Rehber Handbrake nedir ve nasıl kullanılır?

Silicone Android Uygulaması
Merhaba! 👋
Bugün sizlerle Handbrake'i nasıl kullanabilirsiniz, onu anlatacağım.

1) Handbrake nedir?
Handbrake, ücretsiz bir encoding/compressor yazılımıdır diyebilirim. CPU'nuzu ve bazen GPU'nuzu kullanarak videolarınızın bitrate, FPS ve çözünürlüğünü düşürebiliyor veya yükseltebiliyor.
1624357682308.png

(Günümüzdeki Handbrake logosu)

2) Nasıl indirilir?
Animation.gif

g.gif

3) Nasıl kullanılır?
Öncelikle uygulamayı açtıktan sonra video dosyamızı açıyoruz. Benim gibi sürükleyip atabilirsiniz.

f.gif

Ardından ise, amacınıza göre birkaç seçenek seçmeniz gerek. Örneğin, amacınız en az kalite kaybı ile dosyayı sıkıştırmak ise, Video > Kalite kısmından sabit kaliteyi veya bitrate'i düşürebilirsiniz. Aşağıda birkaç önerilen bitrate'leri paylaşıyorum. Varsayılan olarak sabit kalite 22'idir. Sağa gittikçe, kalite artar ancak dosya boyutu büyür, sola gittikçe ise dosya boyutu küçülür ancak kalite düşer.
1624357981521.png

1624358018504.png

Amacınız ise videonun kalitesini arttırmak ise, daha yüksek sabit kalite seçebilir ve işlemi başlatabilirsiniz. Sabit bitrate seçiyorsanız, 2 geçişli kodlama ve turbo ilk geçiş ayarlarına ellememenizi öneririm.

Ses kısmında ise ayarlara pek ellememenizi öneririm, ancak yine de isterseniz bitrate'i arttırabilirsiniz.
1624358189406.png

İsteyen varsa altyazı ekleyebiliyorsunuz, ve sanırsam videonun sadece belirli kısımlarına altyazı ekleme özelliği de mevcut.
1624358227926.png

1624358235259.png

Boyutlar kısmında ise videonun çözünürlüğünü değiştirebilir veya videoyu kırpabilirsiniz.
1624358272631.png

Son aşamaya geçmeden önce, özet kısmında değinmem gereken bir şey var. Eğer bir sosyal medya platformu gibi yerlerde videonuzu yükleyecekseniz, ''Web Optimize Edilmiş'' ayarını açmanızı öneririm. Bu sayede, dosyayı gören kişiler direkt siteden oynatabilirler mesela.
1624358328663.png

Her şey hazır! Videonun encode edilecek yeri seçiyoruz ve kodlamaya başla tuşuna tıklıyoruz.
h.gif

Video kodlanırken, bilgisayarınızı kullanmamanızı öneririm. Zira bu işlem CPU'ya ciddi şekilde yüklenmekte, o yüzden sabırlı olun.
1624358716761.png

4) Peki sonuçlar nasıl?
Render'ı almak çooook uzun süre sürebiliyor, o yüzden baştan render almayacağım ama en son 720p 60 dosyayı ufak bir bitrate oynaması ile neredeyse yarı boyutuna düşürmüştüm. Daha yüksek boyutlu Blu-Ray filmlerde v.s daha iyi sonuç alabilirsiniz belki. :evilol:

5) Bu aracı kimler kullanmalı?

Yavaş internetiniz varsa, ancak iyi bilgisayarınız varsa bu araç çok işinize yarayabilir. Çoğu sosyal medya platformunda bildiğiniz üzere dosya boyutu sınırları oluyor, dosyalarınızı sıkıştırarak bu limitlerin içine dahil edebilirsiniz. Özellikle oyunlarının videolarını çekip arkadaşlarına göndermek isteyenlere veya fansubda çalışıp .ass dosyalarını videolara eklemek isteyenlere ideal olabilir. :sörf:

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler. :eytancugarakeyf:

Son düzenleme:

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Ben de el frenini açıklayacak zannediyordum :evilol:
neyse hocam elinize sağlık bu el freninden daha çok işime yarar benim.

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Çokça kullanırım fakat biraz yüzeysel olmuş bence. Handbrake kapsamlı bir program, bir sürü filtre var. Örneğin DeBanding, Sharpen gibi filtreler var. TV yayınlarını RIP'lerken veya anime encode ederken kullanıyorum genelde. Video kısmında da çeşitli Preset'lar var, ben genelde Animation'ı kullanıyorum. Fast-Medium-Slow kısmı da boyutu bayağı etkiliyor. Son olarak da CRF daha iyi sonuçlar verse çıkan boyutlar tutarsızdır, ondan belirli bir boyutta render almak istiyorsanız bitrate kullanmalısınız.

Cuprium

Bronze Sample
İfade skoru
778

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Format Factory'e kiyasla hizi nasil?
Format Factory gerçekten çöp bir yazılım. Görüntü ve ses kalitesini inanılmaz düşürüyor, çok piksellenme ve grenlenme oluyor. Handbrake FF'in aksine prof. bir yazılım. FF sadece daha hızlı, başka iyi bir yanı yok.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube