Güvendiğimiz Dağlara da Kar Yağdı: Samsung SSD'lerini Gizlice Değiştirmiş!

Silicone Android Uygulaması
WD'nin geçenlerde gizlice SN550'yi yavaşlattığı ile ilgili bir haberi paylaşmıştım sizinle. Üzerinden çok geçmeden aynı haber Samsung'dan geldi. 970 EVO Plus'ın kontrolcüsü ve NAND yongalarını tamamen değiştirmiş Samsung. Normalde 970 EVO Plus'lar Phoneix kontrolcü barındırıyorlar. Lakin Samsung bunu yeni ürettiklerinde Elpis ile değiştirmiş. Yani 980 PRO kontrolcüsüne geçmişler. Bu iyi gibi gözükebilir ama NAND yongası da değişmiş. NAND yongası da orijinal modeldeki yongaya göre çok çok daha kötü performans veriyor.
2021-08-28-image-3.jpg

Solda bulunan orijinal modelin kopyalama hızı testi. Sağda ki ise yeni çıkan modelin kopyalama hızı testi. SLC bellek performansı dramatik bir şekilde düşmüş yeni modelde. 1.58 GB/s'den 840 MB/s hızlara gerilemiş yani yeni modelde. Sebebi; çip krizi. Evet o Dünya'yı kasıp kavuran çip krizi. SSD üreticilerini de değişiklik yapmaya zorluyor. Bu yeni SSD öyle çok kötü bir performans vermese de bunu Samsung'un kullanıcılara duyurmaması ve üstüne sayfalarında hiçbir güncellemeye gitmemesi... Büyük ayıp. Welcome to SSD piyasası. :) @Astroscott @keremcnsz24

Ek olarak yeni model öncekine göre 20 derece daha sıcak çalışıyormuş. 100 dereceyi görmüş SSD. 😳 Bu tür bir değişiklik 970 EVO içinde yapılmış sanırım.

Son düzenleme:

Duke The Java

Gold Sample
İfade skoru
1.736
Valla bu ssd piyasası resmen kumar oldu gerçekmi yanlışmı bilemiyorsun.

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
Possiblegate. :evilol: Kimse kalmadı. Seagate bile değiştirdi. Barracuda 120'nin NAND yongalarını güncellemişlerdi en son. Ama onlar daha iyi yonga takmışlardı ve daha hızlı çalışıyordu SSD. Kimisi iyisini takıyor, kimisi kötüsünü. SSD piyasası böyle işte. Temkinli olmak lazım her ihtimale karşı. Sürpriz yumurta gibi SSD'ler şu an.
Astrosscotung var hocam. 782 petabyte nand yongası vardı diye biliyorum.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Performans kötüleşmemiş, aksine artış olmuş hatta. Orada SSD'nin SLC önbelleği dolduğunda daha düşük bir hıza düşüyor. Bunun dışında hızlarda genel olarak bir artış varmış.

Sonuçta ürün kodu, yazılımı, tasarımı farklı. Ama sitelerinde hala aynı bilgiler yazıyor.

Demek istediğim, öldü bitti of aşırı kötü denecek bir durum yok.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Performans kötüleşmemiş, aksine artış olmuş hatta. Orada SSD'nin SLC önbelleği dolduğunda daha düşük bir hıza düşüyor. Bunun dışında hızlarda genel olarak bir artış varmış.

Sonuçta ürün kodu, yazılımı, tasarımı farklı. Ama sitelerinde hala aynı bilgiler yazıyor.
Ama bu performans beraberinde çok fazla bir ısı artışı da getiriyor. Elpis kontrolcü kullanan 970 EVO Plus tam 20 derece daha sıcak çalışıyor Phoenix olana göre. Testlerde 100 dereceleri görmüş SSD.

Ve bu değişiklikler ile beraber aslında Samsung yeni bir SSD yapmış diyebiliriz. Neden şu firmalar değişiklik yapmak yerine, o modelin üretimini durdurup yeni bir model çıkarmaz anlamıyorum. Haydi çıkarmadın, neden bunu kullanıcılara söylemiyorsun? Şu an bu SSD'ye ben 970 EVO Plus denmesini doğru bulmuyorum. Bu olsa olsa 980 EVO olur. 970 EVO Plus ve 980 PRO'nun arasında bir SSD olmuş bu.

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Ve bu değişiklikler ile beraber aslında Samsung yeni bir SSD yapmış diyebiliriz. Neden şu firmalar değişiklik yapmak yerine, o modelin üretimini durdurup yeni bir model çıkarmaz anlamıyorum. Haydi çıkarmadın, neden bunu kullanıcılara söylemiyorsun? Şu an bu SSD'ye ben 970 EVO Plus denmesini doğru bulmuyorum. Bu olsa olsa 980 EVO olur. 970 EVO Plus ve 980 PRO'nun arasında bir SSD olmuş bu.
Katılıyorum. 975 EVO gibi bir model ismi altına koyabilirlerdi.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube