Çözüldü İşlemci fanının ses çıkarması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiş. Çözülmediyse bize rapor edebilirsiniz.
Silicone Android Uygulaması

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımdaki bir fan bi' tık fazla ses yapıyor, tahminimce işlemci fanı, Ryzen 3 3100 ile birlikte AMD stok fan kullanıyorum, sistem boştayken bile o ses var, oyun açtığım zaman zaten... Bilgisayarı kapattığım zaman rahatlıyorum, öyle söyleyeyim size.

Bu sesin ekran kartından geldiğini düşünmüyorum, keza MSI Afterburnar'dan fan hızını %0'a alarak denedim, yani fan hiç dönmüyordu, fakat yine de aynı ses geliyordu, emin değilim fakat bence bu yöntem mantıklı bir yöntemdir herhalde, kendim düşünerek buldum.

BIOS ayarlarını defalarca kez sıfırladım, çünkü birtakım ayarlar yapmıştım BIOS'ta, belki o yüzden böyledir diye düşünmüştüm, fakat hiçbir işe yaramadı, ben de ayarları eski haline aldım.

İşlemci fanı her daim, sıcaklık fark etmeksizin (ki oyunlarda vs. sıcak çalışmaz, ben her oyunu MSI Afterburner açık oynarım, bir gözüm hep ondadır, güvenin bana) 1500-1800 RPM'lerde çalışıyor, bu aralığın altına düştüğünü hiç görmedim, bence asıl sorun bu...

Ayrıca bilgisayar açılırken çok garip bir ses geliyor, "gık" gibi bir şey, robotumsu bir ses, tarif etmesi güç, bu sırada da işlemci fanı yavaşlıyor ve birkaç saniye sonra eski hızına geri dönüyor.

Eskiden böyle bir sorun yoktu, tek duyduğum şey Coil Whine olduğunu düşündüğüm ekran kartından gelen sesti, fakat artık onu da duymuyorum, işlemci fanı o sesin önüne geçti herhalde :D

Sizce sorun nedir? Çözülebilir mi? Çözülmezse konu açıp harici bir işlemci fanı alacağım ya.

Son düzenleme: Moderatör:
Çözüm
Fanın hız ayarlarını ayarlamak adına otomatik ayarlar mevcut, mesela sizin bahsettiğiniz yerden hızı "Normal" yaptığım zaman ses azalıyor ve RPM de düşüyor, buna ne dersiniz?
O şekilde daha sağlıklı olur. Fan ayarlarını yaptıktan sonra işlemciyi yüke sokup sıcaklıklarını kontrol edin derim. Cinebench R23, Aida64 FPU vb. olabilir. Prime95 de olabilir.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Lakin sıcaklıklar birkaç derece arttı gibi, fan hızı düştüğü için bence bu normal, sizce?
Gayet normal, kritik sıcaklıklara ulaşıyor mu kontrol etmen için stres testi önerdim. Kaç derece oluyor? Yükte 70-75 dereceyi aşmıyorsa sıkıntı olmaz, CPB kapatmalık bir durum yok yani.

Prime95 gibi ağır testlerde illaki geçebilir diye düşünüyorum ama oyunlarda vesaire bir sıkıntı yoksa kalmasında bir sakınca yok.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Gayet normal, kritik sıcaklıklara ulaşıyor mu kontrol etmen için stres testi önerdim. Kaç derece oluyor? Yükte 70-75 dereceyi aşmıyorsa sıkıntı olmaz, CPB kapatmalık bir durum yok yani.
Oyundan örnek vereceğim hocam kusura bakmayın, henüz stres testi yapmadım, sonra yaparım.

Witcher 3'de Ultra ayarlarda (Hairworks ve birkaç önemsiz ayar kapalı) 60 dereceyi geçmiyor, 50-57 arası seyrediyor, neden 50-57 diye sorarsanız benim gündüz saatleri odam çok sıcak oluyor, vantilatörsüz 10 dakika durulmaz hatta öyle söyleyeyim size :D bu sırada 55-57 oluyor, akşama doğru hava serinliyor, bu sırada da 53; hatta 50 bile oluyor, Witcher 3 gibi bir oyunda 50 derece sizce de çok iyi değil mi? :D

Fakat bu fan ayarlarını yapmadan önceydi, bu sıcaklık değerlerinin üstüne kabaca 2-3-4 derece katabiliriz, bence hala kabul edilebilir, fakat kabul edilebilir olsa dahi beni memnun etmezse CPB'yi kapatırım, ya da fan sesinin artmasını göze alarak fanı biraz daha hızlı çalışacak biçimde ayarlarım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Astroscott üstelik stok fanın kaldırabileceği bir biçimde 4.00GHz 1.0V OC yapılı işlemcime.

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
@Astroscott üstelik stok fanın kaldırabileceği bir biçimde 4.00GHz 1.0V OC yapılı işlemcime.
Konu ile alakasız kusura bakmayın ama çok merak ettim turbo ile 3.9 GHz'e ulaşan bir işlemciye nasıl 4 GHz 1.0v OC yaptınız ? Voltaj baya düşük. CTR testi yaptınız mı işlemciniz platinum falan sanırım

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Konu ile alakasız kusura bakmayın ama çok merak ettim turbo ile 3.9 GHz'e ulaşan bir işlemciye nasıl 4 GHz 1.0v OC yaptınız ? Voltaj baya düşük. CTR testi yaptınız mı işlemciniz platinum falan sanırım
Bu OC'yi çok önceden yaptım, bazı programlarda test yapmıştım diye hatırlıyorum.

TP'deki bir arkadaşın önerisiydi bu OC, adı "Juarex" idi sanırım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube