iPhone 12 64 GB vs. iPhone 13 128 GB

Silicone Android Uygulaması

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Merhabalar,

Kendim için alacağım, depolama 64 GB benim için gayet yeterli.
Ekran önemli benim için, performans hiç önemli değil.
Oyun vesaire hiç oynamıyorum. Hem video hem fotoğraf kamerası önemli.
Batarya önemli, en az 5 yıl kullanacağım.
Günde 30 dakika bile geçirmiyorum telefon başında tek şarjda en azından 4-5 gün gitsin istiyorum. Şu anki Redmi Note 8 yaklaşık 2 gün gidiyor.

2400 TL farka değer mi? iPhone 14 beklemeli miyim?

@3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
13 serisinin en büyük olayı bataryası. Aralarında 500 mAh fark var. Bu da yaklaşık 1.5 saat falan daha uzun kullanım süresi sunuyor. Güneş ışığı altında iPhone 13'ün ekranı daha parlak. Kamera bakımında aralarında devasa fark yok ancak 13 önde. 13'teki çentik sadece görsellik olarak da olsa biraz daha küçük. iPhone 13'te A15 Bionic var, iPhone 12'de A14 Bionic var. Bunun farkını şu dönemde anlayamazsın çünkü ikisi de çok iyi performans veriyor.

2400 liralık bir fark olduğunu düşünmüyorum.

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
iPhone 13 her türlü yeter. Ama 4 - 5 gün gitmesi imkansız.
Hocam Redmi Note 8'i bir ara 1 hafta götürmüştüm ben. Kullanmıyorum telefon desem yeridir, gideririm ben onu 4-5 gün.
13 serisinin en büyük olayı bataryası. Aralarında 500 mAh fark var. Bu da yaklaşık 1.5 saat falan daha uzun kullanım süresi sunuyor. Güneş ışığı altında iPhone 13'ün ekranı daha parlak. Kamera bakımında aralarında devasa fark yok ancak 13 önde. 13'teki çentik sadece görsellik olarak da olsa biraz daha küçük. iPhone 13'te A15 Bionic var, iPhone 12'de A14 Bionic var. Bunun farkını şu dönemde anlayamazsın çünkü ikisi de çok iyi performans veriyor.

2400 liralık bir fark olduğunu düşünmüyorum.
13'e yöneldim o zaman bir tık, 5-6 yıl kullanmayı düşünüyorum hem batarya hem parlaklık ilgimi çekti. Zaten 128 GB iPhone 12 düşünsem 1000 TL fark oluyor arada. Değer gibi o halde. Keşke 64 13 olsaydı.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Hocam Redmi Note 8'i bir ara 1 hafta götürmüştüm ben. Kullanmıyorum telefon desem yeridir, gideririm ben onu 4-5 gün.

13'e yöneldim o zaman bir tık, 5-6 yıl kullanmayı düşünüyorum hem batarya hem parlaklık ilgimi çekti. Zaten 128 GB iPhone 12 düşünsem 1000 TL fark oluyor arada. Değer gibi o halde. Keşke 64 13 olsaydı.
Aradaki farkı verebilecek durumun varsa verebilirsin. iPhone 13'e zar zor bütçen yetiyorsa gerek yok diye öyle dedim.

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Aradaki farkı verebilecek durumun varsa verebilirsin. iPhone 13'e zar zor bütçen yetiyorsa gerek yok diye öyle dedim.
Bütçe bir yandan sıkıntı değil bir yandan sıkıntı. Şu şekilde anlatayım, para önemli değil hallolur ancak telefondan daha iyi bir yere harcayabileceğim parayı gereksiz yere telefona harcamak istemiyorum.

Ancak 4 yıl değil de 5 yıl kullanacaksam örneğin ek 2400 lira veririm, sıkıntı değil o.

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
Bütçe bir yandan sıkıntı değil bir yandan sıkıntı. Şu şekilde anlatayım, para önemli değil hallolur ancak telefondan daha iyi bir yere harcayabileceğim parayı gereksiz yere telefona harcamak istemiyorum.

Ancak 4 yıl değil de 5 yıl kullanacaksam örneğin ek 2400 lira veririm, sıkıntı değil o.
Bende 13 olsun onu 8-9 yıl bile kullanırım. Ama depolama yüksek olsun 256GB gibi. Performans önemli değil diyorsun bir de çok rahat 6-7 götürebilecek telefon. İnsanlar 6S'i bile 6-7 yıl kullanıyorlar 13'ü düşünemiyorum bile.

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
iPhone 13 en yakın rakibine açık ara fark atıyor testlerde. Batarya önemliyse öneririm kesinlikle. Aradaki farka değer.

@MaNsİoN35 Hiçbir telefonu 8-9 yıl o şekilde kullanabileceğini sanmıyorum. 8-9 yıl içinde teknoloji farklı bir yere gelecek. Ayrıca yazılımla yavaşlatılacak telefon zaman içinde.

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
iPhone 13 en yakın rakibine açık ara fark atıyor testlerde. Batarya önemliyse öneririm kesinlikle. Aradaki farka değer.

@MaNsİoN35 Hiçbir telefonu 8-9 yıl o şekilde kullanabileceğini sanmıyorum. 8-9 yıl içinde teknoloji farklı bir yere gelecek. Ayrıca yazılımla yavaşlatılacak telefon zaman içinde.

iPhone 4 babamdan babaneme aktarıldı ve toplam şuan da 10.uncu senesi. Ve hala iş görüyor. Sadece 2 kez batarya değişti. Ve performansını koruyor 4 bile. 13'ü düşünemiyorum bile yeterli depolama olduktan sonra. Yiğit hoca gibi performansı çok önemsemeyensen rahat dayanır yeter ki donanımsal sorun çıkmasın bendeki eski Galaxy S3 bile çalışıyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Düz 13 veya boyutu ve bataryası sebebiyle 13 Pro Max alacağım.
Şimdiden hayırlı olsun Yiğit hocam.

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
iPhone 4 babamdan babaneme aktarıldı ve toplam şuan da 10.uncu senesi. Ve hala iş görüyor. Sadece 2 kez batarya değişti. Ve performansını koruyor 4 bile. 13'ü düşünemiyorum bile yeterli depolama olduktan sonra. Yiğit hoca gibi performansı çok önemsemeyensen rahat dayanır yeter ki donanımsal sorun çıkmasın bendeki eski Galaxy S3 bile çalışıyor.

Ama teknolojinin gelişme hızı büyük önem taşıyor burada. Teknoloji şu an iPhone 4 zamanına göre çok daha hızlı gelişiyor. Mesela 5-10 yıl içinde Wi-Fi teknolojisi tamamen kullanıma kapanabilir çünkü Hi-Fi çıktı. Daha başka bir sürü örnek verilebilir.

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
Ama teknolojinin gelişme hızı büyük önem taşıyor burada. Teknoloji şu an iPhone 4 zamanına göre çok daha hızlı gelişiyor.
Hayır, teknoloji belli bir hızda gelişiyor. Sadece patlamanın olduğu zamandayız. İnan bana göre iPhone 6'nın çıktığı zamanla aynı gelişim var hatta belki daha düşük. O yüzden her türlü kullanılır. Zaten Apple güncelleme politikasından dolayı 5 yıl cepte zaten.

Hatta size şunu diyeyim, kapitalist sistemden dolayı şirketler teknoloji gelişimini 4-5 yıl içinde düşürecek 1 yılda çıkacak yeni bir teknolojiyi 2 yılda çıkaracaklar. Umarım 8-9 yıl sonra burayı tekrar unutmazsam görüşeceğiz. 🙂

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
8-9 sene kullanmama imkan yok benim yine de. Sırf daha iyi ekran için 3-4 senede bir değiştiririm ben.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube