Rehber C# vs. C++

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
C#C++
Daha güvenli. Bellek yönetimi manuel değildir.Bellek erişimi olduğu için Memory Leak sorunu olabilir.
Windows odaklı. (Mono ile diğer ortamlara da aktarabilirsiniz ama Windows kadar iyi çalışmayacaktır.)GNU/Linux, MacOS ve Windows için kolayca deploy edilebilir.
Unity, Godot Engine gibi oyun motorlarını kullanabilirsiniz.Unreal Engine gibi oyun motorlarını kullanabilirsiniz.
Arkasında Microsoft gibi dev bir firma var.Arkasında büyük bir firma yok.
.NET ortamını kullanır. (ASP.NET ile web sitesi yapabilirsiniz, Xamarin ile mobil uygulama vs.)Web sitesi veya mobil uygulama yapmak için doğru düzgün bir framework yok.
Daha çok şey işlemek gerekir. Kodu CLR'ye indirger.Daha hafif. Kodu Binary'e indirger.
Eski kütüphaneler.Daha iyi kütüphane desteği.
Daha çok kurumsal projelerde kullanılır.Daha çok bireysel ve orta çaptaki programlarda kullanılır.
Öğrenmesi daha kolay. Ustalaşması zor.Öğrenmesi ve ustalaşması çok daha zor. Ancak daha fazla kaynak barındırıyor.
Popülerlik: %6.79Popülerlik: 6.31

C# kullanan örnek uygulamalar:
  • Office uygulamaları
  • RyujiNX
  • Devlet siteleri (ASP.NET)
  • Bazı Adobe uygulamaları
  • Unity ile yapılmış oyunlar
Enterprise seviyesinde olduğundan popüler uygulamaları görmek zor ama iyice öğrenirseniz yapamayacağınız şey yok.

C++ kullanan örnek uygulamalar:
  • FireFox
  • Bandicam
  • OBS
  • IDM
  • RPCS3
  • Yuzu
Kullandığınız çoğu uygulama C++ ile yazılmıştır. Bence C++ öğrenerek daha çok şey yapılabilir ancak Türkiye'de C# daha yaygın ve daha çok iş imkanı var.

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
Karşılaştırılacak iki dil değil ki bu, garip bir karşılaştırma olmuş, yine de eline sağlık. Sanki bir dili yeni öğrendikten hemen sonra açılmış bir konu gibi olmuş.

Birisi diğerinden daha iyi diyemezsin. C# ile Java'yı karşılaştırabilirsin mesela. Ancak ikisi farklı iki kulvardadır. C++ denince akla mikrocontrollerlar, gömülü sistemler gelir mesela.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Kullandığınız çoğu uygulama C++ ile yazılmıştır. Bence C++ öğrenerek daha çok şey yapılabilir ancak Türkiye'de C# daha yaygın ve daha çok iş imkanı var.

Çok yanlış bir karşılaştırma. Dil öğrenip bir şeyler yapmazsın, böyle asla gelişemezsin. Bİr şey yapmak istersin ve ona uygun dil öğrenirsin. Esasen çoğu noktada bir dil yerine başka bir dil önermek doğru değil, lakin C# yerine de C++ ya da tam tersi önerilmez ya.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Karşılaştırılacak iki dil değil ki bu, garip bir karşılaştırma olmuş, yine de eline sağlık. Sanki bir dili yeni öğrendikten hemen sonra açılmış bir konu gibi olmuş.
🤔 6. sınıfta öğrenmeye başladım. C++'ı daha az biliyorum ama. C#'ta ustayımdır.

Birisi diğerinden daha iyi diyemezsin. C# ile Java'yı karşılaştırabilirsin mesela.
Karşılaştırmak için benzer olmaları gerekmiyor. Ama evet, bayağı benziyor Java ile.
Çok yanlış bir karşılaştırma. Dil öğrenip bir şeyler yapmazsın, böyle asla gelişemezsin.
Benim ülke çapında derecem var masaüstü yazılım kodlamada. 🤔 Bence burada tavsiye verecek kişi benim.
Bir şey yapmak istersin ve ona uygun dil öğrenirsin. Esasen çoğu noktada bir dil yerine başka bir dil önermek doğru değil, lakin C# yerine de C++ ya da tam tersi önerilmez ya.

"
.NET ortamını kullanır. (ASP.NET ile web sitesi yapabilirsiniz, Xamarin ile mobil uygulama vs.)
"

Biri birinden daha iyi demedim zaten. Kişisel fikrim olarak C++ ile masaüstü uygulama geliştirmek için daha çok seçenek var.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
C# kullanım alanı olarak daha kısıtlı. Buna rağmen C++ daha kaliteli işler çıkarıyor. Hala derim, keşke C# öğreneceğime C++ öğrenseydim diye.
Amacına bağlı bu işte. Masaüstü uygulama geliştirme konusunda C# bence de kısıtlı bazı alanlarda. Bazı gerekli kütüphaneler 2013'ten kalma. :D Tabii C# öğrenip ASP.NET ile site yapıp Xamarin ile uygulama yapabilirsin. C++ da bu anlamda kısıtlı.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Amacına bağlı bu işte. Masaüstü uygulama geliştirme konusunda C# bence de kısıtlı bazı alanlarda. Bazı gerekli kütüphaneler 2013'ten kalma. :D Tabii C# öğrenip ASP.NET ile site yapıp Xamarin ile uygulama yapabilirsin. C++ da bu anlamda kısıtlı.
Kendi amacıma bakıyorum da, masaüstü uygulama geliştirmek istiyorum ve oyun yapıyorum az çok. Bu ikisi için C++ daha iyi oluyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Şimdi neden başlamıyorsunuz ki hocam öğrenmeye?
Hocam C# için bilmem kaç yıl uğraştım. Ona vereceğim süreyi C++ için harcasaydım diyorum. Şu an Python öğreniyorum. Ardından C++ geçeceğim.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube