Rehber C# vs. C++

Silicone Android Uygulaması
KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Kendi amacıma bakıyorum da, masaüstü uygulama geliştirmek istiyorum ve oyun yapıyorum az çok. Bu ikisi için C++ daha iyi oluyor.
Ben de aynı şekilde düşünüyorum.

Şimdi neden başlamıyorsunuz ki hocam öğrenmeye?
Bir dili öğrenmek, ustalaşmak zor bir şey zaten. Bir de C# öğrenip Java öğrenmek kolay. Ama PHP veya C++ öğrenmek zor oluyor. Yazım şekli bayağı farklı çünkü.

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada. 🤔 Bence burada tavsiye verecek kişi benim.
🤔 6. sınıfta öğrenmeye başladım. C++'ı daha az biliyorum ama. C#'ta ustayımdır.

Bence bu tür karşılaştırmaya girmeyelim, sayın yöneticim. :D Ama madem söylediniz, ben de söyleyeyim. Benim öyle derecem yok maalesef, İTÜ CS'de sıradan bir öğrenciyim işte. İki senedir kendi otonom uçuş kontrol kartımız üzerinde çalışıyoruz. Burada ilk başta SMT32F4 ile başladık ve Pixhawk benzeri bir sistemde gittik. Şimdi ise FPGA üzerinde çalışılıyoruz.

C++ denince gömülü sistemler ve oyun geliştirme gelir, ki sektörde genellikle ekstrem uçta embedded sistemler vardır. Bu link ileri okumalarda yardımcı olur:

Bir masaüstü uygulama yapmak, C#'da daha kullanışlı ve rahat olur. Ancak Windows dışına çıktığınız zaman, işler zorlaşabilir. Bu noktada Java'ya da bakabilirsiniz. Ki sektördeki tartışma zaten genellikle C# - Java üzerine olur.

Yani C++'ı bilip, C#'ta da usta olup, masaüstü için C++ öneren birini ilk kez görüyorum. Öğrenirken genelde C -> C++ -> C# diye sıra verirler. Ancak sektörde bilgin birisine sorduğunuzda, size söyleyeceği şey C# olur. Kimseyi yargılayacak değilim ancak "Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada", "burada tavsiye verecek kişi benim" gibi söylemler, sektörde hoş karşılanmaz genellikle. Aslına bakarsanız en üstte yazdığım kendi durumumu bile, sıkıla sıkıla yazdım. Çünkü biz genelde onu yaptık, bunu ettik, en yetkilisi benim demeyiz. Yaptıklarımızı gösteririz ve tartışırız. :)

Önceki konularda gördüğüm kadarıyla üniversiteye hazırlanıyordunuz. Bu dediklerimi, üniye geçince de göreceksiniz. Umarım istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz. :)

C# kullanım alanı olarak daha kısıtlı. Buna rağmen C++ daha kaliteli işler çıkarıyor. Hala derim, keşke C# öğreneceğime C++ öğrenseydim diye.

Bu yaptığın işe göre değişir aslında. Hangi alanda daha kaliteli, mesela? Yani ben Python ya da Java ile de kaliteli kodlar çıkartıyorum. Ancak Python'daki görüntü işleme üzerine, Java ise uygulama üzerine. Biri elma, birisi armut.

Kendi amacıma bakıyorum da, masaüstü uygulama geliştirmek istiyorum ve oyun yapıyorum az çok. Bu ikisi için C++ daha iyi oluyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam C# için bilmem kaç yıl uğraştım. Ona vereceğim süreyi C++ için harcasaydım diyorum. Şu an Python öğreniyorum. Ardından C++ geçeceğim.

Ya Python öğrenin ya da C++. Bundan önce ne yapmak istediğini belirle. Python basit görünse de derindir. C++ zaten en başından itibaren derindir.

Bir dili öğrenmek, ustalaşmak zor bir şey zaten. Bir de C# öğrenip Java öğrenmek kolay. Ama PHP veya C++ öğrenmek zor oluyor. Yazım şekli bayağı farklı çünkü.

PHP ölü ve diri. Temel bilgileri öğrenmek için ideal. Ancak onun yerine daha iyi işler yapacak onlarca alternatif var günümüzde.

C# - Java durumu da pek öyle değil. Ancak sağlam bir yazılım temeliniz varsa, halledilir. Zor ya da kolay, ne yapacağına bağlı. :)

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
C++ denince gömülü sistemler ve oyun geliştirme gelir, ki sektörde genellikle ekstrem uçta embedded sistemler vardır. Bu link ileri okumalarda yardımcı olur:
Tabii öyle. Bu konuda haklısınız. Benim de ilgim biraz bu tarafa olduğu için C++'ta uzmanlaşmak istemiştim.

Bir masaüstü uygulama yapmak, C#'da daha kullanışlı ve rahat olur. Ancak Windows dışına çıktığınız zaman, işler zorlaşabilir. Bu noktada Java'ya da bakabilirsiniz. Ki sektördeki tartışma zaten genellikle C# - Java üzerine olur.
Masaüstü uygulama çooooooook geniş bir kavram. Ne hakkında olacağı çok önemli. Örneğin bir ekran kayıt uygulaması, video kayıt uygulaması, emülatör vs. bunları C#'ta yapmak çok daha zor oluyor. Çünkü kütüphaneler eski ve senin kütüphane yazman çok zahmetli olur.

Zaten Türkiye'de C# ve Java çok popüler. C++ programcısı arayan yer görmedim hiç. Genelde C# arıyorlar.

Yani C++'ı bilip, C#'ta da usta olup, masaüstü için C++ öneren birini ilk kez görüyorum.
Buradaki masaüstü kısmı çok geniş ama C++ önermedim aslında. Biraz daha "nasıl" bir program yapacağına bağlı bu. Benim ilgimi çeken programlar genelde üstte belirttiklerim olduğu için C++ ile daha rahat yazılıyorlar.

Önceki konularda gördüğüm kadarıyla üniversiteye hazırlanıyordunuz. Bu dediklerimi, üniye geçince de göreceksiniz. Umarım istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz. :)
Teşekkür ederim. Şu anda da takımım var zaten ama üniversitede farklı olacağına eminim.

Bu yaptığın işe göre değişir aslında. Hangi alanda daha kaliteli, mesela? Yani ben Python ya da Java ile de kaliteli kodlar çıkartıyorum. Ancak Python'daki görüntü işleme üzerine, Java ise uygulama üzerine. Biri elma, birisi armut.
Amacı o kadar kısıtlı değil ki Python'ın. Django ile site yapabilirsin örneğin. Genel olarak görüntü işleme için kullanılıyor fakat illa onda kullanılacak diye bir şey yok.

PHP ölü ve diri. Temel bilgileri öğrenmek için ideal. Ancak onun yerine daha iyi işler yapacak onlarca alternatif var günümüzde.
PHP'nin yazım şekli çok alışılmadık geldi bana. İlgimi de çekmedi. NodeJS biliyorum ve ondan devam ediyorum şu an. Kurumsal bir yere çalışırsam ASP.NET kullanırım yüksek ihtimal.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
. Kimseyi yargılayacak değilim ancak "Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada", "burada tavsiye verecek kişi benim" gibi söylemler, sektörde hoş karşılanmaz genellikle. Aslına bakarsanız en üstte yazdığım kendi durumumu bile, sıkıla sıkıla yazdım. Çünkü biz genelde onu yaptık, bunu ettik, en yetkilisi benim demeyiz. Yaptıklarımızı gösteririz ve tartışırız. :)
Ayrıca üzgünüm bu konuda ama öyle demeniz rencide edici bence biraz. Yaptıklarımı müsait olduğum bir vakit gösteririm.

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
Ayrıca üzgünüm bu konuda ama öyle demeniz rencide edici bence biraz. Yaptıklarımı müsait olduğum bir vakit gösteririm.

Eee, siz "Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada. Bence burada tavsiye verecek kişi benim." gibi iddialı bir cümle kurarsanız, böyle bir cevap alırsınız. Sonuçta sizi tanımıyorum.

Neyse, uzatmaya gerek yok. Benim için söz senettir, yaptım diyorsanız yapmışsınızdır. Ancak sektör ya da Dünya, böyle değil. Yarın bir toplulukta ya da bir iş görüşmesinde olduğunuzda, insanlar lafa değil icraate bakacak. :)

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Eee, siz "Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada. Bence burada tavsiye verecek kişi benim." gibi iddialı bir cümle kurarsanız, böyle bir cevap alırsınız. Sonuçta sizi tanımıyorum.
Sizin dediğinizin üstüne öyle dedim ama. 🤔
Yarın bir toplulukta ya da bir iş görüşmesinde olduğunuzda, insanlar lafa değil icraate bakacak. :)
Vaktinde Silverline'da ve bölgemdeki birkaç yerel markada çalıştım. Hatta şu an Amasya'daki çoğu bakkal benim stok takip uygulamamı kullanıyor. Teknofest'e gittim birkaç kez, TÜBİTAK'ta ve Hackathon'da ilk üçe girdim 3 kez. Birinde de birinci oldum. TEKNOFEST'te de ilk 5'e girdik ama talihsiz bir olay olmasa 2. oluyorduk. Geçen yıl daha iyi yarışmalarda daha iyi dereceler bekliyordum ama maalesef iptal oldu çoğu. Bu yıla inşallah.

Siz de TEKNOFEST'e katılıyorsanız belki karşılaşırız.

TheMarqE

Silver Sample
İfade skoru
2.206
C# iyi hoş ama C++ ile bilgisayarın daha derinlerine inebiliyoruz. Şahsen kullanım açısından C#, ama özellik açısından C++

Mea Software

Rütbesiz
İfade skoru
96
Aman @TerabyteForever hocamız seni görmesin. :D

Konuya ek olarak C++'ın daha üstün olduğunu düşünüyorum. Gömülü cihazlar olayı için bile C++ alır bence.

TerabyteForever

Rütbesiz
İfade skoru
395
Aman @TerabyteForever hocamız seni görmesin. :D

Konuya ek olarak C++'ın daha üstün olduğunu düşünüyorum. Gömülü cihazlar olayı için bile C++ alır bence.
1623888685604.png

Bana kalırsa C++ tabii ki. :D

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube