Fanatik olmanın mantığı nedir?

Silicone Android Uygulaması

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Hayatına hiçbir katkısı olmayan A takımı, hayatına hiçbir katkısı olmayan B ve C takımlarını yenerek şampiyon olduğu için gece sokakta gürültü yaparak ve sokağa çıkma yasağını ihlal ederek kutlama yapıyorsun. Birisi bana bunun mantığını anlatabilir mi?

Spor kulüpleri birer şirkettir ve asıl amaçları kar etmektir. Beşiktaş'ın şampiyon olması Beşiktaş'ın hisse değerlerine artış sağlar. Bu artış da Beşiktaş'ın yöneticilerine, futbolcularına ve Beşiktaş'a yatırım yapanlara daha fazla para kazandırır. Beşiktaş'ın şampiyon olmasının taraftarlara ne katkısı var da gecenin 11'inde konvoy yapıp havaya ateş ediyorlar?

KS
hadwiger

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Hocam bu öyle herkesin anlayabileceği veya anlatabileceği bir şey değil. Fanatiklikte takımı kendi evladın gibi seviyormuşsun bir araştırmaya göre.
Kutlamalar da bundan dolayı abartı kaçıyor çoğu zaman, olay budur.
Siz Galatasaraylısınız sanırım, Galatasaray'ın size katkısı ya da faydası nedir? Futbolu sevmenize bir şey demiyorum bu arada, futbol eğlenceli bir spor.

JokMagics

Gold Sample
İfade skoru
5.023
Siz Galatasaraylısınız sanırım, Galatasaray'ın size katkısı ya da faydası nedir?
Hocam gözle görülür bir katkısı veya faydası olduğu söylenemez, manevi olarak ise benim bile anlayamayacağım kadar çok katkısı var.

KS
hadwiger

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Hocam gözle görülür bir katkısı veya faydası olduğu söylenemez, manevi olarak ise benim bile anlayamayacağım kadar çok katkısı var.
Ben hayatım boyunca hiçbir takımın taraftarı olmadım, o yüzden saçma geliyordur belki bana.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Cok basit bir cevabi var aslinda. Her insan basarili degil. Zaten her insan basarili olmak zorunda da degil. Ama bir insan basarisizsa, bir sekilde kendini basarili gorebilmek ve ovunmek icin bir seye sahip olmak ister. Bir oyuna, sirkete baglanarak da insanlar bunu saglar.

Yani adam Besiktas'i benimsiyor, kendi takimi gibi goruyor. Besiktas mac kaybettigi zaman, oyunculardan, kulup baskanindan daha fazla uzuluyor. Besiktas'in basarisini kendi basarisi gibi goruyor ve tatmin oluyor. Bak "biz" sampiyon olduk diyor. "Ulan senin takimin olmadi, onlar oldu." dedigimde de linc yiyorum tabii. :D

Bunlari birakacaksin, mutlu olsunlar. Insanin elindeki mutlulugu almaya gerek yok.

Son düzenleme:

Mert Ayıboğan

Bronze Sample
İfade skoru
459
Cok basit bir cevabi var aslinda. Her insan basarili degil. Zaten her insan basarili olmak zorunda da degil. Ama bir insan basarisizsa, bir sekilde kendini basarili gorebilmek ve ovunmek icin bir seye sahip olmak ister. Bir oyuna, sirkete baglanarak da insanlar bunu saglar.

Yani adam Besiktas'i benimsiyor. Besiktas'i kendi takimi gibi goruyor, mac kaybettiginde oyunculardan, kulup baskanindan daha fazla uzuluyor. Besiktas'in basarisini kendi basarisi gibi goruyor ve tatmin oluyor. Bak "biz" sampiyon olduk diyor. "Ulan senin takimin olmadi, onlar oldu." dedigimde de linc yiyorum. :D

Sadece başarısızlık değil, mesela bir insan hayatı boyunca fanatik yetişti. Veya onun için çok önem arz ediyordur, gönülden bağlanmıştır. Birini sevmek ile aynı olay. Fanatikliğe ben de çok anlam veremem.

John Marston

Gold Sample
İfade skoru
2.804
Mantığı yok bence. Ailenle izlersin maçı, tuttuğun takım şampiyon olunca en fazla şampanya patlatırsın veya pasta kesersin. Bunun gibi ufak kutlamalar yapılabilir. Sokağa dökülüp havaya silahla ateş edilmemeli. Kimse kimsenin huzurunu kaçırmaya hakkı yok.

SON İ3 BÜKÜCÜ

Bronze Sample
İfade skoru
1.305
Ben özet geçeceğim.
Hayatına hiçbir katkısı olmayan A takımı, hayatına hiçbir katkısı olmayan B ve C takımlarını yenerek şampiyon olduğu için gece sokakta gürültü yaparak ve sokağa çıkma yasağını ihlal ederek kutlama yapıyorsun. Birisi bana bunun mantığını anlatabilir mi?
Hiç bir mantığı yoktur. Tamamen bir takımı sevmek ve eğlenmek amaçlı bir şey olduğunu düşünüyorum.
Spor kulüpleri birer şirkettir ve asıl amaçları kar etmektir.
Hepsi paraya bakar. İnsana, taraftara bakmaz.
Beşiktaş'ın şampiyon olması Beşiktaş'ın hisse değerlerine artış sağlar.
Bizde s*l*k gibi bunu kutluyoruz.
Bu artış da Beşiktaş'ın yöneticilerine, futbolcularına ve Beşiktaş'a yatırım yapanlara daha fazla para kazandırır.
Adam milyonlar kazanırken sen oturup izleyip kazandığını görüp kural ihlal ederek para cezası alıyorsun...
Beşiktaş'ın şampiyon olmasının taraftarlara ne katkısı var da gecenin 11'inde konvoy yapıp havaya ateş ediyorlar?
Tamam sevinsinler mutlu olsunlar ama abartmasınlar. Adana'da savaş var sanki. Hatta savaş olsa bu kadar silah çıkmaz.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
İnsanların sağlıklarını ellerinden almalarına da gerek yok. Gayet medeni bir şekilde sevinçlerini evden yaşayabilirler bence.
Dikkat edersen nasil sevinecekleri hakkinda yorum yapmadim. Zaten halka yasak var, cikmalari yasak.

Emin ol, taraftarlarin yaptigi sevincleri senden daha cok cektim. Bu tarz seylerin yasanmamasi gerektigini senden daha iyi biliyorumdur yuksek ihtimalle. Adim atacagim yere atilan siseler, aileme edilen kufurler -cevap da veremiyorsun-, ayakkabi, mesale gibi seylerle cok karsi karsiya kaliyorduk. :D

Sadece başarısızlık değil, mesela bir insan hayatı boyunca fanatik yetişti. Veya onun için çok önem arz ediyordur, gönülden bağlanmıştır.
Fanatik yetisen herkes fanatik olmuyor, geri tepme ihtimali de oldukca yuksek.

Onem arz etmek gibi bir seyin olmamasi lazim. Sana ne sagliyor ki sen ona onem veriyorsun?

Birini sevmek ile aynı olay.
Alakasi yok. Birini sevdiginde sana karsilik olarak sevgi verme ihtimali var, bir seyler yasama ihtimalin var. Besiktas ile sevisemezsin, onun sevgisini de hissedemezsin. Cok farkli seyler.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube