Küfür etmeyi nasıl bırakırım?

Silicone Android Uygulaması

Aware

Silver Sample
İfade skoru
1.437
Empati yeteneğinizi geliştirirseniz, kurtulabilirsiniz. Basit bir denklem vardır; "sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma."
Olaylara karşı sövüyorsa? Anlık olaydaki duyguyu anlatan kelimeler var bir anda çıkınca cuk oturuyor.

Andar Han

Silver Sample
İfade skoru
133
Olaylara karşı sövüyorsa? Anlık olaydaki duyguyu anlatan kelimeler var bir anda çıkınca cuk oturuyor.

Yalnız başınıza bu şekilde takılıyorsanız ve bu sizi rahatlatıyorsa niye sorun olsun? Neticede bir şekilde deşarj olmak lazım. Ama bu; sizi o olaya karşı daha da hiddetlendiriyorsa, onu da önlemeye çalışmak lazım tabii ve bu durumda benim ilk verdiğim çözüm bir işe yaramaz. O vakit, öfke kontrolüne kafa yormak lazım.

Son düzenleme:

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
İslam itikadında bulunuyorsan Müslümanın görevlerinden birine karşı tutumda bulunduğunu, yaptığının büyük günah olduğunu, müflisliğe kapı açan eylemlerden biri olduğunu ve fasık olduğunu bilebilirsin. Belki bir nebze etkiler seni. Her seferinde günah hânene yazılıyor. İnançsızsan ve daha dünyevi düşünüyorsan empati kurman kâfi gelecektir. Birilerine karşı küfür etmezsin az bir vicdanın varsa. Olaylara karşı refleks şeklinde edilen küfürleri ise bırakman en zoru olacak, onlar tağutun olmuşcasına bilinçaltına işlemiş. Beynin çalışma mekanizması böyle. Onları da her yaptığında kendine bir ceza belirleyebilirsin. Ani hareketlerde küfür yerine başka kelimeler koymayı deneyebilirsin. Nefsine hakimiyeti ele alıp öfkeni kontrol edebilirsen bunu da çözmüş olursun. Küfrü ne kadar rahatlamak, stres atmak, durumu ifade etmek için kullanırsan o kadar normalleşir ve bırakman o kadar zor olur. İş tamamen sana kalıyor kim ne tavsiye verirse versin.

Son düzenleme:

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
Edeceksen fısıldayarak veya içinden et.

ByCadros

Bronze Sample
İfade skoru
486
Biraz motivasyon ve gaz ile mümkün, ya da kendini beyefendi olmaya adayabilirsin bende işe yaramıştı.
Yıllardır küfür ediyorum, beyefendi olmayı denedim olmuyor öyle.

Viserys Targaryen

Bronze Sample
İfade skoru
529
Küfür bir sığınma aracıdır. Çünkü kelimeleri kullanarak iki, üç cümle kuramayan ve karşı tarafı o şekilde alt etme çabasına giren özgüvensiz insanların baş vurduğu bir durumdur. Öncelikle ağzınızdan çıkan kelimeler size ait artık olmaz karşı tarafa ait olur. Çünkü karşı tarafa o kelimeleri, cümleleri sarf ederiz.

Cümle ağzınızdan çıkmadan önce kafanızın içinde cümleleri bir süzgeçten geçirin hemen her şeyi pat diye ortaya söylemeyin düşünmeden sonra size karşı kötü yönden geri dönüşüm olacaktır. Sinirlendiğin ya da o anda uyuz olduğunuz kişiye karşı hemen küfürlü cümleler sarf etmemeye çalışın, küfür ile bir yere gelemeyeceğini ve işleri çıkmaz bir sokağa soktuğunu bilincinde olun, kendinize hatırlatarak.

ByCadros

Bronze Sample
İfade skoru
486
Kendinden 10-20 yaş adamlarla oyun oynamaya başlarsan saygıdan küfür edemeyeceğin için küfürü kısmen bırakırsın. Böyle ilerledikçe azaltmış olursun.

Alucard

Rütbesiz
İfade skoru
18
İnsanlarla olan iletişiminde saygısını hiçbir türlü takınmayıp, yalnızca fütursuzca küfrederek toplumda yer edinmeyi keyfî bir biçimde tercih eden kişiler (sizi kastetmiyorum) ne yazık ki ülkemizde fazlasıyla var.

Bu tip insanlardan bir kişiyi bulun; hal ve hareketini az çok gözlemlemeye çalışın, ardından da kendinize şu soruyu yöneltin: "Bu insanla eğer ki aynı ortamda bulunsaydım bir gün boyunca aynı yerde vakit geçirebilir, zamanımın belirli bir bölümünü kendisiyle paylaşabilir miydim ya da en azından paylaşmak ister miydim?"

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube