BSD’nin artıları neler

Silicone Android Uygulaması

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Öldürmezler onu, Microsoft ne yapar ne eder kurtarır, pazar payının %90’ı adamlarda ve yazılımların %90’ı Windows uyumlu.
Ama gittikçe daha ağır hale geliyor, zamanla bilgisayarının gücü yetmeyen insanlar alternatif arayacak.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Ama gittikçe daha ağır hale geliyor, zamanla bilgisayarının gücü yetmeyen insanlar alternatif arayacak.
Hocam tek bir faktör var, para.
Adamlar en kötü çekirdeği değiştirir uygulamaları sanal bir kernelde çalıştırırlar, Microsoft kitlesini kaybettirmez.
Sistem adminleri geçer, bizim gibi geekler geçer ama her insanı geçirmemiz için 40 fırın ekmek daha yememiz gerekiyor ki bizde daha ekmek alacak para yok.

akans

Silver Sample
İfade skoru
1.501
Hocam tek bir faktör var, para.
Adamlar en kötü çekirdeği değiştirir uygulamaları sanal bir kernelde çalıştırırlar, Microsoft kitlesini kaybettirmez.
Sistem adminleri geçer, bizim gibi geekler geçer ama her insanı geçirmemiz için 40 fırın ekmek daha yememiz gerekiyor ki bizde daha ekmek alacak para yok.
İleride insanların teknoloji okuma yazması arttıkça açık kaynaklı yazılımlara yöneleceğini düşünüyorum.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
İleride insanların teknoloji okuma yazması arttıkça açık kaynaklı yazılımlara yöneleceğini düşünüyorum.
Peki bu cemiyetin okuma yazmamızı azaltmaya çalışması.
Arkadaşlar ben de çok istiyoeum bunu ama olmayacak duaya amin denmez.
%30/35 oranlarına ulaşırız ama ilerisine gidemeyiz düşünüyorum

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Öldürmezler onu, Microsoft ne yapar ne eder kurtarır, pazar payının %90’ı adamlarda ve yazılımların %90’ı Windows uyumlu.
Uzun bir zaman geçmiş ama bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Windows artık %90 kullanım oranına sahip değil. 2000'li yıllarda yaşamıyoruz. Windows'un pazar payı 10 senede %20 geriledi. Bunun büyük kısmını macOS aldı. %17 pazar payına ulaştılar. Birçok gelişmiş ülkede artık en az Windows kadar macOS kullanılıyor. Geriye kalan pay ise Linux'a ait. %0,01 gibi oranlardan %2-3 arasına yükseldi Linux. %70 pazar payına sahip Windows'un yanında bir hiç tabii yine.

Ama insanlar macOS'un Windows'u artık her alanda tokat manyağı yapmasından ötürü Windows'u ya terk ediyor komple ya da ikincil işletim sistemi olarak kullanıyor. M1 adımından sonra macOS'un kullanım oranları patlama yaptı denebilir. M2 ve M3 ile %25-30 pazar payına ulaşmaları muhtemel. Kısaca Windows'un işi yaş. Microsoft en az bir 20 yıl daha lider. Ama 20 yıl sonra ben Microsoft'un pazarı büyük ölçüde kaybedeceğini düşünüyorum. Bunu ise zaman gösterecek. :)

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Uzun bir zaman geçmiş ama bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Windows artık %90 kullanım oranına sahip değil. 2000'li yıllarda yaşamıyoruz. Windows'un pazar payı 10 senede %20 geriledi. Bunun büyük kısmını macOS aldı. %17 pazar payına ulaştılar. Birçok gelişmiş ülkede artık en az Windows kadar macOS kullanılıyor. Geriye kalan pay ise Linux'a ait. %0,01 gibi oranlardan %2-3 arasına yükseldi Linux. %70 pazar payına sahip Windows'un yanında bir hiç tabii yine.

Ama insanlar macOS'un Windows'u artık her alanda tokat manyağı yapmasından ötürü Windows'u ya terk ediyor komple ya da ikincil işletim sistemi olarak kullanıyor. M1 adımından sonra macOS'un kullanım oranları patlama yaptı denebilir. M2 ve M3 ile %25-30 pazar payına ulaşmaları muhtemel. Kısaca Windows'un işi yaş. Microsoft en az bir 20 yıl daha lider. Ama 20 yıl sonra ben Microsoft'un pazarı büyük ölçüde kaybedeceğini düşünüyorum. Bunu ise zaman gösterecek. :)
Dediğin gibi üstad M1 olayları sonrası yaşanacakları cidden merak ediyorum
Benim derdim zaten 20 yıl daha dayanması, 20 yıl sonra ben 40 yaşında olacağım yuvarlak hesapla.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bu arada Microsoft bence ARM alanına yatırım yapar, piyasayı Apple'a bırakmazlar. (Yatırım tavsiyesi değildir)

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Dediğin gibi üstad M1 olayları sonrası yaşanacakları cidden merak ediyorum
Benim derdim zaten 20 yıl daha dayanması, 20 yıl sonra ben 40 yaşında olacağım yuvarlak hesapla.
Microsoft halen ARM için kılını kıpırdatmadı. Windows 10X iptal edildi. O sırada Apple çoktan M1X ve M2 işlemcilerini duyuracaktır. Kısacası Microsoft çok geride kaldı. Apple olmasa daha 20 yıl X86'da diretir Microsoft.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Microsoft halen ARM için kılını kıpırdatmadı. Windows 10X iptal edildi. O sırada Apple çoktan M1X ve M2 işlemcilerini duyuracaktır. Kısacası Microsoft çok geride kaldı. Apple olmasa daha 20 yıl X86'da diretir Microsoft.
ARM cidden geleceği çok açık bir dal.
Her cihazı tek ekosisteme toplamanın yolunu açıyor.
ZAten ilerideki 10 yıla kadar herkesin iyi bilgisayar almak zorunda kalmayacağına inanıyorum, bulut tabanlı cross platform uygulama denemeleri yapılıyor.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
ARM cidden geleceği çok açık bir dal.
Her cihazı tek ekosisteme toplamanın yolunu açıyor.
ZAten ilerideki 10 yıla kadar herkesin iyi bilgisayar almak zorunda kalmayacağına inanıyorum, bulut tabanlı cross platform uygulama denemeleri yapılıyor.
ARM'nin bu kadar performanslı ve önü açık olma sebebi de tabii ki gereksiz kodlar barındırmaması. x86 mimarisinde halen 1970'li yılların kodlar var. Geriye uyumluluk diye 40-50 senelik kodları barındırıyorlar halen. ARM'de ise böyle bir durum söz konusu değil. Sadece önemli kodlar var. Fazlalık yok.

Bulut tabanlı sistemlere daha var hocam. Halen daha fiziksel bilgisayarların sunduğu gecikme ve ping değerlerini yakalayamadılar. Her insan düzgün bir internete sahip olduğu gün gerçekleşir bu ancak.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
ARM'nin bu kadar performanslı ve önü açık olma sebebi de tabii ki gereksiz kodlar barındırmaması. x86 mimarisinde halen 1970'li yılların kodlar var. Geriye uyumluluk diye 40-50 senelik kodları barındırıyorlar halen. ARM'de ise böyle bir durum söz konusu değil. Sadece önemli kodlar var. Fazlalık yok.

Bulut tabanlı sistemlere daha var hocam. Halen daha fiziksel bilgisayarların sunduğu gecikme ve ping değerlerini yakalayamadılar. Her insan düzgün bir internete sahip olduğu gün gerçekleşir bu ancak.
Hocam dediğim gibi bence bir 10 sene var ve mevzu olarak oyundan bahsetmiyorum, şirketlerin kullanacağı programlar vs.
Mesela insan Photoshop kullanırken pinge çok takılmaz.

Mea Software

Rütbesiz
İfade skoru
96
Ama insanlar macOS'un Windows'u artık her alanda tokat manyağı yapmasından ötürü Windows'u ya terk ediyor komple ya da ikincil işletim sistemi olarak kullanıyor.

Oyun için hala Windows tekel. Ayrıca o mantıkla bakmamak gerek bana göre. GNU/Linux hepsinden üstün o zaman o macOS'u tokatlıyor? Hayır, her sistemin iyi bir yanı vardır.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Oyun için hala Windows tekel. Ayrıca o mantıkla bakmamak gerek bana göre. GNU/Linux hepsinden üstün o zaman o macOS'u tokatlıyor? Hayır, her sistemin iyi bir yanı vardır.
Windows'un iyi bir yanı yok artık DirectX dışında. Milattan kalma bir kernel, milattan kalma bir dosya sistemi ve orasından burasından milattan kalma arayüzler fışkıran bir işletim sisteminin iyi yanı olamaz. Adamlar daha yeni 21H2 ile kaldırmayı akıl ettiler eski arayüz ve simgeleri. Ki hepsini de değil, öyle belli başlı olanları kaldırdılar. Halen daha Windows 95 zamanından kalma şeyler var Windows 10'da.

Üstelik son zamanlarda biraz toparlansa da halen daha Windows 10 tonla hata kaynıyor. Bir tane güncelleme ile FPS düşüyor yav. Güncelleme de bir güvenlik güncellemesi üstelik. Ufacık bir güncelleme yüzünden milletin sistemi kararsızlaşıyor ve hayvan gibi FPS düşüyorsa o işletim sisteminin yapısında bir sıkıntı var demektir. Bu arada bu hatayı neyse ki düzelttiler ama gelecekte geri gelmeyeceği ne malum? :)

macOS ile Linux'a gelirsek ikisi de UNIX-Like. macOS'un çekirdeği Darwin bir UNIX-Like olan BSD'den geliyor. Linux ise yine UNIX-Like MINIX'den geliyor. Benzer kodlar ve öğeler içeriyorlar. Su ve Sudo gibi temel komutların yanı sıra, neofetch gibi görsel komutlar da macOS ile çalışabilmekte. macOS'un avantajı uygulamalar bazında ortaya çıkıyor. Daha fazla uygulama var macOS için. Adobe programları maalesef Linux ortamında bulunmadığı için içerik üreticileri için macOS biçilmiş kaftan. Umarız ki Adobe Linux'a program desteği sunar ileride.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube