iPad 8 vs MatePad 11

Silicone Android Uygulaması

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Donanımsal olarak ikisi de güçlü. Yazılım olarak tartışmasız iPad önde. iPadOS’a şu an ciddi ciddi rakip olabilecek bir OS yok. Çoğu zaten fark ederseniz arayüz olarak iPadOS’un çakması.

Matepad 11 biraz daha pahalı. Ekranı 120 Hz. iPad 60 Hz. Daha üst Pro modelleri 120 Hz. Lakin iPadOS’u öyle bir optimize etmişler ki 60 Hz hiç öyle göze batmıyor. Hele ki günlük kullanıcı için hiç sıkıntı değil.

Uzun ömürlü ve sağlam olsun isterseniz iPad, daha iyi bir ekranı olsun derseniz Matepad 11 alın. Lakin unutmayın, Matepad 11’in güncelleme ömrü 2-3 sene. iPad’ler ise 6-7 sene rahat güncelleme alıyorlar. Eski nesiller de iPad’lerin güncelleme ömrü iyi değildi ama 2014 sonrası çıkanlar da bu durum değişti.

KS
2

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
MatePad 11 ekran gövde oranı ve çözünürlük bakımından daha üstün ama iPad 8 işlevsellik ve dayanıklılık kısmında daha iyi.

Performans olarak testlerde SD865 biraz daha üstte gözükse de, günlük kullanımda fark olacağını düşünmüyorum.
Hocam şimdi ben oyun oynayan YouTube de takılan ve internette gezinen birisiyim.
Fiyat kısmında iPad daha ucuz.
Kuzenin iPad 6 sı vardi cihaz akıyordu.
Yani iPad bana daha hitap eden bir cihaz olduğunu düşünüyorum.
Çoğu zaten fark ederseniz arayüz olarak iPadOS’un çakması.
Reklamdada görmüştüm Harmony Os cidden fena kıskanılarak yapılmış.
Matepad 11 biraz daha pahalı. Ekranı 120 Hz. iPad 60 Hz. Daha üst Pro modelleri 120 Hz
Ekranı umrumda değil ihtiyacımı karşılasın yeter.
Lakin iPadOS’u öyle bir optimize etmişler ki 60 Hz hiç öyle göze batmıyor. Hele ki günlük kullanıcı için hiç sıkıntı değil.
Kesinlikle iPad 6 ile oyun oynamıştım sanki 120 hz monitörde oynuyorum

Sözün özü iPad bana daha hitap eden bir cihaz görünüyor.

Birde hocam Kuzenimin iPad 6 sını inceliyordum. Ayarlara girdiğimde orada iOS 14 yazıyordu. Niye iPad os değil?

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Birde hocam Kuzenimin iPad 6 sını inceliyordum. Ayarlara girdiğimde orada iOS 14 yazıyordu. Niye iPad os değil?
iPadOS pazarlama ismi çünkü. iOS tabanlı yine. 2019 yılında iOS ile karışmasın diye adını iPadOS yaptılar.

KS
2

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
iPadOS pazarlama ismi çünkü. iOS tabanlı yine. 2019 yılında iOS ile karışmasın diye adını iPadOS yaptılar.
Şimdi hocam şöyle bi hesap yaptım.

iPad 8 6 yıl güncelleme alacak diyelim.
Şu anda iPad os 14 sürümünde. Yani eğer Apple isim değişikliğine gitmezse iPadOS 20 yi de alır.
Uygulama desteği de 3 yıl sürecek diyelim.
6+3=9 yıl götürecek bir cihaz olur bu iPad.

Şimdi MatePad 11 e bakalım.
Güncelleme desteği=3 yıl ~
Uygulama desteği= 2.5 yıl ~
3+2.5=5.5 yıl~

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
Şimdi hocam şöyle bi hesap yaptım.

iPad 8 6 yıl güncelleme alacak diyelim.
Şu anda iPad os 14 sürümünde. Yani eğer Apple isim değişikliğine gitmezse iPadOS 20 yi de alır.
Uygulama desteği de 3 yıl sürecek diyelim.
6+3=9 yıl götürecek bir cihaz olur bu iPad.

Şimdi MatePad 11 e bakalım.
Güncelleme desteği=3 yıl ~
Uygulama desteği= 2.5 yıl ~
3+2.5=5.5 yıl~
Hocam dediğim gibi düşünmenize bile gerek yok. 2014-2016'dakuzenimin aldığı iPad (pro değil ama modelini hatırlamıyorum) hala taş gibi çalışıyor. iOS 13'de kalsa da hala uygulama desteği var.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
İki cihazda çok güzel hangisi işinizi daha iyi yapıyorsa onu alın.
Yazılım olarak tartışmasız iPad önde.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
İki cihazda çok güzel hangisi işinizi daha iyi yapıyorsa onu alın.

HarmonyOS'mu iPadOS rakibi? Buna gülerim işte. :gülenzaxd: Arayüzü baştan aşağı iPadOS'tan araklanmış. Özgün tasarım yapmayı bile beceremiyor adamlar. Şu an tablet dünyasın da ciddi ciddi iPadOS'a rakip olabilecek bir OS yok. Her yönden öyle. iOS'dan çok daha gelişmiş ve akıcı bir işletim sistemi. iOS tabanlı ama iOS'da ki saçma sapan eksiklikler yok bunda. Type-C olan iPad'ler de harici depolama da bağlayabiliyorsun. Orijinali varken çakmasını kullanmam açıkçası iPadOS'un.
HarmonyOS 2 - HUAWEI Türkiye
iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor - Apple  (TR)

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
HarmonyOS'mu iPadOS rakibi? Buna gülerim işte. :gülenzaxd: Arayüzü baştan aşağı iPadOS'tan araklanmış. Özgün tasarım yapmayı bile beceremiyor adamlar. Şu an tablet dünyasın da iPadOS'a rakip olabilecek bir OS yok. Her yönden öyle. iOS'dan çok daha gelişmiş ve akıcı bir işletim sistemi. iOS tabanlı ama iOS'da ki saçma sapan eksiklikler yok bunda. Type-C olan iPad'ler de harici depolama da bağlayabiliyorsun. Orijinali varken çakmasını kullanmam açıkçası iPadOS'un.
Evet arayüzü neredeyse tamamen iOS ve iPadOS'dan (ç)alınmış ama benim gözümde Harmony OS az da olsa iyi gibi görünüyor ve daha ilk sürümlerinde iPadOS ile yarışıyor bence birkaç yıla çok iyi olur.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bir de yanlış hatırlamıyorsam Harmony OS açık kaynaklı olacakmış.

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
@PossibleTurco, Şimdi ben iPadOS kesin olarak daha iyi diyemem çünkü o kadar bakamadım.
Ama tasarımı çalmak demek işletim sistemi kötü yapmıyor. Hiçbir şekilde - puan değil. İşleve bakılması lazım. Matepad'in Google'ı yok ve iPadOS'taki tasarım uygulamaları var mı; bu tür şeylere bakılmalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube