Gimp vs Photoshop

Silicone Android Uygulaması

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Lütfen bilmeden etmeden Photoshop diye yapıştırmayın.
İnternette diğer forum ve sitelere baktığımda Gimp'in Photoshop'tan çok da geri kalır yanı yokmuş.
Bi de buraya sorayım dedim.

Gimp'in Photoshop'a göre artı ve eksileri nelerdir?

Fotoğraf manipüle programı derslerine başlayacağım. Linux sever olarak gönlüm Gimp'e kayıyor ama sorayım dedim.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Photoshop kaynak ve arayüz açısından GIMP'den daha rahat. GIMP'in arayüzü kesinlikle bir Photoshop arayüzü rahatlığını veremez. Öğrenildiği zaman ikisi de aynı işi yapacaktır ama tabii ki. :) Photoshop'u korsan kullanmak yerine GIMP kullanılmasını öneriyorum ben. Photoshop'un her ne kadar kaynakları daha geniş olsa da GIMP'de de biraz araştırma ile kaynaklar bulunabilir. Kaynak dediğim işte degrade ve doku falan. :)

KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
@Sehrail, Önerdiğin, bildiğin bir seri var mı?

akans

Silver Sample
İfade skoru
1.501
İkisi de taş gibi, ben crack sevmediğimden ve Adobe’ye para vermek istemediğimden son olarak da özgür yazılım sevdiğimden Gimp kullanıyorum.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Yazılar için özel degradeler (özel renk paletleri) var Photoshop'da. Ayrıca GFX paketleri de var bir sürü. Bu GFX paketlerinde bir sürü fotoğraf düzenleme de kullanmak için materyal var. Photoshop'un kaynakları daha geniş o yüzden.

KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Yazılar için özel degradeler (özel renk paletleri) var Photoshop'da. Ayrıca GFX paketleri de var bir sürü. Bu GFX paketlerinde bir sürü fotoğraf düzenleme de kullanmak için materyal var. Photoshop'un kaynakları daha geniş o yüzden.
@MESs¹¹ hocam bunlar önemli eksiklik mi? İhityacım olur mu?

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ek olarak fotoğrafçılar RAW dediğimiz ham fotoğraf ile düzenlemeler yaparlar. Bu RAW formatını en iyi işleyen programda Photoshop'dur. Yerleşik olarak Adobe Camera RAW geliyor kendisinde. GIMP'de ise bunun için eklenti kurmanız lazım. Ama RAW formatını işlemede Photoshop daha başarılı. Ki beraberinde gelen bulut servisleri ve diğer Adobe programları ile eş zamanlı çalışması da kendisini GIMP'den daha üstün kılıyor. Basit kullanıcı için konuşursak bir fark yok aralarında. Photoshop CS6 bile iş görürken GIMP hele gele görür. Kafaya takmayın o yüzden fotoğrafçı değilseniz bu özellikleri.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ki değilim. Yani bu GFX palet malet gereksiz yani . Ben onların eksikliğini hissetmem dimi?
GFX ve degradeler gereksiz değil. Youtube'da videolarınıza kapak fotoğrafı hazırlarken ikisi de lazım oluyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube