Dünya'nın En Berbat Akıllı Telefonu: S3 Mini

Silicone Android Uygulaması
SAMSUNG I8200 GALAXY S3 MİNİ SİYAH AKILLI TELEFON - Vatan Bilgisayar

S3 Mini... Daha adını duyar duymaz irite olduğum, tiksindiğim, tüylerimin korkudan diken diken olduğu o iğrenç telefon. Samsung tarihinin yüz karası olarak nitelendirebileceğim bir cihaz kendisi. Bir dönemler ucuz olması sebebiyle çoğu kişinin satın aldığı ve küfürler ederek kullandığı bir telefon kendisi. Kasım 2012 tarihinde piyasaya çıkmıştı. Ana amacı ucuz bir S3 olmaktı. O dönemler iPhone 4S ve 5, HTC One X, Lumia 900 ve Nexus 4 gibi cihazlar revaçtaydı akıllı telefon dünyasında. 2012'nin ortalarına doğru Samsung en yeni amiral gemisi telefonu S3'ü tanıtmıştı. S3 en yakın rakibi iPhone 5 ile karşılaştırıldığında daha büyük ekran ve daha büyük pil gibi bazı avantajlara sahipti. Lakin dönemin berbat Touchwiz arayüzü ve Samsung'un Bloatware yazılımları olsun performans olarak iPhone 5'ten fersah fersah gerideydi. Ayrıca dandik plastik kasa da cabasıydı. Samsung'un S2 gibi bir efsaneden sonra S3 gibi bir hayal kırıklığı çıkartması bizleri epey üzmüştü.

2012 bitmeden Samsung biraz daha kendisini pazarda etkin göstermek adına S3'ün çok daha ucuz ve küçük ekranlı varyantı olan S3 Mini'yi duyurmuştu. Bu telefon yine abisi S3 gibi plastik kasaydı. Lakin S3'ün plastik kalitesine oranla çok kalitesiz bir plastik kasası vardı. Elinizle arka kapağına bastırsanız içeri göçecek gibiydi. Hiçbir şekilde bir ağırlığı ve tutuşu yoktu telefonun. Dandikliğini elinize aldığınız anda hissediyordunuz. Cihaz Android 4.1 ile çıkmıştı. Son güncellemesi ise 4.2 olmuştu. :kekw: Yani Samsung'un bile pek üzerine düşmediği bir cihazdı. Sadece fiyatı çok uygun olduğu için tercih ediliyordu. Alanlar ise birkaç ay sonra küfürler eşliğinde geri satıyordu genellikle. Kanser Touchwiz yüzünden bir tane bile işlem yapamıyordunuz. İnternet üzerinde gezinmek resmen işkenceydi. Cihaz başlı başına kişiyi kanser etmek için tasarlanmıştı resmen.

Sizler S3 Mini'yi nasıl bilirdiniz? Yorumlarda belirtirseniz sevinirim. :)

Edit: Şu iğrenç cihazı halen daha nasıl savunabiliyorsunuz merak ediyorum? Beğenmedim atan arkadaşlara soruyorum buradan. Zamanında yavaşlığı ile insanları kanser etmiş, üstüne bir ton servis sıkıntısı yaşatarak insanları mağdur etmiş bir cihaz kendisi. Kullanan hiçbir tanıdığım memnun kalmadı bu cihazdan. Baştan aşağı sorun kaynıyordu. Beş para etmez bir cihazdı başka bir şey değildi. Samsung neyse ki akıllandı da S6'dan sonra hem alüminyum kasaya geçti, hem de Touchwiz'i adam edip One UI'yi bizlere kazandırdı.​

Son düzenleme:
KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Suriye'nin milli CoC telefonudur kendisi. S3'ün tüm ailesi biraz sıkıntı aslında. En eli yüzü düzgün S3 Neo bile 4.4 Kitkat ile geldi, onunla da kaldı. Bari 5.0 getireydiniz de e-Devlet falan yükleseydik.
Custom Rom atılarak halledilebiliyor aslında sürüm işi ama hiç ama hiç stabil olmuyor. S3 Mini var mesela elimde bir tane. ROM attım yine de iflah olmadı cihaz.

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Custom Rom atılarak halledilebiliyor aslında sürüm işi ama hiç ama hiç stabil olmuyor. S3 Mini var mesela elimde bir tane. ROM attım yine de iflah olmadı cihaz.
Aslında ROM atarım ama bu Neo'ların neredeyse tüm custom ROM'ları su gibi şarj tüketiyor. Annemi de ikna edemiyorum zaten, bozacağımı düşünüyor.

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Çok gereksiz bir yazı olmuş.

Bu telefonun rakibi yoktu öncelikle. Bu fiyata şunu al diyebileceğimiz bir alternatif bulunmuyordu. iPhone 4S bunun belki de iki katına satılıyordu. Ve bu telefonun iPhone 4S'ten geri kalır yanı nedir bilir misiniz? Malzeme kalitesi ve işletim sistemi. Geri kalan her türlü donanımda açık ara önde bir cihaz bu dandik S3 Mini. Ekranı 480×800 Süper AMOLED iken, 4S'te daha düşük bir çözünürlükte LCD panel vardı. Her iki telefonu yan yana görmüşlüğüm var. Evet, ele alınca elbette asla o kaliteyi size yaşatmıyordu ama kötü bir telefon muydu peki? Değildi. S3 de kötü bir telefon değildi. Yazılımı dahil etmezseniz yani. Bugün bir iPhone 4'le WhatsApp kullanamıyorsunuz ama S3 ile bir custom ROM'la bu telefonu gündelik hayatınıza sorunsuzca dahil edebiliyorsunuz.

S3 hayal kırıklığı değildi kısacası, bu konuya tek taraflı yaklaştığınızı düşünüyorum. En azından kendime göre. 5 ay gibi bir süre telefon fazlalığından dolayı Galaxy Ace'den sonra iPhone 4S'e geçmiştim. Çağ atlamıştım birnevi. Ancak sonra telefonun gitmesi gerekti ve ben yeni alınan S3'e geçtim. Ace'den 4S'e geçince ne yaşadıysam bin mislini yaşadım. O dönem için piksellerini sayamadığım ekran, artırılabilir hafıza, fotoğrafları daha güzel renklerle görüntülemem, doya doya video izleyebilmem 4S'te imkansız olan şeylerdendi.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Çok gereksiz bir yazı olmuş.
Gereksiz değil. Burada bu telefona karşı olan görüşlerimi aktardım.
Bu telefonun rakibi yoktu öncelikle. Bu fiyata şunu al diyebileceğimiz bir alternatif bulunmuyordu. iPhone 4S bunun belki de iki katına satılıyordu. Ve bu telefonun iPhone 4S'ten geri kalır yanı nedir bilir misiniz? Malzeme kalitesi ve işletim sistemi. Geri kalan her türlü donanımda açık ara önde bir cihaz bu dandik S3 Mini. Ekranı 480×800 Süper AMOLED iken, 4S'te daha düşük bir çözünürlükte LCD panel vardı. Her iki telefonu yan yana görmüşlüğüm var. Evet, ele alınca elbette asla o kaliteyi size yaşatmıyordu ama kötü bir telefon muydu peki? Değildi. S3 de kötü bir telefon değildi. Yazılımı dahil etmezseniz yani. Bugün bir iPhone 4'le WhatsApp kullanamıyorsunuz ama S3 ile bir custom ROM'la bu telefonu gündelik hayatınıza sorunsuzca dahil edebiliyorsunuz.
Rakibi olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren cihazın donanım ve yazılımı etkili şekilde kullanıp kullanmadığıdır. Bir cihazın istediği kadar iyi donanımı olsun. O donanımı etkili şekilde kullanacak yazılım olmadıktan sonra donanım ancak gereksiz şov malzemesi olur. Bir cihazda donanım kadar yazılımda çok önemli. Samsung eğer adam akıllı bir yazılım yazsaydı bugün bu eleştiriyi yapmazdım. S3 Mini'nin en büyük talihsizliği Samsung'un kötü bir yazılım yazması oldu. Galaxy S3'ler bir önceki S2'lere göre yazılım anlamında geride kalıyordu. Yoksa Galaxy S3 tabii ki donanım olarak dönemin en iyi cihazlarından birisiydi. S3 Mini'de donanım olarak kötü değildi. Sorun yazılımdı. Custom ROM'u bilmeyen kişiler o iğrenç Touchwiz'e tıkılı kaldılar senelerce. Samsung'da arkasında durmadı cihazının. Güncelleme ömrü kısa oldu. iPhone 4'e gelirsek kendisi bir geçiş cihazıydı esasında. Yeni bir tasarıma ve işlemci mimarisine geçilmişti. iPhone 4S ile daha oturaklı bir hal aldı. iPhone 4 tam 10 yıl WP desteği aldı. 4S halen daha destekleniyor WP'de. O sürede de birçok kişi değiştirdi cihazını zaten.
S3 hayal kırıklığı değildi kısacası, bu konuya tek taraflı yaklaştığınızı düşünüyorum. En azından kendime göre. 5 ay gibi bir süre telefon fazlalığından dolayı Galaxy Ace'den sonra iPhone 4S'e geçmiştim. Çağ atlamıştım birnevi. Ancak sonra telefonun gitmesi gerekti ve ben yeni alınan S3'e geçtim. Ace'den 4S'e geçince ne yaşadıysam bin mislisini yaşadım. O dönem için piksellerini sayamadığım ekran, artırılabilir hafıza, fotoğrafları daha güzel renklerle görüntülemem, doya doya video izleyebilmem 4S'te imkansız olan şeylerdendi.
Tek taraflı falan yaklaştığım yok. Bunları çevremde ki kullanan insanların yorumlarına dayanarak belirttim. S3 Mini kullanan çoğu tanıdığım cihazlarından hiç memnun kalmadı. Çoğunun en büyük şikayeti ise yazılımdı. Yazılım çok fazla şişmelere müsait bir yapıdaydı. Samsung becerememişti kısaca. Custom ROM atmayı bilen yine idare etti. Ama atmayı bilmeyenler o yavaşlık ile yaşamaya mahkum oldular.

OnTheRoonKilled

Gold Sample
İfade skoru
2.345
Vallaha zamanında miui 7 rom çaktıydım buna taş gibi olmuştu.

Ne takılıyordu ne aksıyordu dört dörtlük çalışıyordu. Geçen sene telefonla suya girdikten sonra ise s3 mini'ye mecburi dönüş yaptım stok romlu olarak internete ve wp'ye girmek için desdur alıp giriyordum.

İpod yerine kullanılabilir ancak. :D

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube