İnceleme Gamenote HV-KB432L RGB Mekanik Klavye İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
BERKAYBABA.jpg

Herkese merhaba arkadaşlar, bu konuda yeni almış olduğum Havit Gamenote HV-KB432L adlı mekanik Blue Switch klavyeyi inceleyeceğim. Ürünü neredeyse 2 gündür kullanıyorum, deneyimlerimi de buna göre paylaşacağım. İsterseniz hemen incelemeye başlayalım. İlk olarak ürünü alış sürecimi ve ürünün kargolamasından bahsetmek istiyorum;​

Alış sürecim ve Kargolama​

Ürünü 24 Mayıs Pazartesi günü sipariş ettim, hepsiburada'dan 50₺ indirimle 260₺'ye almış oldum.
Ve ürün elime bu sabah ulaştı. Aras Kargo ile geldi 😨
Hızlı denebilir, tahmini teslimat zamanı yarın gözüküyordu. Paketlemesinin fotoğrafını çekmeyi unuttum ancak balonlu naylona sarılı bir şekilde kutuyla gelmişti.​

Kutu içeriği​

kutu.jpg

Ürünün kutusu bu şekilde.
kutu içerik.jpg

Kutu içeriği böyle, garanti belgesi ve önünde "Thanks for choosing Havit" yazan bir kullanım kitapçığı çıkıyor. Kullanım kitapçığı içerisinde klavyeye dair her şey var, beğendim. Tuş ve Switch sökmek için bir aparat çıkmadı, en azından tuş sökme aparatı çıkmasını beklerdim. Bu konuda üzdü beni. Ama ne kadar üzse de, tuşlar çok kolay çıkıyor. Pek güç uygulamadan tuşları çıkarabiliyoruz çabucak.​

Klavye hakkında - Görüntüleri ve Switch​

klavye1.jpg

Multimedya tuşları bulunmuyor, ama FN + F tuşlarıyla bunları kontrol edebiliyoruz.
Ayrıca Caps, Num ve Scroll Lock açık olduğunda klavyenin ışıklandırmasından bağımsız olarak beyaz renkte yanıyorlar.
klavye2.jpg

Sabah ışığıyla ışıklandırması ve genel görünümü bu şekilde. Işıklandırmasını ben yeterli buldum. RGB modlarına farklı bir başlık altında detaylı değineceğim.
Bilek desteği bazılarına biraz kötü gözükebilir, ama fena değil bence.
gece.jpg

Gece ise bu şekilde, ışıklandırması çok hoş. Switch olayına girecek olursak;
switch.jpg

Zaten Blue Switch bulunduğunu söylemiştim. Switch'lerimizin markası ise Content.
content.jpg

Outemu'nun biraz gerisinde olan bir Switch, ürünün fiyatı itibariyle pek yorum yapılmalık bir şey bırakmıyor :d​

Bilek Desteği ve Kablo​

kablo.jpg

Ürün 150 santimlik örgülü bir kabloya sahip, kablo yapısını beğendim. USB girişi ise altın kaplamalı.

bilek desteği.jpg

Bilek desteği üstte gördüğünüz şekilde. Pek yumuşak değil ama rahat ettiriyor işte. Özellikle fark ettiyseniz sağ ve sol kısımlarında kat kat dokulu bir yapı var, o yapı elin daha iyi oturmasına biraz daha olanak sağlıyor.​

Kasa ve ağırlık​

1622103527299.png

Klavye ağır ve kasası da sağlam. İlk elime aldığında çok ağır olduğunu hissettim. Kasası da sağlam dediğim gibi. Sadece üstünde parmak izi vb. çok bırakıyor.​

Content Blue Switch Ses Testi​

Üstteki videodan sesine bakabilirsiniz. Yay ve çınlama sesi var, ancak pek sorun ettiğim bir şey değil. Bu bütçedeki klavye switchlerde görülen bir şey zaten, anormal bir durum değil yani sonuçta. Ayrıca birçok kişiden bu çınlama ve yay sesinin bir süre sonra gittiğini duydum.

Bunun dışında sesi Outemu'ya göre biraz daha tok diyebilirim. Yay ve çınlama sesi de giderse güzel olacak. Bunun yanında Blue Switch'i ilk kez deneyimlemiş birisi olarak, çok gürültülü bir sesi olduğunu söyleyebilirim. Ailemden rahatsız olan olmadı, odalar arası gidecek kadar gürültülü değil yani. Ama yine de benim bile kafam şişiyor şu anda. Alışmayı umuyorum :d​

RGB Modları​

Klavyenin yazılımı yok maalesef, klavye üzerinden çeşitli kombinasyonlarla kontrol edebiliyoruz.
RGB modlarının yanında günlük, oyun ve ofis kullanım için 5 adet ışıklandırması var.

İlk olarak kontrolünden bahsedeyim. Öncelikle modlar arası geçişi FN+F9 kombinasyonuyla sağlıyoruz, farklı farklı tuşlara basmamıza gerek yok.
14 farklı RGB modu var. Gayet yeterli buldum, modlar da çok güzel bence. Bu konuda çok beğendim klavyeyi.

Hız ayarını ise FN + "+,-" tuşlarıyla yapabiliyoruz. Beş farklı hız modu var.

Parlaklık ayarı, FN + Page Up, Page Down tuşlarıyla sağlanıyor.

Ayrıca desteklenen modlarda renk değişimi yapabiliyoruz. Bunu da FN + Yön tuşlarıyla hallediyoruz. Şimdi isterseniz RGB modlarına detaylı bir bakış atalım.
İlk modumuz bu şekilde, dalgalı bir RGB efekti. Bu efekti istediğiniz renkte özelleştirebiliyorsunuz.
3scs7ci.gif

İkinci modumuz ise böyle. Nefes alma modu, rainbow ayarındayken farklı renklerde yanıyor, isterseniz tek bir renkte nefes alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
jvil76x.gif

Üçüncü modumuz bu şekilde. Rastgele bir renk değişimi modu.
e0fqgnz.gif

Dördüncü modumuz, yılan oyunu gibi :d Yukarıdan aşağı yatay bir şekilde iniyor. Beğendiğim modlardan birisi, ama gece hiçbir şey göremiyorsunuz :d Gösteriş sadece.
qftp1bb.gif

Ve, beşinci modumuz. Dalgalı, yağmurlu değişik bir şey, ingilizce ismi "Ripple Spreading" olması lazım.
ebagphu.gif

6. mod, en sevdiğim mod diyebilirim.
3eq3mt8.gif

7. modumuz, Rainbow Rotation adında bir mod, ama ben beyaza alıp çekmişim.
rslomnh.gif

8. modumuz, isminin Light Flash olması lazım. Şöyle;
h56r47n.gif

9. modumuz, yine görsel olarak çok iyi bir mod. Adının Spectrum olması lazım.
ru0doll.gif

10. modumuz. Herhangi bir tuşa bastığınızda o tuşun bulunduğu satırdan ışık saçılıyor.
njfbuab.gif

11. modumuz, bir tuşa tıkladığınızda o tuş kısa süreliğine aydınlanıyor.
lq6mlre.gif

12. modumuz, bir tuşa bastığımızda tüm klavyeyi aydınlatıyor.
a8dqra0.gif

Evet, tüm modlar bu şekilde. Diğer 2 mod statik modlar olduğu için eklenmelik bir şey yok. Statik rainbow ve düz ışık modları.

Evet, incelemem bu şekilde. İncelememde çoğu şeyden bahsettiğimi düşünüyorum, bayağı detaylı oldu yani bence. Eklememi istediğiniz veya merak ettiğiniz bir şey varsa belirtirseniz sevinirim. Klavyeyi 2 günlük deneyimlerime göre yorumlayacak olursam oldukça beğendim. Işıklandırması çok hoş, bilek desteği de yazı yazarken çok rahat ettiriyor. Genel olarak beğendim klavyeyi, 260₺ fiyatını sonuna kadar hak ediyor.
Keşke dediğim kısımlar şöyle, ufak bir kontrol yazılımı olsaydı keşke dedim. Ayrıca Outemu Switch olsa hiç fena olmazdı.
Şu çınlama ve yay sesi de giderse beni uzun süre götürecek gibi duruyor bu klavye.
Her neyse, incelemem bu kadardı arkadaşlar, dediğim gibi merak ettiğiniz ve eklememi istediğiniz şeyleri söyler ve inceleme hakkında görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Umarım yardımcı olmuştur.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Modlarından gayet hoş olanı var ama yazılımı olmaması kötü olmuş bence. Sonradan gelme gibi bir durumu olur mu?
Sanmıyorum, klavye ucuz bir mekanik zaten, bu özellikler bile gayet iyi bence. Yazılım olmasını beklemek pek doğru değil aslında ama konuda yine de belirtmek istedim.

i9 11900K

Gold Sample
İfade skoru
7.535
Sanmıyorum, klavye ucuz bir mekanik zaten, bu özellikler bile gayet iyi bence. Yazılım olmasını beklemek pek doğru değil aslında ama konuda yine de belirtmek istedim.
Benim 170 TL'lik klavyede bile yazılım, tuş çıkartma aparatı var. Bu klavyede de olması lazımdı şahsen.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Benim 170 TL'lik klavyede bile yazılım, tuş çıkartma aparatı var. Bu klavyede de olması lazımdı şahsen.
:cugarakeyf:
Sen o klavyeyi 2 yıl önce 170₺'ye almıştın, şimdi ederi daha fazla olmuştur.

Olabilir miydi, olabilirdi tabii.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube