Rehber En Basit Şekilde Minidump Analizi

Silicone Android Uygulaması

Vesemir

Gold Sample
İfade skoru
1.250
Merhabalar, çok sorulan ve başlamak isteyenler için Minidump Dosya Analizi rehberi yapacağım fakat basitleştirilmiş olacak. Sebebi ise benden çok daha bilgili insanlar var onlar daha iyi anlatabilirler.

İlk olarak Minidump dosyasını açmak için WinDbg Preview isimli programa ihtiyacımız var. Microsoft Store'dan indiriyoruz.

1617474656057.png

Ardından Minidump dosyasına basarak açıyoruz ve karşımıza çıkan ekranda gösterdiğim yere tıklıyoruz:

1617474718102.png

Ardından bir süre analizin tamamlanmasını bekliyoruz. Tamamlandıktan sonra karşımıza çıkan ekranda en üstteki yazıları eğer ingilizceniz iyiyse okuyabilirsiniz yardımı dokunabilir. Burada Memory, Graphic Cart vs. yazıyorsa buradan bir ipucu alabilirsiniz.

1617474922577.png

Ardından aşağıya inerek asıl önemli olan yerlere geliyoruz. Aşağıya doğru PROCESS_NAME yazılı yeri bulup hatanın hangi uygulamada olduğunu görüyoruz.
1617474950534.png
Burası pek bir işe yaramaz ama aklınızda bulunabilir.

Az daha aşağı iniyoruz ve buraya geliyoruz:

1617475030729.png

MODULE_NAME: Hata aldığımız modülün ismi

IMAGE_NAME: Hata aldığımız modülün ismi ve biçimi

BUILDLAB STR: İşletim Sistemi Sürümü

OSPLATFORM: İşletim sisteminin kaç bit olduğu

OSNAME: İşletim sisteminin adı

IMAGE_NAME kısmında ki hatayı verdiren yazılım veya sıkıntı ne ise o olabilir o yüzden bunu da aklınızda tutmalısınız. Ayrıca MODULE_NAME kısmında hardware yazıyor ise donanımsal bir arıza olabilir.

Şimdi ise analizin en önemli yerine geliyoruz. Gösterdiğim yere basarak "lm" yazıyoruz.

1617475442678.png

Yazdıktan sonra ENTER'a basıp gelen verilere bakıyoruz. Burada yüklenirken hata oluşmuş, kısaca "sorunlu" modülleri görüyoruz.

1617475510839.png

Burada yapmamız gereken gözümüze çarpan sys dosyalarını internette aratıp hangi programların dosyaları olduğunu tespit etmek ve sildirmek. Sayısız dosya olabilir burada kısa bir özet yapmak gerekirse @Hakan 'ın yaptığı rehberden alıntı olarak şunları söyleyebiliriz.

1617475660702.png

Eğer buradan da bir şey çıkmaz ise anakartın BIOS'unun güncelliğini kontrol edicez. Onun için de "lm" yazdığımız yere bu sefer "!sysinfo machineid" yazacağız:

1617475780884.png

Burada şunlara bakacağız:

1617475863911.png

Yeşil ok BIOS sürümünü, Mavi ok en son yapılan BIOS güncellemesi tarihini, Kırmızı ok ise anakartın modelini gösteriyor. Anakart modelini internete girip kendi sitesinden en güncel BIOS sürümünü öğreneceğiz.

1617476004918.png

Siteye girdikten sonra Destek kısmından sürücüler ve araçları seçerek BIOS kısmına geliyoruz ve gördüğünüz üzere BIOS'un güncel olmadığını görüyoruz. Bu bağlamda BIOS güncellemesi yapmasını talep edeceğiz.

Kısaca böyle oluyor analiz. Ayrıca işlemci bilgisini öğrenmek içinde yine aynı yere "!sysinfo cpuinfo" kodunu girebilirsiniz.

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
Bunun profesör olmak ile alakası yok.
Minidump incelemeye başlayacaksanız adam gibi bir temelinizin olması lazım.

Rehber hazırladıysanız bari oradaki modüllerin ne olduğunu tam olarak aratsaydınız da rehberde yanlış olmasaydı.
Yapmayın gözünüzü seveyim, o iş öyle yürümez.

Bana bırakın kategoriyi ben vallahi seve seve kendim yönetirim burayı.

Bir de DA'de modluk yapmıştın hatırlıyorum seni.
Bir daha girişme bence o işe.
Lütfen rehber hazırlayın. Senin için @epica59 birşeyler ayarlar. Konu sabitleme vb.

KS
Vesemir

Vesemir

Gold Sample
İfade skoru
1.250
Minidump Dosya Analizi rehberi yapacağım fakat basitleştirilmiş olacak. Sebebi ise benden çok daha bilgili insanlar var onlar daha iyi anlatabilirler.
Bunun profesör olmak ile alakası yok.
Minidump incelemeye başlayacaksanız adam gibi bir temelinizin olması lazım.

Rehber hazırladıysanız bari oradaki modüllerin ne olduğunu tam olarak aratsaydınız da rehberde yanlış olmasaydı.
Yapmayın gözünüzü seveyim, o iş öyle yürümez.

Yukarıda da belirttiğim gibi basit olarak anlattım. Beğenmiyorsan kendi rehberini hazırla ve bu rehberi sildirt.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Tek başıma kategoriyi yönetirim.
Şu dağları ben yarattım.
Her alınan moderatör bilgili olduğu için alınmıyor, ne yazık ki çoğu kişi bunu böyle sanıyor. TP'deki moderatörlerin yarısının bir şey bildiği yok zaten, ama ona bakarsan moderatörler. DA Forum'da da bilgisi olmadığı halde moderatör olanlar var. Bunlar sadece bilgili diye alınmıyor. Misal seni moderatör alsalar ben memnun olmazdım şahsen. Berbat bir üslup sahibisin.
Hayırdır ne bu tribin? Sildirtmeye derdim yok, istesem de bunu yapacak kadar haysiyetsiz değilim.
Konuya şu dağları ben yarattım şeklinde girip konu sahibine "ne bu trip" dersen burada trip atan konu sahibi değil sen oluyorsun. Beğenmediysen yapıcı eleştiri yap ve yanlış bir yer varsa raporla konuyu silsinler veya konu sahibine söyle düzeltsin.
Hazırlayacağım zaten sen hiç dert etme.
Bir rehber gelecek, bana hak vereceksin o zaman.
Görürsün sen.
Şu dağları ben yarattım + aşağılık kompleksi.

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube