Ezan Neden Her Ülkenin Kendi dilinde okunmuyor

Silicone Android Uygulaması
KS
Bwoah

Bwoah

Silver Sample
İfade skoru
665
Bu covid için bir istisnaydı. Normalde okunmuyor.
malum forumdan bahsetmem zorunuza gitmiş sanırsam. ismini vermek istemediğim kişilerin beni orda rencide etmesi dışında hiçbir problem yok şimdi gidin orayada atın bu mesajı ki. HUUĞĞ BAKIN ARKANIZDAN KONUŞUYOR diyebilesin

Viserys Targaryen

Bronze Sample
İfade skoru
529
Ezanın ülkenin anadiliyle okutulması tahrif etmez.

Ben de aynı şeyi söyledim?

Bence sizin düşünceniz bu konuda yanlış. Sonuç olarak ezan bir ibadet değil ibadete çağrıdır. Bu yüzden dili önemli değildir ki zaten Kur'an bile okuduğunu anla der.

Ezanı dinlemek ve okumak bir ibadettir. İbadete çağrı olduğu da doğru, ama benim ibadetten kasttım ilk cümlemdir.

Dili önemli olmasa da ezanın böyle okutulması daha hayırlı görülmüş. Detayını ben de pek bilmiyorum.

KS
Bwoah

Bwoah

Silver Sample
İfade skoru
665
Ben de aynı şeyi söyledim?

Ezanı dinlemek ve okumak bir ibadettir. İbadete çağrı olduğu da doğru, ama benim ibadetten kasttım ilk cümlemdir.

Dili önemli olmasa da ezanın böyle okutulması daha hayırlı görülmüş. Detayını ben de pek bilmiyorum.
ezan ve kuran indirildiği yerin halkı arapça kullandığı için arapça okutulmuş yazılmıştır.

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Viserys Targaryen, Biraz genel olarak insanlığı bir şeyi öğrenmeden bağlanması sonucunda dediğiniz ilk hali gibi bırakılması tercih elimiş olabilir.

Demek istediğim tek şey anlamadıktan sonra dinlemenin ya da okumanın ne anlamı var? Ben böyle düşünüyorum.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
İsmet İnönü zamanlarında Ezan Türkçe okutuldu. Aynı olay, Mustafa Kemal Atatürk zamanında da geçerli ancak o dönemde tam anlamıyla Ezan Türkçe okunmuyordu. İsmet İnönü zamanlarında da ezanı arapça okuyanlara büyük cezalar vardı, o dönemi araştırırsanız neler olduğunu görebilirsiniz.

Ezanın Türkçe okunmasının temel kaynağı Milliyetçiliğe dayanıyor aslında. Ezan evrenseldir. Tüm Müslümanları Camiye gitmeleri için davet eder. Ezanın evrensel oluşundan dolayı da farklı dillerde okunması doğru kabul edilmiyor. Ayrıca, Arapça'daki her kelime Türkçeye tam anlamlarıyla çevrilemediğinden dolayı Türkçe Ezan'da bazı kelimeler tam oturmuyor.

Ezan, sözleri Arapça olduğu için değil, Muhammed'in Ezanı olduğu için Arapça okutuluyor. Ezan'ın diğer adının bu şekilde olduğunu duymuştum. Herkes tek bir çatı altında toplansın, bütünlük bozulmasın diye bu şekilde Arapça okunuyor. Milletimiz Arapça'ya bayıldığı için değil yani. Gerçi arap sevdalıları çok bu ülkede ama orası ayrı bir konu.

Benim de bir aralar kafama takılmıştı bu konu. Neden Türkçe okutulmuyor, Türkiye'de yaşıyoruz sonuçta diye. İnternetten kısa bir araştırma sonucunda olayları anladım.

Aslında o dönemlerde iyi bir politika izlenerek Ezan Türkçe de, arapça da okutulabilirdi. Ama iyi bir politika çizdiler mi, araştırarak bulabilirsiniz.

Son düzenleme:

Vesemir

Gold Sample
İfade skoru
1.250
Kim "Sanane kardeşim" yazmış gösterir misin??? Göstermezsen bu mesajına yanlış bilgilendirme atacağım.
1619803868500.png

KS
Bwoah

Bwoah

Silver Sample
İfade skoru
665
Kim "Sanane kardeşim" yazmış gösterir misin??? Göstermezsen bu mesajına yanlış bilgilendirme atacağım.
7849 numaralı eki görüntüle

atabilirsin vezemir konuya göz gezdir baya baya rencide edip boş mesaj atıyorlar sinirlendim kusura bakma uyarını atıcaksan atabilirsin
Mesajlar otomatik birleştirildi:

7849 numaralı eki görüntüle

he bu arada mümkünse konuyu kitlemeyide unutma
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Vesemir
1619811400010.png

İnternetten araştır bu
1619811424883.png

dolaylı yoldan bak işine allah öyle indirmişde bu

Vesemir

Gold Sample
İfade skoru
1.250
@Piksel JoJuk, Ben bu mesajlarda yine de "Sanane kardeşim git araştır" diyen göremedim.
1619812137957.png

Burada da sana dememiş, bilmeyenler araştırabilir manasında demiş. Konuyu çarpıtmışsın yani.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube