Eğitim sistemini eleştirelim

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
  • Neden üniversitede %90'ını kullanmayacağımız gereksiz dersler görüyoruz?
  • Neden ilgimizi çekmeyen dersleri görmek zorundayız?
  • Neden seçmeli dersler çok az, oldukları vakitte de matematik/fen seçtiriyorlar zorla?
  • Neden meslek liselerinin çoğu niteliksiz?
  • Neden insanlar sevdiği meslekler yerine hayatını kurtaracak meslekleri istiyor?
  • Neden mesleğe yönelik dersler yok? Neden İngilizce dersleri sadece gramere yönelik? Neden kodlamayı, insanlara sevdirecek şekilde anlatmıyorlar?
  • Neden üniversiteyi bitirmiş birisi doğru düzgün İngilizce konuşamıyor?
  • Neden sınav sistemi öğrenciyi strese sokacak şekilde?
  • Neden YKS/AYT gibi sınavlar yerine gitmek istediği bölümlere ait özel sınavlar yok?
  • Neden herkes küçük yaştan beri istediği mesleğe uygun şekilde yetiştirilmiyor?
Dahası da var ama ben yoruldum artık, sizin de yorumlarınız varsa beklerim.

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Ben fen derslerinden anlamadığım için okumak istediğim mühendisliklikleri okuyamayacağım. Fenle bir ilgisi de olmamasına rağmen. Arkadaşım ise benim yapamadığım feni yapıyor diye istemediği, benim istediğim mühendisliklere gidebilecek. Halbuki o benim zaruri hedefim olan ekonomi, işletme ya da iktisattan birini okusa matematikten dolayı benden daha başarılı olacak. Ben ise bir bilgisayar ya da elektrik elektronik gibi şu yaşıma kadar uğraştığım şeylerle ilgili bir bölüm okusam daha başarılı olabileceğim.

Anladığımız derslerin sonucunda onlarla ilgisi olmayan yığınla üniversite ve sonucunda işsizlik. Yalnız eğitim değil, sınav sistemimiz de rezalet.

Spyware

Bronze Sample
İfade skoru
1.168
İngilizce müfredatlarına bakarsanız geçen yılların birebir kopyası/benzeri olduğunu görebilirsiniz. En azından İngilizce dersinin konularından hatırladığım buydu.

Önceki seneden kalma müfredata ek konular ekleyip anlatırlarsa olacağı budur.

Müfredatta o kadar gereksiz konular gördüm ki öğretmenin ne anlattığını bile takasım gelmiyordu.

Küçük yaşta istediği mesleğe göre yetiştirilmesi, biraz ailenin ve biraz da çocuğun bilincine bağlı.

Son düzenleme:

YorgunVeDurgun

Gold Sample
İfade skoru
4.270
Okul bana bir şeyler öğrenebileceğim bir yer yerine, tıkılıp kalınmış zoraki bir şey gibi geliyor bana.
Bu hissiyatın yıkılması lazım, öğrenciler zoraki bir şekilde değil, isteyerek öğrenmeli.
Okullarda öğretim değil ezber yapılıyor.
Eğer öğretim olsaydı çocuklar kopya çekmezdi çünkü eğitim sistemimiz öğrenip öğrenmememize değil. Notlarımıza bakıyor.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Eğitim kişinin ilgi alanlarına değil müfredata bakıyor, asla şans tanınmıyor. Ne isteyip, istemediğini iplemeyen bir sistem.

Ve en kötüsü de mezun olunca bile sevmediğin alanlara, derslere katlanmana rağmen iş bulamayacak olman. Örneğin insanlar doktorluk için deliriyor ama çoğu sevmez bile doktorluğu cebine 2 kuruş para girsin diye bir tarafını yırtıyor o bölüme gireceği için. Hangi ülkenin bu kadar doktora ihtiyacı var?

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube