Bir kernel bu kadar mı kötü olur?

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
KS
A

AhmetRyzen

Silver Sample
İfade skoru
785
Kurulmuyor. Çözümü nedir? Sorun çözülürse Linux'tan devam edeceğim.

i9 11900K

Gold Sample
İfade skoru
7.535
Şimdi moderatörlerden ricam konu kilitlenmesin çünkü bu arkadaşa sağlamca bir kernel nedir ne değildir onu anlatacağım. Sanırım kendisi NT gibi bir rezaleti öven bilgisiz birisi. Ama olsun, biz bilgilendirmek için varız.
Hocam uğraşmaya değmez. SDN forumda Linux konularında Windows önerip milleti trollüyordu.

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Etiketlenmişim o yüzden geldim. Eğer geçici de olsa internete bağlanmayı başarırsan şu komutu deneyerek Kernel'i güncelle lütfen:

wget -c https://www.teteos.net/pilux/scripts/ubuntu-kernel-5-12.sh && chmod +x ubuntu-kernel-5-12.sh && bash ubuntu-kernel-5-12.sh && rm ubuntu-kernel-5-12.sh

Eğer bağlantın yoksa cevap ver hemen offline kurabilmen için paket hazırlayayım.
Bu komut Debian'da bile işe yaradı.

Bazı cihazlardaki şu güzelliklere neden oldu:
Bluetooth driver çalıştı.
Daha iyi driver desteği oldu.
Daha stabil oldu.
Gelecek nesil USB desteği
ve daha bir çok...

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Sizlerde Linux'ta sorun olmuyor diye insanları Linux kullandırmaya zorluyorsunuz. Ama bende sorun oluyor. Sadece Internet ile de sınırlı değil. SSD'yi 50 parçaya ayırıp mahvetti. 3 saat da bölümleri birleştirmekle uğraştım.

Kim zorluyor seni ya? Ne bu kafalar? Kullanmayacaksan kullanma, güzelim çekirdeği de çöpmüş gibi gösterme o zaman. Biz mi dedik sana GNU/Linux geçmezsen bunlar bunlar olur diye?

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Sizlerde Linux'ta sorun olmuyor diye insanları Linux kullandırmaya zorluyorsunuz.
Linux'de sorun yok diyen yalan söylüyordur. Bu sorunlardan kurtulmuş Linux kullanıcısı olmak ve kullandırmak için dağıtım projesi bile başlattım. Sorun elbet olacak ve bu sorunlar Windows'ta da yaşanabiliyor.

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Saçma. Bunun farkındayım. Ama şimdi Linux'ta bir sürü saçma sorunlar oluyorken Hackintosh'ta olmuyor. SSD'yi 50 parçaya bölmek nedir? Hepsi 1 MB 2 MB falan. Çözümü yok herhalde.
Windows EFI kurduğunuzda da SSD'yi 4 parçaya böler. Bunlar sistemin BOOT edilmesi, kurtarma durumları gibi durumlarda kullanılır. Şuan yanımda Windows çalıştıran cihaz var ve inanmak isterseniz ekran görüntüsü bile paylaşabilirim.

KS
A

AhmetRyzen

Silver Sample
İfade skoru
785
Windows EFI kurduğunuzda da SSD'yi 4 parçaya böler. Bunlar sistemin BOOT edilmesi, kurtarma durumları gibi durumlarda kullanılır. Şuan yanımda Windows çalıştıran cihaz var ve inanmak isterseniz ekran görüntüsü bile paylaşabilirim.
UEFI kullanıyorum. Hiç bölme ayırmıyor.

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
UEFI kullanıyorum. Hiç bölme ayırmıyor.
Çünkü size göstermez.

1621366591448.png

Bu benim tek parça SSD diskim. Birazdan diskpart gibi ayrıntılı çıktılar atacağım.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Öncelikle kernel bir işletim sisteminin çekirdeğidir. İşletim sistemi bu çekirdek ile çalışır. Bu çekirdek ne kadar iyi yazılırsa o kadar iyi çalışır. Çekirdekler açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. Windows NT dediğimiz çekirdek bu kapalı çekirdekler sınıfına girmektedir. Kapalı çekirdekler yapan ile birlikte mezara girer. Çünkü kapalı olduğu için bunu gönüllü birisi alıp geliştiremez. Kapalı çekirdekleri sadece yapan geliştirdiği içinde sorun çıkartmaya oldukça müsaitler. Çünkü bir sorun yaşanınca çekirdeğe müdahele edemiyorsunuz. Yapan kişinin insiyatifine kalmış artık sorunu çözmek.

Windows NT ilk olarak 80'li yılların sonunda MS-DOS çekirdeğini yok etmek amacıyla yazılmaya başlanıyor. MS-DOS çekirdeği artık yaşlanmıştı ve kurumsal müşteriler için bu çekirdekle bir işletim sistemi yazmak delilikti! Bunun üzerine NT geliştiriliyor. Başlarda OS/2 adında bir proje geliştiriyordu Microsoft ve IBM. Sonra Microsoft bu projeden ayrılarak NT çekirdeğini tek başına bağımsız şekilde geliştiriyor. 1993 yılında ise kurumsal müşteriler için NT 3.1 satışa çıkıyor. Hakkını yemeyelim o dönem için kaya gibi bir çekirdekti. Çok sağlam ve övgülere layıktı. Microsoft henüz tekel olmadığı için böyle güzel işler yapabiliyordu. Sonra bu çekirdek zamanla geliştirildi. NT 4.0 ile getirilen Cairo masaüstü ortamı çok beğenildi. Kurumsalda çok tuttu NT 4.0. İnternete bağlı olmayan bir NT makine senelerce bozulmadan, çökmeden ve kasmadan çalışabiliyordu. Bizim şirkette halen ufak ofis işleri için NT 4.0 bir makine bile var.

Ama işte ne zaman Microsoft tekel oldu o zaman bu çekirdek tekelliğe kurban gitti. Önce NT 5.0 çıktı. Fena değildi. NT 4.0'a göre biraz daha hantaldı ama halen sağlamdı, halen güçlüydü. Esas darbe ise XP ile geldi. NT 5.1 çekirdeğini kullanan XP berbattı! Tek kelimeyle berbattı. Sürekli çöküyor, kasıyor ve sürücüleri tanımıyordu. SP2 çıkana kadar kendine gelemedi XP. O sıralarda ise Steve Jobs Mac OS X projesini hayata geçirerek Windows ve Microsoft'un tam 10 yıl önüne geçti.
Mac_OS_X_10.2_on_G4_screen.png

Şu gördüğünüz işletim sistemini adamlar 2000 yılında yaptılar. Peki Microsoft ne yapıyordu? Saçma sapan mavi ekranlar veren, 3 ayda bir format attıran ve çağ dışı bir işletim sistemi ile boğuşuyordu. Tekelliğin getirdiği rahatlık ile insanlara dayıyorlardı yine de bu çöplüğü. Bu sıralarda rakip Mac OS X'in getirdiği yenilikler ve tasarımı Microsoft'un dikkatini de çekiyor. Ve Longhorn projesi başlıyor 2001 yılında. Longhorn projesi ise sonu büyük bir hüsranla biten bir proje. Başlarda küçük bir proje olup sonradan devasa bir projeye dönüşüyor Longhorn. Öyle ki hem Linux hem de Mac OS X özelliklerini bir araya getirecekti. Yenilikçi tasarım, çoklu masaüstü, uygulama mağazası, animasyonlu pencereler, WinFS alt dosya sistemi, Palladin güvenlik sistemi gibi Microsoft'un bile haddini aşan yenilikler olacaktı.

c4d08a042c1d4f60245a09a3c9a1545c0eace480.jpeg

Peki ne oldu bu projeye? O çok övdüğünüz geri kafalı Microsoft bu proje büyüdüğünde XP çekirdeğini terk edip yeni çekirdek yazmak yerine bu kadar özelliği NT 5.1 gibi sorunlu bir çekirdeğin üzerine inşaa etti. Sonuç olarak bellek sızdırmaları, kasmalar ve çökmeler kaçınılmaz oldu. 2004 yılının Ağustos ayında proje tüm fikirleri, tasarım şablonları ve çekirdeği ile birlikte çöpe atıldı. Rezalet XP kerneline kurarsan böyle oluyor işte. Yerine Server 2003 yani NT 5.2 çekirdeği baz alınarak Vista geliştirildi. NT 5.2 diğer NT 5.1'in aksine sorunsuz çalışan bir çekirdekti. NT 6.0 geliştiriliyor bu çekirdeğin üzerinden. Tabii yine aceleye geldiği için ve Microsoft o sıralar Intel'e geçen Apple tarafından tehdit edildiği için acele Vista çıkıyor. Tabii rezalet, yarım yamalak, sistemi mahveden bir yazılım çöplüğünden ibaretti Vista. İnsanlar 2 yıl boyunca artık çağ dışı kalmış XP'yi kullanmak zorunda kaldılar. Bak 2 yıl diyorum! Windows 7 çıkana kadar insanlar 2001 model işletim sistemini kullanmak zorunda kaldılar.

Sonra Windows 7 yani NT 6.1 çıktı. Başlarda güzeldi ama yine de o dönemler çoktan Mac OS ve Linux özellik bakımından Windows'un senelerce ilerisindeydi. Microsoft gidip Windows 8 gibi bir rezalete imza attı sırf Mac OS'a benzemek için. Hayatı özentilik ve onun bunun yazılımına karışmak olan bir firmayı savunmak hem vicdansızlık hem de ahlaksızlıktır! Microsoft bu NT çekirdeğini tam 14 senedir geliştirmiyor. NT 6.0 halen modifiye edilip kullanılıyor. Aynı binaya kaçak kat çıkar gibi NT 6.0'ı değiştirip duruyorlar yani. Windows 10 bu yüzden makyajlı Vista'dır hatta. Bu kadar eski bir çekirdek ise günümüzde artık fazlaca sorun çıkartıyor. Bir güncelleme ile FPS düşmesi, NTFS'nin zamanla SSD'lerin ömrünü ve performansını yemesi, sebepsiz yere işletim sisteminin en kral sistemde bile kasması ve donması gibi şeyler yaşanıyor artık. Kapalı kaynak bir yazılımı savunacak kadar düşmeyin. Linux çekirdeği senelerdir her sürümde yeni özellikler kazanıyor. Üstelik stabilite ve performansını da daima koruyor. Umarım anlatabilmişimdir neden NT'nin rezalet olduğunu. :)

rtx 3090

Silver Sample
İfade skoru
577
PopOS kurdum, Wi-Fi çalışmadı. Pardus kurdum, Wi-Fi çalışmadı. Linux Lite (!) kurdum onda da Wi-Fi çalışmadı. Başka çalışan ne kaldı ki? Hadi tamam Debian'larda çalışmayabilir, ama PopOS Gnome (!). Hackintosh bile bu GNU(!)/Linux(!)'tan daha mantıklı. Kablolu kullanacağım diyorsanız kurun. Ama yok ben Wi-Fi kullanacağım diyorsanız çileden çıkabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Usb ile kur ama doğru windows mükemmel zaten DA'da tröllük tarzı bir şeyden ban yemiştim yanlış hatırlamıyorsam burada da yiyeceksin

Syntax Error

Gold Sample
İfade skoru
1.312
Sizlerde Linux'ta sorun olmuyor diye insanları Linux kullandırmaya zorluyorsunuz. Ama bende sorun oluyor. Sadece Internet ile de sınırlı değil. SSD'yi 50 parçaya ayırıp mahvetti. 3 saat da bölümleri birleştirmekle uğraştım.
Bak sen şu Allahın işine Linuxun işi gücü yok senin SSDyi 50 parçaya bölecek. Biz linuxu zorla kullandırtmıyoruz. İsteyen kullanır ve bir şey hakkında araştırmadan konuşmamak lazım. Windowstada driverlar hazır gelmiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube