Çözüldü İşlemci fanının ses çıkarması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiş. Çözülmediyse bize rapor edebilirsiniz.
Silicone Android Uygulaması

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımdaki bir fan bi' tık fazla ses yapıyor, tahminimce işlemci fanı, Ryzen 3 3100 ile birlikte AMD stok fan kullanıyorum, sistem boştayken bile o ses var, oyun açtığım zaman zaten... Bilgisayarı kapattığım zaman rahatlıyorum, öyle söyleyeyim size.

Bu sesin ekran kartından geldiğini düşünmüyorum, keza MSI Afterburnar'dan fan hızını %0'a alarak denedim, yani fan hiç dönmüyordu, fakat yine de aynı ses geliyordu, emin değilim fakat bence bu yöntem mantıklı bir yöntemdir herhalde, kendim düşünerek buldum.

BIOS ayarlarını defalarca kez sıfırladım, çünkü birtakım ayarlar yapmıştım BIOS'ta, belki o yüzden böyledir diye düşünmüştüm, fakat hiçbir işe yaramadı, ben de ayarları eski haline aldım.

İşlemci fanı her daim, sıcaklık fark etmeksizin (ki oyunlarda vs. sıcak çalışmaz, ben her oyunu MSI Afterburner açık oynarım, bir gözüm hep ondadır, güvenin bana) 1500-1800 RPM'lerde çalışıyor, bu aralığın altına düştüğünü hiç görmedim, bence asıl sorun bu...

Ayrıca bilgisayar açılırken çok garip bir ses geliyor, "gık" gibi bir şey, robotumsu bir ses, tarif etmesi güç, bu sırada da işlemci fanı yavaşlıyor ve birkaç saniye sonra eski hızına geri dönüyor.

Eskiden böyle bir sorun yoktu, tek duyduğum şey Coil Whine olduğunu düşündüğüm ekran kartından gelen sesti, fakat artık onu da duymuyorum, işlemci fanı o sesin önüne geçti herhalde :D

Sizce sorun nedir? Çözülebilir mi? Çözülmezse konu açıp harici bir işlemci fanı alacağım ya.

Son düzenleme: Moderatör:
Çözüm
Fanın hız ayarlarını ayarlamak adına otomatik ayarlar mevcut, mesela sizin bahsettiğiniz yerden hızı "Normal" yaptığım zaman ses azalıyor ve RPM de düşüyor, buna ne dersiniz?
O şekilde daha sağlıklı olur. Fan ayarlarını yaptıktan sonra işlemciyi yüke sokup sıcaklıklarını kontrol edin derim. Cinebench R23, Aida64 FPU vb. olabilir. Prime95 de olabilir.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Ekran kartının Zero RPM özelliği vardır illaki, o yüzden boştayken özel fan ayarı yapmadıysanız zaten fanları dönmez.

İşlemci fanını temizlemeyi deneyin, ayrıca BIOS'tan fan ayarlarıyla oynamayı deneyin. Ben işlemci fanından kaynaklandığını düşünüyorum.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Ekran kartının Zero RPM özelliği vardır illaki, o yüzden boştayken özel fan ayarı yapmadıysanız zaten fanları dönmez.
Var hocam, ama ne olur ne olmaz bir de kendim %0'a alayım istedim, sonuç aynı.
İşlemci fanını temizlemeyi deneyin, ayrıca BIOS'tan fan ayarlarıyla oynamayı deneyin. Ben işlemci fanından kaynaklandığını düşünüyorum.
Fan ayarlarıyla nasıl oynayacağım?

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
F6 ile direkt fan ayarlarının (Smart Fan 5) açılıyor olması lazım.
"Akıllı Fan 5" bölümünü kendim buldum hocam, F6'ya falan gerek kalmadı :D

Şimdi burada ne yapmam lazım? İsterseniz yardımcı olması adına fotoğraf atabilirim bu arada, fan hızı anlık olarak 1691 RPM şu anda, az önce daha yüksekti.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Şimdi burada ne yapmam lazım? İsterseniz yardımcı olması adına fotoğraf atabilirim bu arada, fan hızı anlık olarak 1691 RPM şu anda, az önce daha yüksekti.
Oradaki grafikten fan hızlarını biraz aşağı çekmeyi deneyin.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Hocam ya ben yapamıyorum ya da bu grafikte bir şeyin oynadığı yok 😕
Alttan CPU Fan Control'ü Manual olarak ayarlayıp grafikteki noktaları aşağı yukarı, sağ sol hareket ettirmen lazım.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Alttan CPU Fan Control'ü Manual olarak ayarlayıp grafikteki noktaları aşağı yukarı, sağ sol hareket ettirmen lazım.
Sağ olun hocam hallettim, lakin bunu denemeden önce başka bir şeye değinmek istiyorum;

Fanın hız ayarlarını ayarlamak adına otomatik ayarlar mevcut, mesela sizin bahsettiğiniz yerden hızı "Normal" yaptığım zaman ses azalıyor ve RPM de düşüyor, buna ne dersiniz?

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
O şekilde daha sağlıklı olur. Fan ayarlarını yaptıktan sonra işlemciyi yüke sokup sıcaklıklarını kontrol edin derim. Cinebench R23, Aida64 FPU vb. olabilir. Prime95 de olabilir.

Çözüm
KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Teşekkürler hocam, artık neredeyse hiç ses çıkarmıyor :) hatta eskisi gibi yalnızca ekran kartı sesi :D

Lakin sıcaklıklar birkaç derece arttı gibi, fan hızı düştüğü için bence bu normal, sizce?

Olmadı sıcaklıkları dengelemek açısından CPB'yi kapatabilirim, en son bu ayarları yapmadan önce işlemcim o kadar serin çalışıyordu ki kapatma ihtiyacı dahi duymamıştım, hem malum aldığım termal macunun da faydası dokundu.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube