Herhangi bir dine inanmaya gerek var mı?

Silicone Android Uygulaması
KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
Yani ben kitapları okumadım, hayatımda bir kere camiye gitmedim, ibadet etmiyorum vs. böyle kendi halimde takılıyorum. Kimseye bir zararım da yok.

Max İmre

Rütbesiz
İfade skoru
85
Yani ben kitapları okumadım, hayatımda bir kere camiye gitmedim, ibadet etmiyorum vs. böyle kendi halimde takılıyorum. Kimseye bir zararım da yok.
Dinin yoksa bir yükümlülüğünde yoktur. Sana birileri herhangi bir dini tebliğ etmişse o dini seçip seçmemek sana kalmıştır.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Değişir, bazıları bu dünyanın sınav olduğuna diğer tarafta ödüllendirileceğine inanır. Bazıları ben 1 kez geliyorum hayata devamı beni ilgilendirmez kafasında yaşar.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

İnsanın fıtratında bir şeye inanma, sığınma çabası vardır. O yüzden bir dine inanabilirsin.
İnanabilirler, gayet normal ama bence doğuştan gelen bir şey yok. Sadece bir anlam arayışında sorgulanmış bir şey. İslam'da kuran inmeseydi. Belki Arapların olduğu bölgelerde başka bir görüş olacaktı veya olmayacaktı. Dediğim gibi bence doğuştan gelen bir şey yok. Sonradan kazanılmış iç güdüler bunlar.

Max İmre

Rütbesiz
İfade skoru
85
İslam'da kuran inmeseydi. Belki Arapların olduğu bölgelerde başka bir görüş olacaktı veya olmayacaktı.
Muhtemelen Roma veya Bizans'ın etkisiyle Hristiyan olabilirdiler. Yada putperestlik devam ederdi.
İnanabilirler, gayet normal ama bence doğuştan gelen bir şey yok. Sadece bir anlam arayışında sorgulanmış bir şey.
Dediğim gibi bence doğuştan gelen bir şey yok. Sonradan kazanılmış iç güdüler bunlar.
Ha bunun hakkında bir şey demem doğuştan da olabilir. Sonradan da olabilir.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Ha bunun hakkında bir şey demem doğuştan da olabilir. Sonradan da olabilir.
Açıkçası bunu ne sen ne ben biliriz. Amacım dine çekmek değil ama örneğin bu bahsedilen Peygamber veya Kur'an mucizeleri yalan diyelim. Hiç ortaya atılmadı. Nereden bileceğiz. Bakıyorum diğer kitaplara Kur'an'ın temelinden farksızlar. Yani bir şey bu görüşe birisini çekmiş. Bence bu gelen iç güdü değil. Doğuştan gelen bir olay da yok. Ama bunu insan kendince yorumlayabilir, kesinlik payı veremem.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Yani evrenin oluşumuna start veren bir güç gerekli gibi.
Big Bang Teorisi tüm küpleri yerine oturtuyordur, herkes buna hem fikirdir ama insanlar Big Bang'in kendi başına olması imkansız bu bir mucize diyorlar. Fakat bir yaratıcının bunu tetiklemesi veya bir yaratıcının olması da bir mucize olarak değerlendirilmesi gerekmez mi? Hiçlik ile varlık aşırı farksız değil. Bir tarafına bir anlam yükleyeceksen diğer tarafını da değerlendirmek gerekir.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Hayır, yoktur. Bir dine inanmak sana bu dünyada süper güçler vermeyecek. Bir dine inanmamak da seni güçsüz yapmayacak. Bu dünyada çalıştığının, çabaladığının karşılığını alırsın. Zorunluluk değildir, tercihtir. Dini tercih edip etmemek ise araştırmadan geçer. Ne kitapları okudum ne de başka bir şey yaptım demişsin. Bu halinle sağlıklı bir görüşün olmaz zaten. Sonuçta bu yaşam senin, ölene kadar yıllar boyu yaşayacaksın. Üzüleceksin, sevineceksin, bir şeyler elde edeceksin, kaybedeceksin ama bunların hepsi bu hayatta olacak. O yüzden bu hayatı anlamlandırabilmek önemli. Bunu da araştırıp yapacaksın. Sonunda ya bir dine mensup olursun ya da inançsız olursun fakat kafan rahat olur. Kendince anlam kazandırırsın hayata. Din değil de inanç diyelim. İnançlı ol veyahut inançsız ol. Gerekli değildir fakat bir görüşünün olması çok daha iyidir. Hiç araştırma yapmadan ot gibi yaşayıp ölüp de gidebilirsin. Zorunluluk değildir dediğim gibi, kişiye kalmış. Ben senin yerinde olsam asla rahat duramam. Araştırmamışsın, keşfedeceğin çok şey var. En yakın zamanda başla araştırmaya.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube