İnceleme Corsair CX750F RGB İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
Selamlar, bu sefer ise CX750F’in incelemesini yapacağım. Görüntüsü bayağı hoşuma gidiyor, o yüzden çok heyecanlıyım. Hemen başlayalım.

tkFX0i.png

Görüntü, Corsair LAB isimli kanala aittir.

-Full Modüler
-80+ Bronze sertifikası bulunuyor
-12v kanalından 750w’ın tamamını verebiliyor
-5 yıl garanti sağlanmış
-Beyaz ve siyah olarak iki farklı renk seçeceğine sahip
-Beyaz versiyonunda kablolarda beyaz olarak geliyor (bu olması gereken bir şey tabii ama yine de yazmak istedim ?)

Korumalar
OVP(Aşırı Gerilim Koruması), UVP(Düşük Gerilim Koruması), OPP(Aşırı Güç Koruması), OTP(Aşırı Sıcaklık Koruması), OCP(Aşırı Akım Koruması) ve SCP(Kısa Devre Koruması). Yeterli sayıda koruma var.

Kapasitörler
Ana kapasitörlerde birinci seviye Hitachi kapasitör kullanılmış. Filtreleme kapasitörlerinde ise ikinci seviye Teapo ve birinci seviye Nippon Chemi-Con kapasitörler bulunuyor.

-Önemli-
İncelemede Hitachi kapasitörlerin 17 ms üstü Hold-up time değeri sunamayacak kapasitede olduğu söylenmiş. Önemli bir detay.

Topoloji ve Düzenleme
DC-DC düzenleyici ve LLC topoloji kullanılmış, bu fiyatta olması gerektiği gibi.

İç yapısından görüntüler:
332D13EF-C686-4399-97F4-8FE796D8D510.jpeg

E8B886F8-C26D-4E90-87AB-2BFF356DA578.jpeg

Lehimleme
6C6B8D89-42F9-46E6-9A8B-51D4744E520F.jpeg
Lehimleme kalitesinin tatmin edici olduğu söylenmiş.

Voltaj Regülasyonu
12v kanalında 1.81%, 5v kanalında 2.93%, 3.3v kanalında ise 2.60% sapma bulunuyor. Normal değerler.

Ripple (Dalgalanma)
%100 yük ve 12v kanalında 48.6 mV değerini almış, daha iyi olmasını beklerdim ben. Berbat bir değer değil ama 40 mV altında olması öngörülüyor.

Verimlilik
Ortalama 89.12% değerini almış, gayet iyi.
35E85932-919A-43C8-B889-A29BBD91CAEF.png

Hold-up Time
Hold-up time değeri 14.8 ms. Ben daha iyi olmasını beklerdim tabii ki, bu fiyatta ATX standartlarını altında olması üzücü fakat Hitachi kapasitörler yüzünden böyle bir durum yaşanmış sanırım. PWR_OK 13.2 ms, doğru ayarlanmış.

Geçici Tepki Testleri
12v kanalında %1.24, 5v kanalında %3.41, 3.3v kanalında ise %4.39’luk bir değişim olmuş. %6 sınırını geçmediği için testlerden başarıyla geçmiş.

Ani Akım ve Kaçak Akım
87.33 A değerini almış, biraz yüksek olduğunu söyleyebilirim fakat incelemede 100 A’nın altında olduğu için herhangi bir sorun olmayacağı belirtilmiş.

Kaçak akım testinde 0.74 mA değerini almış, gayet iyi.
83267083-92DD-4D1C-8DF3-5B6751C3AFE4.png

Fan Sesi
Ortalama 34.36 dBA seviyesinde çalışmış, rahatsız edeceğini sanmıyorum.
A301DAF7-4848-4147-B655-B30AD4D2F06A.png

Sonuç olarak Türkiye’de satılan fiyatını baz alınca pek alınası değil açıkçası, Core Reactor ve GF1 gibi daha iyi alternatifler bulunuyor. Ekosistem veya full beyaz sistem yapacakların almasında bir sakınca yok bence, çok güzel yahu. Bu kadardı, okuduğunuz için teşekkürler.

8CFE221B-74D2-4367-B7C8-AF75CF5B202C.jpeg

Bir de önemli bir mesele var, artık konuları inceleme kategorisinde açmayı düşünmüyorum çünkü PSU açısından düşünürsek kısa ve yeterince detaylı değil. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz merak ediyorum, inceleme kategorisinde açmanın sakıncası var mı?

Son düzenleme:

Tugra Okan

Bronze Sample
İfade skoru
608
KS
E

Ethem

Gold Sample
İfade skoru
3.321
Elinize sağlık hocam. Bir de bu mu daha iyi o mu?
Görmemiştim daha önce bunu, incelemesi varsa bakıp yazarım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Çok uğraşıyorsun kral, eline sağlık.
Teşekkürler. Biraz zaman alıyor fakat o kadar uğraştırıcı bir şey değil, atomu parçalamış gibi bir iz bırakmayayım :D Bundan sonra sürekli bu tarz konular açmayı planlıyorum.

Son düzenleme:

HuseyinC

Bronze Sample
İfade skoru
630
Elinizde bulunan ürünlerin incelemesini yapsanız daha iyi olmaz mı? Elinizdeki verilerle inceleme yapmak çok daha mantıklı olur. Aldığınız kaynaklar tarafsız olamayabilir. Kullanıcı gözü de ayrı bir detay olurdu.

KS
E

Ethem

Gold Sample
İfade skoru
3.321
Elinizde bulunan ürünlerin incelemesini yapsanız daha iyi olmaz mı? Elinizdeki verilerle inceleme yapmak çok daha mantıklı olur. Aldığınız kaynaklar tarafsız olamayabilir. Kullanıcı gözü de ayrı bir detay olurdu.
Haklı olabilirsiniz fakat normal kullanıcıların test yapmaları mümkün değil, en azından gerekli aletler olmadığı sürece. Olsa bile yapamam çünkü o kadar bilgili değilim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Elinize sağlık hocam. Bir de bu mu daha iyi o mu?
Baktım hocam, karşılaştırma yapacak kadar detaylı bir inceleme bulamadım. Gördüğüm birkaç şeyde GX-S öndeydi fakat bu genel olarak daha iyi olduğu anlamına gelmez tabii.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube