GNU/Linux hakkında düşünceleriniz nedir?

GNU/Linux hakkında düşünceleriniz nedir?

• Mükemmel

Oy: 13 61,9%
  • Güzel

Oy: 3 14,3%
  • Orta

Oy: 4 19,0%
  • Kötü

Oy: 0 0,0%
  • Çok kötü

Oy: 1 4,8%

• Toplam oy
    21
Silicone Android Uygulaması

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Bir de o zamanlar Windows XP var. Ki XP bir rezaletti hocam. SP2 ile adam olsa da yine şişiyor ve kasıyordu. Windows maalesef 2000'li yıllarda kötü durumdaydı. Bir yandan iki kere sıfırlanıp tekrar yazılan Vista, bir yandan 2001'den kalma XP derken felç olacaktık az kalsın. Neyse ki Windows 7 çıktıda rahatladık biraz. GNU/Linux açıkçası süper bir şey. Açık kaynak tamamen. Oranı buranı Microsoft'a yollamıyorlar. Eskiden de çok memnun kalmıştım ama işte program desteği kısıtlı olunca kullanmamıştım uzun bir süre. Şimdi Wine ile falan kullanılabilir hale geldi sanırım. Linux Mint kurdum mükemmel şekilde çalışıyor. Ne mavi ekran derdi var ne de işlemci ısınma derdi. Mis gibi. :sörf:

İşin daha da kötüsü, o Windows kullandığım zaman bir hırsız olduğumun bile farkında değildim. Korsan Windows falan bilmezdim. GNU/Linux sayesinde hırsızlık yaptığımın farkına vardım.
Daha sonraları araştırdım ki, GNU/Linux'a geçilmesin diye korsan kullanıma göz yuman bizzat Microsoft'un kendisiymiş.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
İşin daha da kötüsü, o Windows kullandığım zaman bir hırsız olduğumun bile farkında değildim. Korsan Windows falan bilmezdim. GNU/Linux sayesinde hırsızlık yaptığımın farkına vardım.
Daha sonraları araştırdım ki, GNU/Linux'a geçilmesin diye korsan kullanıma göz yuman bizzat Microsoft'un kendisiymiş.
Hocam bu Microsoft'un ahlakı yok. Adamlar tekel olmak için her türlü pisliği de, yüzsüzlüğü de yaparlar. Sırf tarayıcı pazarında tekel olmak için açık kaynaklı Netscape Navigator'un önünü kestiler haince. Internet Explorer'ı kaldıran OEM bilgisayar üreticilerine Windows satmayı falan bıraktılar. Apple'ı (evet koskoca Apple) eğer Mac OS'da IE kullanmazsa Office yazılımlarının desteğini kesmekle tehdit ettiler.

Windows'ta da aynı şekilde yazılımcılara büyük paralar verip sadece Windows'a yazılım çıkarttırarak dolaylı yoldan GNU/Linux'un da önünü kestiler. Oyunların Linux ortamına seneler sonra gelme sebebi de budur. DirectX yüzünden oyun geliştiricileri OpenGL gibi açık kaynak diğer teknolojilere ilgi göstermediler pek. Halen daha DirectX Microsoft için büyük bir koz. Windows'un oyunlar için en iyi platform olma sebebi de bu DirectX.

Kısacası Microsoft rekabet nedir bilmeyen, tek amacı tekel olmak olan kan emici vampir bir şirkettir. Şimdi Linux'a da yamanmaya çalışıyorlar. Windows'a alt sistem getirmeler, Edge'i Linux'a çıkartmalar falan boş şeyler değil. :)

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Hocam bu Microsoft'un ahlakı yok. Adamlar tekel olmak için her türlü pisliği de, yüzsüzlüğü de yaparlar. Sırf tarayıcı pazarında tekel olmak için açık kaynaklı Netscape Navigator'un önünü kestiler haince. Internet Explorer'ı kaldıran OEM bilgisayar üreticilerine Windows satmayı falan bıraktılar. Apple'ı (evet koskoca Apple) eğer Mac OS'da IE kullanmazsa Office yazılımlarının desteğini kesmekle tehdit ettiler.

Windows'ta da aynı şekilde yazılımcılara büyük paralar verip sadece Windows'a yazılım çıkarttırarak dolaylı yoldan GNU/Linux'un da önünü kestiler. Oyunların Linux ortamına seneler sonra gelme sebebi de budur. DirectX yüzünden oyun geliştiricileri OpenGL gibi açık kaynak diğer teknolojilere ilgi göstermediler pek. Halen daha DirectX Microsoft için büyük bir koz. Windows'un oyunlar için en iyi platform olma sebebi de bu DirectX.

Kısacası Microsoft rekabet nedir bilmeyen, tek amacı tekel olmak olan kan emici vampir bir şirkettir. Şimdi Linux'a da yamanmaya çalışıyorlar. Windows'a alt sistem getirmeler, Edge'i Linux'a çıkartmalar falan boş şeyler değil. :)

Yazdıklarının tamamı doğru.
Windows'un bir ömrü olduğunu biliyorlar, GNU/Linux ise ölümsüz. O yüzden milyar dolarlar vererek Linux vakfına üye oldular. openSUSE ile yazılım anlaşması yaptılar. GitHub'a ortak oldular. Öyle veya böyle GNU/Linux'a mahkümlar, çünkü kapalı kaynak kodlu sistemler onu yapan kişiyle başlar onunla da ölür, zira bir-iki kişiye ait. GNU/Linux ise herkes sahibidir.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Yazdıklarının tamamı doğru.
Windows'un bir ömrü olduğunu biliyorlar, GNU/Linux ise ölümsüz. O yüzden milyar dolarlar vererek Linux vakfına üye oldular. openSUSE ile yazılım anlaşması yaptılar. GitHub'a ortak oldular. Öyle veya böyle GNU/Linux'a mahkumlar, çünkü kapalı kaynak kodlu sistemler onu yapan kişiyle başlar onunla da ölür, zira bir-iki kişiye ait. GNU/Linux ise herkes sahibidir.
İşte hocam GNU/Linux gerçekten övgülere boğulası bir iş. İnsanoğlu'nun yaptığı en iyi yazılım desem abartı olmaz sanırım. Microsoft iyi para kazandı tekel imparatorluğundan. Ama bir yandan macOS bir yandan da Linux dünyasında ki son hareketler Windows'un pazar payını ciddi şekilde etkiledi. Eskiden %90'da gezen Windows şimdi %74'e düştü. Ki düşüşü sürüyor halen. Grafiklerde Windows pazar payı çizgisi aşağı doğru bir hal almış durumda.
1620940536513.png

Kısacası tekel imparatorluklarını öyle ya da böyle kaybetmeye mahkumlar. NT gibi fosilleşmiş berbat bir çekirdeği kullanmaya ve diretmeye devam ettikleri sürece böyle hep aşağı doğru gidecek Windows. Linux ile NT'yi karşılaştırmaya gerek yok sanırım. Linux sürekli güncellenirken NT 10 yılda bir güncelleniyor. Halen Windows 10 eski NT 6.0 çekirdeğinin modifiyeli bir halini kullanıyor. Yani aslında Windows 10 modifiyeli bir Vista. Ben bu Linux ile ilgili adımlarından sonra NT'yi bırakacaklarını düşünüyordum ama halen bir adım gelmedi. Umarım bırakırlar. Windows'un tek sorunu NT çekirdeği çünkü. Linux çekirdeğine geçseler uçar Windows.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube