GNU/Linux hakkında düşünceleriniz nedir?

GNU/Linux hakkında düşünceleriniz nedir?

• Mükemmel

Oy: 13 61,9%
  • Güzel

Oy: 3 14,3%
  • Orta

Oy: 4 19,0%
  • Kötü

Oy: 0 0,0%
  • Çok kötü

Oy: 1 4,8%

• Toplam oy
    21
Silicone Android Uygulaması

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Genel olarak soruyorum, herhangi bir dağıtımdan bahsetmenize gerek yok. Düşünceleriniz neler? Geçmek istiyorsanız önünüzde ne gibi engeller var? Güzelliklerini keşfettiniz mi? Her türlü kullanıcı yazabilir. Olumlu olumsuz düşünceleri bekliyorum.
Yanıt yazabilirsiniz, sadece anket olarak düşünmeyin. Olumlu veya olumsuz oy verdiyseniz açıklama yapabilirsiniz, yanlışlarımızı düzeltiriz.

Mecnun Ç.

Gold Sample
İfade skoru
1.366
KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Kendi fikirimi ekleyeyim:
Güzelliklerini keşfettiğimden beri bırakamadım. Çünkü seni takip eden gereksiz uygulamalar, hizmetler bulunmuyor. Uygulamalar çok rahat kurulup çok rahat kaldırılıyor.
Özelleştirme yapabiliyorsun, masaüstünün güzel görünmesi, sade görünmesi istersen bir oyun istasyonu gibi görünmesi sağlanabiliyor.
Çoğu dağıtım hafif. Bu yüzden kendi sistemine göre olan dağıtımı daha çabuk seçebiliyorsun, ve bu desteği bitmiş yada çöp olmuş dağıtımlar değil, güncel ve kullanılan dağıtımlar oluyor.
Ömrü bitmiş bir bilgisayarını canlandırabiliyorsun, program desteğinden mahrum kılmıyorsun.
GNU politikaları da en önemlilerinden. GNU=Tam özgürlük. İndirdiğin paketlerin çoğunluğu açık kaynak kodlu ve ücretsiz yani FOSS.
FOSS(Açık kaynak kodlu ve ücretsiz) dağıtımlarda var openSUSE gibi. Rolling-release kavramı var dağıtımlarda, her sürümü beklemen gerekmiyor. Çünkü sen bilgisayarını her güncellediğinde en güncel sürümde olmuş oluyorsun.
Kullanışlı, son kullanıcıya Win'den daha çok hitap eden dağıtımlar var örn: Mint.
Program indirmek için internette tur atmana gerek yok, 1 komutla istediğini kurabilirsin.

Herkesin fikirine saygı duyuyorum, beğenip beğenmemek size kalmış.

KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Fanboyluk yapmaya gerek yok, oyun oynuyorsan Linux size göre değil. Ben oyun oynamayı çok severim, o yüzden Windows ile Arch'ı dual boot olarak kullanıyorum. Arch, Fedora, Debian, Gentoo gibi güzellikleri olduğundan çok severim ama herkesin fikrine saygım var.

Oyunların gideri var ama Linux'ta. GeForce Now gibi hizmetler de geldiğine göre, bence oyun oynanabilir.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Genel olarak soruyorum, herhangi bir dağıtımdan bahsetmenize gerek yok. Düşünceleriniz neler? Geçmek istiyorsanız önünüzde ne gibi engeller var? Güzelliklerini keşfettiniz mi? Her türlü kullanıcı yazabilir. Olumlu olumsuz düşünceleri bekliyorum.
Yanıt yazabilirsiniz, sadece anket olarak düşünmeyin. Olumlu veya olumsuz oy verdiyseniz açıklama yapabilirsiniz, yanlışlarımızı düzeltiriz.
İpe bağlı M3 GTR düşün, ama ip sağlam, M3 GTR ise sürekli patinaj çekiyor, takılı kalıyor.

M3 sensin, ip Windows, ipin kopuş anı da linux'a geçişin!

Windows çok fazla kısıtlıyor, ömür boyu linuxa geçmeyi düşünüyorum.

Kerem Mert

Rütbesiz
İfade skoru
135
Windows dışı kullanmadım kullanmayı düşünmüyorum.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
11 yıl önce Windows'u 11 ay kullanamadım. Küfür etmediğim gün yoktu. Virüsler bir zahmet izin verirse kullanabiliyordum. Antivirüs kursam sistemi o kullanıyordu. Bedava program da kursam satın al uyarılarılarından geçilmiyordu. Bir yazılıma işlem yapmaya kalksam kapalı kaynakla karşılaşıyordum. Güncellemek adeta bir azaptı. Bütün kontrol Windows'taydı. Ben sistemi değil, sistem beni kullanıyordu.
GNU/Linux'u ilk denediğim gün bana bir isim verdi:
İlle de linux.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
11 yıl önce Windows'u 11 ay kullanamadım. Küfür etmediğim gün yoktu. Virüsler bir zahmet izin verirse kullanabiliyordum. Antivirüs kursam sistemi o kullanıyordu. Bedava program da kursam satın al uyarılarılarından geçilmiyordu. Bir yazılıma işlem yapmaya kalksam kapalı kaynakla karşılaşıyordum. Güncellemek adeta bir azaptı. Bütün kontrol Windows'taydı. Ben sistemi değil, sistem beni kullanıyordu.
GNU/Linux'u ilk denediğim gün bana bir isim verdi:
İlle de linux.
Bir de o zamanlar Windows XP var. Ki XP bir rezaletti hocam. SP2 ile adam olsa da yine şişiyor ve kasıyordu. Windows maalesef 2000'li yıllarda kötü durumdaydı. Bir yandan iki kere sıfırlanıp tekrar yazılan Vista, bir yandan 2001'den kalma XP derken felç olacaktık az kalsın. Neyse ki Windows 7 çıktıda rahatladık biraz. GNU/Linux açıkçası süper bir şey. Açık kaynak tamamen. Oranı buranı Microsoft'a yollamıyorlar. Eskiden de çok memnun kalmıştım ama işte program desteği kısıtlı olunca kullanmamıştım uzun bir süre. Şimdi Wine ile falan kullanılabilir hale geldi sanırım. Linux Mint kurdum mükemmel şekilde çalışıyor. Ne mavi ekran derdi var ne de işlemci ısınma derdi. Mis gibi. :sörf:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube