İnceleme Lexar Jumpdrive V100 32 GB USB Bellek İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
Herkese merhaba arkadaşlar, bu konumda sizlere yeni almış olduğum USB Flash Bellek olan Lexar Jumpdrive V100 adlı modeli inceleyeceğim. Başta markası ve tipinden dolayı önyargıyla yaklaştığım bir modeldi fakat aldıktan ve biraz kullandıktan sonra fikirlerim değişti diyebilirim.
Neyse, şimdi ilk olarak USB Belleği satın alış muhabbetimden başlayalım;

MacOS ve diğer işletim sistemi kurulumları için daha büyük bir USB Belleğe ihtiyacım vardı, elimdeki 8 GB USB Bellek yetmiyordu maalesef. Ben de biraz araştırdım ve en sonunda Lexar Jumpdrive V100 modelinde karar kıldım. Evimin yakınındaki BİM'lerde kalmamıştı maalesef, aileme farklı bir şubeden aldırtmak zorunda kaldım.
Sonuç olarak 36,50 TL'ye, BİM'den almış oldum. Web Alışveriş sitelerinde 50 TL'den başlayan fiyatlara satılmakta, BİM çok daha hesaplı bunlara göre.
1623675678231.png

Ürün böyle bir kutu (?) içerisinde geliyor. Sade bir tasarım ve ortada USB belleğimiz bizi karşılıyor.
1623678759411.png

Ürünün dış görünüşü bu şekilde. Fotoğraflardakilere göre gerçekteki tasarımı biraz daha iyi bence, fotoğraflarda çok çirkin gelmişti.
Ayrıca SSD'nin ucuna takabileceğimiz bir kapak da bulunuyor, güzel olmuş.

Belleği sisteme taktığımızda 28.8 GB olarak gözüküyor, bu da Windows'un GB yerine GiB hesabı yapmasından kaynaklı.
epıca59.png

Hız Testleri​

Hız testlerini CrystalDiskMark 8.0.1 sürümüyle yaptım, sonuç oldukça şaşırtıcı ve iyiydi.
64mib crystal.png

147-101 MB/s sıralı okuma yazma hızı gerçekten çok iyi, şaşırttı beni. Bunun yanında dosya boyutu 64 MiB gördüğünüz gibi, daha yüksek değerler girmek USB gibi disklerde çok fark yaratıyor, ancak ben yine de 1 GiB seçip bir test daha yaptım;
1 gib crystal.png

Onda da sonuçlar bu şekildeydi. yazma hızlarında genel bir düşüş var, bu da normal.​

HD Tune Benchmark​

asdasdasd.png

1623680742564.png

Yine gayet iyi değerler. Ortalama 162 MB/s hızında, bu CrystalDiskMark'tan da fazla.​

Dosya kopyalama performansı​

1623674226437.png

9 GB'lık MacOS Catalina imaj dosyasını saniyede 30-40 MB/s arası değişken bir hızla kopyaladı. Değerler oldukça kararlı, hiç oynama yok neredeyse.

Ürün genel anlamda beni hız konusunda oldukça tatmin etti. USB 3.1, 3.2 yazılıp bu SSD'nin hızının yarısına bile ulaşamayan modeller var.​

Lexar DataShield​

Bir de, USB Belleği satın alıp sisteme taktığınızda halihazırda belleğin içinde kurulu olarak gelen Lexar DataShield adlı yazılımdan bahsedeceğim.
Adından anlaşıldığı üzere dosyalarınızı korumak ve şifrelemek adına eklenmiş bir yazılım.
Yazılımı ilk çalıştırdığımızda karşımıza şöyle bir ekran geliyor;

Burada gerekli koşulları okudum kabul ediyom deyip nextliyoruz.
1623686376178.png

Bundan sonra disk için bir parola oluşturuyoruz, bundan sonra yazılıma girişleri bu şifre sayesinde yapacağız.
1623686410221.png

Tüm bunları yaptıktan sonra bu şekilde bir giriş ekranı geliyor karşımıza.
1623686464444.png

1623686506812.png

Şimdi, burada dosyalarımızı şifreleyip koruyabildiğimiz kısım var, ayrıca diğer diskleri de gözlemleyebiliyoruz. İstediğimiz dosyayı alıp My Protected Files kısmına sürüklediğimizde bir nevi koruma ve şifreleme işlemini gerçekleştiriyor sanırsam, çalışma prensibini ben de tam anlayamadım.​

Son Değerlendirme​

Bana kalırsa bu model F/P manyağı gerçekten. 36 lira gibi bir fiyata ancak 80-20 MB/s gibi değerlerde okuma yazma yapabilen 16 GB bellekler alabilirsiniz.
Ederinin en az 50-60 TL olduğunu düşünüyorum, hızları oldukça iyi. Isınma konusuna gelirsek, pek ısınmıyor. Sadece hız testi yaptıktan sonra sıcaklığına bakmak için USB Belleği çıkardım ve USB girişinin biraz ısınmış olduğunu gözlemledim. Aşırı bir ısınma söz konusu değil yani anlayacağınız.
Depolama da yapılır, işletim sistemi de yazdırılır, bu hızlarla Linux dağıtımı falan da kurulup kullanılabilir hatta.
Neyse, söyleyeceklerim bu kadardı. Konuya eklememi istediğiniz şeyleri ve sorularınızı bu konu altında belirtebilirsiniz, görüşmek üzere.

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
O modelden benim çok canım yandı, çok kötü değilse illaki işletim sistemi vs. kurdurur, ama Cruzer Blade zaten eski ve ısınan bir model. 2 farklı Cruzer Blade'im Windows kurarken hata verdi. En son gittim Toshiba Hayabusa aldım.
Evet, Micron bellek kullanıyormuş.
@Astroscott, 49 TL'ye önerebilir misiniz?

49 liraya da alınabilir bence. Hakkı o fiyatlar zaten bana kalırsa. Bunun yanında SanDisk Ultra Flair de bakılabilir onun yerine.

P0WeR

Silver Sample
İfade skoru
2.283
KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Yakınınızdaki BİM'lerde bulamadıysanız alınabilir bence.
49 liraya da alınabilir bence. Hakkı o fiyatlar zaten bana kalırsa. Bunun yanında SanDisk Ultra Flair de bakılabilir onun yerine.
Olabilir. Ama Bim'leri gezip almak 10₺ daha uyguna geliyor.
Aradaki fiyat farkı benim ekonomik durumuma göre pek de bir şey ifade etmiyor şahsen, BİM'lerde bulamazsam internetten alabilirim, teşekkürler desteğiniz için :)

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bu arada başlığa SSD yazmışım 🤣
Düzeltiyorum hemen.
O kadar çok SSD incelemesi yapınca normal. Evilol

Bu konuyu bekliyordum hocam. Memnun kalmanız iyi. Bazı kişilerde sıkıntı da yaşatmış USB. 3-4 kere çalıştırdıktan sonra bozulduğunu söyleyenler var. BIM ile alakalı olabilir. BIM'den Razer mouse alıp bozuk çıkan bile gördüm ben. Yine de öyle büyük çapta sorunlar değiller bunlar. Alın, aldırın. :)

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
3-4 kere çalıştırdıktan sonra bozulduğunu söyleyenler var.
BİM çalışanlarının iade edilmiş bozuk veya sorunlu ürünleri tekrar sattıklarını da görmedim değil, bence kabahat tam olarak bellekte değildir.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
EsEsDi Mastırdan bu beklenir zaten :D.

Zaten bellek SSD gibi :D. Okuma yazma hızlarından anlaşılıyor.
SSD Plus'dan daha hızlı. Evilol

@Astroscott Hocam özelliklerini öğrenmek için şu yazılımı kullanabilirsiniz;
Defender nedense virüs olarak algıladı bu programı. Ama ben Defender'ın elinden kurtarıp baktım özelliklerine.

P0WeR

Silver Sample
İfade skoru
2.283
KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
SSD Plus'dan daha hızlı. Evilol

@Astroscott Hocam özelliklerini öğrenmek için şu yazılımı kullanabilirsiniz;
Defender nedense virüs olarak algıladı bu programı. Ama ben Defender'ın elinden kurtarıp baktım özelliklerine.
Flash ID'de falan da böyle durumlar olabiliyordu, normal bence.
1623689171357.png

Bende SanDisk geldi, garip. USB 3.1 olarak gözüküyor ayrıca.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
28572 numaralı eki görüntüle
Bana yavaş Micron gelmiş o zaman. :mad::mad: Kontrolcü aynı. SM3280AB. Sanırım ikinci Patriot vakası yaşıyoruz. Evilol
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Astroscott Hocam bu arada bende de USB 3.1. Lakin USB 3.1 Gen1 olmalı. Yani USB 3.0 ile hiçbir farkı yok. USB 3.1 Gen1 USB 3.0'ın bir diğer adı.

P0WeR

Silver Sample
İfade skoru
2.283

28572 numaralı eki görüntüle
Bende de 3.1 olarak gözüküyor. :unsure:
Bana yavaş Micron gelmiş o zaman. :mad::mad: Kontrolcü aynı. SM3280AB. Sanırım ikinci Patriot vakası yaşıyoruz. Evilol
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Astroscott Hocam bu arada bende de USB 3.1. Lakin USB 3.1 Gen1 olmalı. Yani USB 3.0 ile hiçbir farkı yok. USB 3.1 Gen1 USB 3.0'ın bir diğer adı.
Bendekilerin 2'si de Micron :d

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube