olur mu?
Bilmiyorum. Ama kurmak istiyorsanız bu rehberi WSL ile uygulayın, sonra aşağıdaki adımları takip edin.

KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Discourse bayağı kaynak tüketiyor. Kurulumu da oldukça zor, değmez.
Bunun nedeni diğer forum yazılımları gibi PHP ile değil Ruby ile yazılmış olması. Ruby kodları sürekli olarak HTML, CSS ve JavaScript'e derlendiği için biraz kaynak tüketiyor. Bence değer. Doğrusu Discourse'un görünümünü XenForo'dan daha derli toplu buluyorum. Lisans ücreti de yok, miss gibi yazılım.

Bu kurulum talimatlarını masaüstü ortamı kurduğunuzu varsayarak yaptım. RAM gereksinimi normalde 1 GB.

Son düzenleme:

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Bunun nedeni diğer forum yazılımları gibi PHP ile değil Ruby ile yazılmış olması. Ruby kodları sürekli olarak HTML, CSS ve JavaScript'e derlendiği için biraz kaynak tüketiyor. Bence değer. Doğrusu Discourse'un görünümünü XenForo'dan daha derli toplu buluyorum. Lisans ücreti de yok, miss gibi yazılım.
Benim hostingimin uyumlu olmadığını nasıl anlarım?

KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
SSH yani Secure Shell erişiminiz var mı? Bu sunucunuza uzaktan bağlanabilmenize sağlar. Kurulum için işletim sisteminin Ubuntu 20.4 olması öneriyorlar. Eğer sunucuya kuracaksanız bu adımları değil aşağıdakileri uygulayın.
Bu niye Xenforo, myBB gibi hostinge kurulmuyor? Müşteri hizmetlerine sordum: paylaşımlı hosting paketlerinde SSH erişimi verilmediğini söyledi.

KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube