Dual boot Linux nasıl kurulur?

Silicone Android Uygulaması

adam gibi adam 1050 ti

Silver Sample
İfade skoru
1.089
Şu ana kadar Mint Cinnamon'un isosunu indirip şu yazılım ile 8 GB'lık Flash belleğime yazdırdım. Bir de 240 GB'lık SSD'mden 50 GB'lık bir yeri böldüm.

Halihazırda Windows 10 kullanıyorum. Dual boot ile Linux kullanmam için bundan sonra hangi işlemleri yapmam gerekiyor?

Linux hakkında çok bilgisizim. Cahilliğimi mazur görün :D

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
Windows yanına kurma seçeneğini seçip (Aynı disk, farklı partition ya da farklı disklere olarak), EFI olarak da Windows EFI'sini seçersen, Dual Boot olarak kurulması gerekir. GRUB yüklenmiş olur. GRUB sayesinde Windows ve Linux arasında geçiş yapabilirsin.

KS
A

adam gibi adam 1050 ti

Silver Sample
İfade skoru
1.089
Windows yanına kurma seçeneğini seçip (Aynı disk, farklı partition ya da farklı disklere olarak), EFI olarak da Windows EFI'sini seçersen, Dual Boot olarak kurulması gerekir. GRUB yüklenmiş olur. GRUB sayesinde Windows ve Linux arasında geçiş yapabilirsin.
Şu an elimde flash belleğimle bekliyorum :D

Ne yapacağımı maddeler halinde anlatırsanız sevinirim. Dediğinizden pek bir şey anladığım söylenemez. Linux'u nasıl kuracağımı bile bilmiyorum :D

Ahmet

Gold Sample
İfade skoru
4.896
Şu an elimde flash belleğimle bekliyorum :D

Ne yapacağımı maddeler halinde anlatırsanız sevinirim. Dediğinizden pek bir şey anladığım söylenemez. Linux'u nasıl kuracağımı bile bilmiyorum :D
Flash belleği tak bilgisayara, Boot sırasından onu öne al. Gelen ekranda Start Linux Mint diyorsun. Sonra masaüstüne atar seni, masaüstünden İnstal Linux Mint diye bir şey olması lazım, ona basıyorsun. Daha sonra ileri ileri dersin bu ekran gelir:
1619358855928.png

Buradan başka bir şey de. Ve disk bölümlemeyi bu rehbere göre yap.
Disk bölümleme dışında takılabileceğin bir yer yok zaten. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarı resetlemeni isteyecek. Resetledikten sonra girişte sana 2 tane seçenek sunar, oradan seçip girersin.

ali998

Bronze Sample
İfade skoru
988
İlk önce Linuxu ana makineye kurmadan bir sanal makineye kurun, kendiniz anlamaya çalışın ama.

Sonra, şu rehberi takip edip dual boot yapın:

ali998

Bronze Sample
İfade skoru
988
Sanal makine ile uğraşmaya gerek yok.
Dikkat ettiyseniz kendiniz anlamaya çalışın dedim. Bunun yararlarını anlatmayacağım.

Kendisi uğraşırken ana makineye bir şey yapma riski var, konu sahibinin umrunda değilse tabii uğraşmaya gerek yok. Ancak bozduğu durumda daha fazla uğraşacak. Gerçekliği bükecek bir tavsiyeniz varsa buyurun.

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
Dikkat ettiyseniz kendiniz anlamaya çalışın dedim. Bunun yararlarını anlatmayacağım.

Kendisi uğraşırken ana makineye bir şey yapma riski var, konu sahibinin umrunda değilse tabii uğraşmaya gerek yok. Ancak bozduğu durumda daha fazla uğraşacak. Gerçekliği bükecek bir tavsiyeniz varsa buyurun.

@fluci1 nin attığı rehber gayet açıklayıcı diye düşünüyorum. Üstelik bölüntü oluşturma işlemi Windows üzerinden yapılmış, yani daha güvenli. :)

Sanal makine yeni başlayan birisi için en az sıfır kurulum kadar zor olur.

ali998

Bronze Sample
İfade skoru
988
@fluci1 nin attığı rehber gayet açıklayıcı diye düşünüyorum. Üstelik bölüntü oluşturma işlemi Windows üzerinden yapılmış, yani daha güvenli. :)

Sanal makine yeni başlayan birisi için en az sıfır kurulum kadar zor olur.
O zaman o rehberi kullansın. Ben daha kaliteli çekilmiş diye diğerini attım.

Sanal makine ayarlaması hiç zor değil ki. Ben ilk sanal makineye kurdum.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Video sahibindeki USB farklı görünmüş. Bende böyle görünüyor bir sıkıntı olur mu?
5785 numaralı eki görüntüle
Olmaz.

KS
A

adam gibi adam 1050 ti

Silver Sample
İfade skoru
1.089
Ben diski böldüğümde yeni bir disk te oluşturmuştum. @Kyra'nın attığı videoda yeni disk oluşturmuyor. Oluşturmamam gerekiyordu galiba, yaptığım işlemi nasıl geri alabilirim?

@Kyra @ali998 @Weaponized Penguins @fluci1 @Linux Forever

Bir de bu videoda yapılan her şeyin aynısı ben de yapsam sıkıntı çıkar mı?

Ahmet

Gold Sample
İfade skoru
4.896
Bir de bu videoda yapılan her şeyin aynısı ben de yapsam sıkıntı çıkar mı?
Bu video ise sıkıntı çıkmaz. İlk kurduğumda bende böyle yapmıştım. Sadece disk bölümleme kısmında buna göre değil de attığım rehbere göre yap.

Diski biçimlendirmek istiyorsan yandaki arama yerine mintstick yaz ve biçimlendirme ile alakalı olanı seç. Oradan biçimlendirirsin.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube