Rehber Farelerde Ağırlık Yapan Gizli Metal

Silicone Android Uygulaması
- Farelerde Ağırlık Yapan Gizli Metal -
Hepinize merhabalar kıymetli dostlarım, kıymetli kardeşlerim. Evilol Sedat Peker gibi bir giriş ile başlayalım dedik bu sefer yazıya. Evilol Bu yazımızın konusu farelerin içerisine üretici tarafından konulan gizli bir metal parça olacak. Özellikle @i9 11900K'nın bazı farelere ağır demesinin asıl sebebidir bu parça. Fazla uzatmadan yazıya geçelim.

| Nedir bu metal parça ve nasıl sökeriz? |
Farelerin tam olarak arka tarafına yerleştirilen, dikdörtgen şeklinde bir parçadır kendisi.
czirxw1bb8l21.jpg

Yukarıda ki resimden ne olduğunu tam olarak görebilirsiniz. Üreticiler ağırlık yapsın diye farenin arkasında vidalıyorlar bu parçayı. Yaklaşık olarak bir 80-90 gram var bu parça. Ve farenin bütünlüğüne de hiçbir katkısı yok. Yani isterseniz sökebiliyorsunuz. Şimdi gelelim bunu kullanan ünlü bir fare üreticisine. Yani Bloody'e. :) Bu parçayı en çok Bloody kullanmaktadır. Neredeyse her faresinde bu parça var. Örnek olarak A90'ın içine bakalım;
Demir Parça.png

Yukarıda ki resimde Bloody A90'ın alt kasasının hemen arka tarafında metal bir parça görebilirsiniz. Bloody tarafından ağırlık yapılması amaçlı yerleştirilmiştir. Çoğu kişi fark etmez ama bu fareyi gerçekten olması gerekenden çok daha ağır yapar. Misal bu parçayı gidin 60 gramlık bir fareye koyun. Fare en az 120-130 gram olacaktır. Bizzat ben elimde ki çıkma bir fareden bu parçayı söktüm ve fare resmen kuş gibi hafif oldu.

Demir Parça2.png

Bu parçayı daha da yakından görmeniz adına W90 Max'ın iç kısmının resmini de koyalım. Göreceğiniz üzere dikdörtgen biçiminde ve üzerinde bir adet vida yuvası var. Bu görseli bir incelemeden aldım. İncelemede ki elemanda "Eğer farenizi hafifletmek istiyorsanız bunu çıkartabilirsiniz." diyordu. Yani eğer Bloody'nin herhangi bir faresini alırsanız ve hafiflik istiyorsanız yapmanız gereken farenin içerisini açarak bunu çıkarmaktır. Böylece fareniz hafifleyecek ve FPS tarzı oyunlarda ani hareket yapmanız gerektiğin de sıkıntı çekmeyeceksiniz. Çoğu ağır farenin ağır olmasının sebebi işte budur. Hepinize iyi günler diliyorum. :)

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
Neden tak çıkar değil ki bunlar? Ben de bulmuştum eski mouseumda.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Neden tak çıkar değil ki bunlar? Ben de bulmuştum eski mouseumda.
Üretici tak çıkar yapıp masrafa girmek yerine içine gizliyor bunu. TL80'i açarsam bir gün çıkartacağım bu parçayı.

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
Üretici tak çıkar yapıp masrafa girmek yerine içine gizliyor bunu. TL80'i açarsam bir gün çıkartacağım bu parçayı.
İyi de neden var hafif olması daha çok satmaz mı?

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
İyi de neden var hafif olması daha çok satmaz mı?
Orasını bilemiyorum hocam. Ya fare ağırlık yapsın ve sağlam hissiyatı versin diye koyuyorlar ya da farelerinin ağır olmasını istiyorlar.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Rehber için teşekkürler. Ben mousenin ağır olmasını seviyorum, bu yüzden bu yöntemi uygulamayacağım. Hafif olunca elimde tutuyor muyum tutmuyor muyum anlamıyorum. Zamanında Bloody A90 kullanmıştım ve ağırlığı bana iyi hissettirmişti.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Rehber için teşekkürler. Ben mousenin ağır olmasını seviyorum. Hafif olunca elimde tutuyor muyum tutmuyor muyum anlamıyorum. Zamanında Bloody A90 kullanmıştım ve ağırlığı bana iyi hissettirmişti.
İşte hocam bazıları da hafif seviyor. Bu rehber de onlar için aslında. :) Bende farede ağırlık seviyorum. Yine de TL80'den bu parçayı söküp deneyeceğim bir hafifliğini.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam MX518'de var mıdır?
İnternetten baktığım kadarıyla yok. Logitech farelerini ağır yapan şey farklı. İki tane PCB var MX518'de. Birisi tuşların olduğu PCB, diğeri sensör ve diğer bileşenlerin olduğu ana PCB.
1623063411817.png

Farenizin için böyle gözüküyor ve metal parça yok. Ağırlık yapan şeyler ise plastik olabilir veya da içerisinde kullanılan bileşenler ağır olabilir.

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
Hepinize merhabalar kıymetli dostlarım, kıymetli kardeşlerim. Evilol Sedat Peker gibi bir giriş ile başlayalım dedik bu sefer yazıya. Evilol
Possible Peker :oops:

Benim fare pilli olduğundan dolayı pili çıkarınca kuş gibi hafifliyor Evilol.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Metal skatezler vardı A90'da, onları sökmek gerek farenin içini açabilmek için değil mi?
Evet, sökmeniz lazım. Lakin bu skatezler diğerleri gibi sökülünce buruş buruş olmuyor. Metal olduğu için yapısını koruyor. :) Çıkarması da zor değil. Bir falçata yardımıyla çıkarılabilir.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Evet, sökmeniz lazım. Lakin bu skatezler diğerleri gibi sökülünce buruş buruş olmuyor. Metal olduğu için yapısını koruyor. :) Çıkarması da zor değil. Bir falçata yardımıyla çıkarılabilir.
Geri takması zor olmaz mı? Normal bir japon yapıştırıcısı yeterli gelir mi?

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Geri takması zor olmaz mı? Normal bir japon yapıştırıcısı yeterli gelir mi?
Zor değil hocam geri takmak. Yapışkanı sağlam bu skatezin. İçin açanlar geri rahatlıkla takıyor skatezi yerine. Ki bu skatezlerde yapışkan skatezin üzerinde duruyor. Konulduğu yuvada değil yapışkan yani.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Zor değil hocam geri takmak. Yapışkanı sağlam bu skatezin. İçin açanlar geri rahatlıkla takıyor skatezi yerine. Ki bu skatezlerde yapışkan skatezin üzerinde duruyor. Konulduğu yuvada değil yapışkan yani.
Denerim bir ara o zaman, G213 Lightsync almadan önce A90 kullanıyordum.
Şu an kardeşimde, çok gereksiz ağır bir fare idi. Neden böyle bir şey yapmışlar? 🤔

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Denerim bir ara o zaman, G213 Lightsync almadan önce A90 kullanıyordum.
Şu an kardeşimde, çok gereksiz ağır bir fare idi. Neden böyle bir şey yapmışlar? 🤔
İşte orası bir muallak hocam. Neden koymuşlar bilemiyorum. Ama fareyi gereksiz yere ağırlaştıran bir eleman bence.
Açacaksanız şu videoya bakın. Ruslar söküyor genellikle bu fareleri. Hep Ruslardan çıkıyor bu detaylı incelemeler zaten. Evilol SSD konusunda da Rusların incelemelerine bakıyordum hep.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube