Rehber Bloody X5 Pro İncelemesi

Silicone Android Uygulaması

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bloody X5 Pro İnceleme Kapak Fotoğrafı.png

- Bloody X5 Pro -
- İncelemesi -
Hepinize merhabalar arkadaşlar, bugün Bloody'nin E-Spor oyuncularını hedef alan X5 Pro faresini inceleyeceğiz.

| Dış Tasarım |

115549-1_large.jpg

Farenin ön yüzeyinden başlayalım. Bloody X5 Pro ilk bakışta diğer Bloody farelerine hiç benzemeyen sade bir yapıda. Çünkü Bloody'nin fareleri böyle robotik ve metalik temalara sahip genellikle. Fare oldukça büyük bir yapıda. Birkaç incelemesinde ele rahat bir şekilde oturduğunu gördüm. A4Tech'in eski X7 oyuncu farelerine benzediği söylenebilir. Hatta direkt onların devamı niteliğinde bir fare. Sadece Siyah renge sahip kendisi.

115549-3_large.jpg

Farenin sol kısmında olmazsa olmaz ileri ve geri tuşları mevcut. İsterseniz makro da atayabilirsiniz bunlara ama işte atayamıyorsunuz bu farede. Birazdan değineceğiz ona. Başparmak koymak için kauçuk yapıda bir yer ayrıca sol kısım.

bloody_x5_pro-38.jpg.png

Bloody X5 Pro düz ve nispeten ince plastik bir kablo kullanıyor. Kişisel görüşüm keşke örgü kablo olsaydı yönünde. Çünkü malumunuz bu düz plastik kablolar çok dayanıksızlar. Uzun kullanımda kıvrıla kıvrıla bir kenarı açılıyor kendisinin artık. O açılan yer büyüyüp büyüyüp kopuyor en sonunda. Örgü kablolarda ise plastik kablonun üzerinde ki örgü katmanı daima koruyor kabloyu. Örgü kablo arıyorsanız sizi pek tatmin etmeyecektir. Ama plastik kablo sizin için sorun değilse sıkıntı yok. Ki plastik kabloyu düzgün kullandığınız zaman bozulması pek olası değil. Ayrıca ince olduğu için daha rahat hareket edeceğini düşünüyorum kablonun. Örgü kablo ağır bir kablo çeşidi. Aşağı düşünce fareyi de kendisine doğru çekiyor. Burası sizin görüşünüze ve isteğinize kalmış bir durum. E-Spor oyuncularını hedef aldığı için düz kablo sanırım. Artık E-Spor oyuncuları ne istiyor bilemiyorum ama neyse. :)

1620050985724.png

Farenin aydınlatması ise şu gördüğünüz X harflerinden ve Scroll tuşundan geçiyor. RGB Led döşemişler fareye. O yüzden özelleştirme imkanı daha fazla kendisinin. Önceden yüklenmiş 12 tane RGB efekti mevcut farede. Değiştirmek için sol kısımda ki tuşlardan birisine basılı tutup Scroll tekerleğini kaydırmanız gerekiyor. 12 tane efekt dediğime bakmayın bunların 10'u farklı renklerin yanıp sönmesi sadece çünkü. 11.efekt ise Breathing yani nefes alma efekti yapıyor. 12. ise ışıkları kapatıyor komple. Bu yanı zayıf biraz. Sebebini anlatacağım sabredin. :)

| Sensör |
Bloody Teknik Özellik.png

Bloody X5 Pro'da piyasanın en iyi sensörlerinden PMW 3389 var. Bu sensör 400 IPS tarama ve 50G hızlanma değerlerine sahip. Ayrıca 16.000 DPI'a kadar çıkıyor. Oldukça güçlü ve babayiğit bir sensör. Focus ve Hero 25K sensörlerinden sonra en iyisi denebilir. Böyle bir sensörün kullanılması güzel olmuş. P91 Pro ve W60 Pro modellerinde vardı bu sensör bir de Bloody'nin. X5 Pro'nun E-Spor seviyesinde bir fare olduğu iddiasını kuvvetlendiriyor bu sensör.

| Switch |
1ms ve 50 milyon tıklama ömrü sunan Switch'ler kullanılmış X5 Pro'da. Marka ve modeli nedir bilemiyorum Switch'in. Yüksek ihtimalle Huano veya Omron'dur. LK Switch'i nedense kullanmıyor Bloody artık. Üretim maliyeti çok demek ki. Evilol

Ayrıca 500.000 kere döndürme hakkına sahip Scroll tekerleği de bulunuyor kendisin de. Kişisel görüşümü soracak olursanız az gibi duruyor Scroll sayısı. Daha yüksek olabilirmiş.

1620051460850.png

Ek olarak AFC denilen bir sistem ile her el yapısına uymayı hedefliyor X5 Pro. Fare tuşlarına her yerden basabiliyorsunuz bu sistem ile. Ki her tarafında da aynı sertlik veya yumuşaklık ile basıyor. Geriden sert basıyor, önden sert basıyor gibi bir durum duymadım internette. Şayet eğer böyleyse her tutuş tipine uygun olacağı için sanırım ergonomi sıkıntısı yaşatmayacaktır.
| Skatez ve Arka Tuşlar |
115549-2_large.jpg

Ne yazık ki farede %100 PTFE skatez yok. Boyalı skatezler var. İncelemelerinde güzel kaydığını söyleyebilirim skatezin. Bu sizin biraz kullandığınız mousepad'e göre değişkenlik gösterebiliyor. Bloody kutunun içerisinden her ihtimale karşı bu skatezlerin yedeğini de gönderiyor. O yüzden içiniz rahat olsun arkadaşlar. :) Ben açıkçası Metal X-Glide beklerdim. Ama artık maliyetten kısmak için mi bilmiyorum koymamışlar metal skatez. İlk kez bir Bloody faresinde görmedim diyebilirim bu skatezi. Haydi metal skatez yok ama en azından %100 PTFE bir skatez koysalarmış. Bu skatez olayı yine sizin zevklerinize ve görüşlerinize kalmış.

Arka tarafında yine W70 Max gibi tuşlar var. Ama bu sefer daha fazla tuş var. Bunlardan birincisi yine LOD ayarı dediğimiz fareyi ne kadar yukarıya kaldırdığımız da sensörün çalışmayı durduracağını belirleyen ayarı yapacağımız tuş. İkincisi özel DPI ayarı yapmaya yarıyor. 3 saniye basılı tutunca tuş yanıyor ve Scroll tekerleği ile hangi DPI'yı istiyorsanız onu ayarlıyorsunuz kendiniz. Scroll tekerleğinde ki her çentik 100 DPI anlamına geliyor. Yani 100 DPI şeklinde artıyor. Üçüncü tuşumuz fare raporlama hızını ayarlamaya yarıyor. 2000Hz'e kadar USB raporlama hızlarına ulaşabiliyor X5 Pro. Bunu 2000Hz yapmalısınız eğer bu fareye sahipseniz. Çünkü orası ne kadar yüksek o kadar iyi. Üçüncü tuş ise fareye daha önceden Bloody'nin kendi atadığı DPI değerleri arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. 3200 DPI'a kadar belirlemişler o kısmı.

| Yazılım |
Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere. Maalesef bu farenin hiçbir yazılımı yok. Bloody 7 programı desteklemiyor bu fareyi. Fare yeni çıktığı için normal diyeceğim ama yazılım yazmak bu kadar zor olmamalı ey Bloody! Yazılımı olmadığı için tüm ayarları fare üzerinden yapmanız gerekiyor. Yani o arkada ki tuşların sebebi o. Yazılım olmaması bence kötü olmuş. Ayar yapmak için tuşlarla uğraşmak yerine yazılım üzerinden hızlıca ayar yapabiliyorsunuz çünkü. Keşke yazılımı olsaymış :( En büyük eksisi bu bence farenin. Makro falanda atayamayacaksınız bu yüzden isterseniz. Core 3 ve 4'ü kullanmak isterseniz de aynı şekilde kullanamayacaksınız.

| Fiyat ve Kapanış |
Bloody X5 Pro şu an en ucuz 333 TL fiyatıyla Smallman satıcısında satılıyor. 333 TL'ye skatez, yazılım ve kablo eksikliklerini bir kenara bırakırsak hiç fena değil. PMW 3389 sensörlü bir fare sonuçta. AFC denilen sistem ile her el yapısına da oturabileceğini düşünürsek güzel bir tercih olabilir. Eleştirilecek noktaları dediğimiz gibi skatez, kablo ve yazılım bulunmaması. Böyle üst düzey bir farede yazılım beklerdim açıkçası. Burası yine sizin görüşünüze kalmış ama kişisel görüşüm bu yönde. Fiyatını hak edip etmemesi de yine size kalmış. Bence hak ediyor. PMW 3389 sensörü, her el tipine uygun olması, oldukça sade ve ergonomik yapısıyla fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. İncelememiz buraya kadardı. Hepinize iyi günler ve iyi silikonlar diliyorum.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
130 gramlık bir fare. Skatezin daha iyi olmasını isterdim. Örgü kablo ağır bir kablo değil, çok hafif örgü kablolar mevcut piyasada.
Skatezleri bir yerden bulup %100 PTFE ile değiştirmek daha iyi olur bence. Örgü kabloların bazıları var aşırı ağır hocam. Fareyi ağırlaştırıyor. En hafifi bile düz plastik kablo kadar hafif değil bence. Düz plastik kabloda aşınıyor işte.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

OnTheRoonKilled

Gold Sample
İfade skoru
2.345
İncelemeden sonra forum bakıma alındı hocam. :D Normal yani.
Evet ben o kadar cevap yazmıştım çöpe gitti alayı :D

Baştan başlayayım o zaman.

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş teflon skatez olmaması ciddi anlamda kötü olmuş ancak ona uygun teflon skatez illaki yurtdışında satılıyordur.

Bloody candır.

i9 11900K

Gold Sample
İfade skoru
7.535
Skatezleri bir yerden bulup %100 PTFE ile değiştirmek daha iyi olur bence. Örgü kabloların bazıları var aşırı ağır hocam. Fareyi ağırlaştırıyor. En hafifi bile düz plastik kablo kadar hafif değil bence. Düz plastik kabloda aşınıyor işte.
Plastik kablolar hafif değil. Örgü kabloyu siz ağır zannediyorsunuz fakat değil. Galiba ağır kablo kullanmışsınız. Mesela şu kabloya bakabilirsiniz;
Ultra hafif örgü kablo mesela. En hafif kablo ise paracord kablolar. Kendiniz takıyorsunuz fareye.

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
Pulsefire Core mu? Pulsefire Haste mi? Pulsefire Raid mi? Pulsefire Dart mı? Pulsefire Surge mi? Pulsefire FPS Pro mu?

HyperX'in bütün mouse modelleri Pulsefire ile başlıyor :D Açıkçası hangisini kastettiğinizi merak ettim.
Pulsefire Brogan, no

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Plastik kablolar hafif değil. Örgü kabloyu siz ağır zannediyorsunuz fakat değil. Galiba ağır kablo kullanmışsınız. Mesela şu kabloya bakabilirsiniz;
Ultra hafif örgü kablo mesela. En hafif kablo ise paracord kablolar. Kendiniz takıyorsunuz fareye.
Olabilir. Benim daha önce kullandığım örgüler biraz ağırdı. Örgü kablo candır tabii ki yine. :) X5 Pro keşke örgü olsaymış diyorum o yüzden. İlla Bloody ve PMW3389 sensör aranıyorsa krallar gibi W60 Pro var. Ülkemize gelmese de ona da bir inceleme yazacağım.
Evet ben o kadar cevap yazmıştım çöpe gitti alayı :D

Baştan başlayayım o zaman.

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş teflon skatez olmaması ciddi anlamda kötü olmuş ancak ona uygun teflon skatez illaki yurtdışında satılıyordur.

Bloody candır.
Ben aradım ama pek bir şey bulamadım. Sanırım teflon için yurt dışından geniş bir teflon getirtip keserek kendin yapacaksın. Uzun zamandır aklımda bu fikir var. Belki bir gün yaparım. Evilol Bu incelemeyi yazana kadar 3 bakım ve 1 kere site kapanması yaşadım ben. Evilol Yazının yarısı kayboldu hatta. Baştan yazdım geri. Çok güzel yazmıştım kaybolmasaydı. :(

Bloody can ama ürünlerinde sensörü iyi koyarsa bir yerden kısıyor sürekli.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube