İslam’a inanmayanların felsefeleri, gördüğü çelişkiler

Silicone Android Uygulaması

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Kuran insanlara anlaşılması için gönderilmiş kitap olduğuna göre anlamam gerekir.
Hac Suresi 16. Ayet;

"İşte böylece biz onu apaçık âyetler olarak indirdik. Kuşkusuz Allah dilediğini doğru yola iletir."

Kendileriyle çelişiyorlar.

PuMaT

Silver Sample
İfade skoru
1.019
Dostum yarattığı varlıkların anlayacağı şekilde anlatmıyorsa bunun savunulacak ne yanı var merak ediyorum. Madem kendisine ibadet etmemizi istiyor, bizim aramızdan afedersiniz en aptalının bile anlayabileceği şekilde önümüze sunması gerekir.

Tanrının düşünme kapasitesiyle insanınki bir değil demek geçiştirmek gibime geliyor.
İnsanların anlayabileceği bir biçimde anlatıyor zaten.
Bu şekilde anlamanız komik. Düşünme kapasitesinin üzerine çıkmaya çalışırsa dininden soğur. Dinlerdeki hiç bir tanrı insan gibi düşünerek hareket etmeyeceğine göre ve araştıran birisi insan düşünme kapasitesine göre yorumlayacağı için saçma gelecek ve dininden soğuyacak.
Her araştıran insan soğuyacak diye bir şey yok. Araştırıp da daha da bağlanan bir sürü insan var.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Bu şekilde anlamanız komik. Düşünme kapasitesinin üzerine çıkmaya çalışırsa dininden soğur. Dinlerdeki hiç bir tanrı insan gibi düşünerek hareket etmeyeceğine göre ve araştıran birisi insan düşünme kapasitesine göre yorumlayacağı için saçma gelecek ve dininden soğuyacak.
E bu iki ucu ... değnek. Araştırma, dinden çıkarsın bu yüzden dine bağlı kal. Güzelmiş.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
İnsanların anlayabileceği bir biçimde anlatıyor zaten.

Her araştıran insan soğuyacak diye bir şey yok. Araştırıp da daha da bağlanan bir sürü insan var.
Ben orada o kişinin mesajına yanıt verdim.
Tanrının düşünme kapasitesiyle insanınki bir değil araştıran insan öyle düşünemeyeceği için dinden soğur demek saçma bence.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Arkadaşlar kendinizle çelişiyorsunuz. Tanrı veya dinler insanların anlayamayacağı kadar kompleks yapılarsa insanlar dinlere körü körüne inanıyor demektir. Tanrıya insan fiilleri yükleyerek incelemek de normaldir. Sergiledikleri davranışlarına insanların davranışlarına göre kıyaslıyoruz.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Kuran insanlara anlaşılması için gönderilmiş kitap olduğuna göre anlamam gerekir.
Kuran bana göre gayet anlaşılır bir kitap. Bu size göre farklı olabilir. Kişiden kişiye değişmesi onun anlaşılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Bana göre anlaşılır size göre anlaşılmaz. Siz farklı yorumlarsınız ben farklı. Benim burada demek istediğim şey evet sorgulamak gerekir ki İslam'da bunu istiyor. Fakat fazla sorgulamak dinden soğutur sizi demek istiyorum size. Bakın hocam bunları ben yaşadım çünkü. Bakın ben gereğinden fazla düşündüm bunları, kafayı yedim ve en sonunda dinden çıkmıştım. Sonra dedim ki kendime ''Bunu kendine neden yapıyorsun ki ? İyi bir insan ol sadece insanlara karşı iyi birisi ol.'' Ben bunları düşünerek kafamı bozup her gece saatlerce dinlerin gerçekçiliğini tartışıyordum kendimle ve sanki duvarlar üstüme geliyor gibiydi. Hatta bir keresinde Tanrının beni hiç bir zaman affetmeyeceğini ve beni unuttuğunu düşünmeye başlamıştım ve gerçekten psikolojim bozulmuştu. Artık o kadar bıkmıştım ki intihar edip gerçek ne diye düşünmeye başlamıştım. Benim burada demek istediğim bu ve şuan da linç yiyorum :D

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Kuran bana göre gayet anlaşılır bir kitap. Bu size göre farklı olabilir. Kişiden kişiye değişmesi onun anlaşılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Bana göre anlaşılır size göre anlaşılmaz. Siz farklı yorumlarsınız ben farklı.
İşte dananın kuyruğu burada kopuyor. Herkesin farklı anladığı bir kitaptan herkesi sorumlu tutmak pek mantıklı bir hareket değil diye düşünüyorum.
Benim burada demek istediğim şey evet sorgulamak gerekir ki İslam'da bunu istiyor.
Sorgulamaları sonucunda dinden uzaklaşanlara/çıkanlara neden ceza var o zaman?
Fakat fazla sorgulamak dinden soğutur sizi demek istiyorum size.
Genelde böyledir fakat kesinlikle böyledir demek doğru olmaz.
Açıkçası benim gibi olmanızı asla istemem
Sen kendini bir dine inanmak için şartlandırmışsın fakat inanamamışsın.
Fazla sorgulamak değil "yanlış" sorgulamak dinden soğutur.
Katılmıyorum. Hangi dinden öncelikle? @Arsenik çok güzel demiş. 1 dine bağlandın, hak din bu dedin ama diğer 4999 din de bunu iddia ediyor. O dinlerin takipçileri de bunu iddia ediyor. Sorgulamak genelde insanı uzaklaştırır. Tek İslam özelinde değil. Çoğu din için böyledir.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Benim yazdıklarımı okuyun lütfen. Açıkçası benim gibi olmanızı asla istemem @insanimsi .
Hocam siz bundan dolayı soğumuş olabilirsiniz ama ben gerekirse kafayı bile yerim bunun için.
Trilyonlarca hücreden oluşan ve düşünebilen bir varlığız, peki beni kim yaptı?

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Kendi düşüncemi de yazmadan duramayacağım. Bende çok sorguladım. Baya baya çok sorguladım. Elinde sonunda şu sonuca vardım. Bir tanrı olmalı.

Bilim harika bir şey. Bütün bu şeyler, her şeyin açıklaması var. Ama her şeyin en başına gitmek istedim. Nasıl oldu da oldu tüm bunlar. Aylarca düşündüm belki. Sonunda tek bir kanıya vardım.

Bardağın sonunda bir tanrı sizi bekliyor.
Ve sonrasında tek bir şey yaptım. Hangi TEK TANRILI din doğru? Onu araştırdım.

Bu arada Hindistan'ı tebrik ediyorum çizgi film karakterlerine tapmadıkları kalmış.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube