ARM'a geçiş ne zaman tamamlanır?

Silicone Android Uygulaması

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
M1'de gördük. 9000TL'lik cihaz 20000TL'lik cihazı geçiyor. Oyun konusunda geride olsada geçiyor. Peki teknoloji ne zaman ARM ve ya yeni bir mimariye geçiş yapar? Ne zaman Windows ve ya işletim sistemlerinin x86'dan çok ARM'a destek verdiğini görebiliriz? Ne zaman ben şarj'a takılı olmadan cihaz ısınmadan (örneğin) GTA V full ayarlarda oynayabilirim?

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Leptoplar için geçiş biraz hızlı olsa da bence masaüstü bilgisayarlar için biraz daha süre gerekiyor.

Tabi bunun bir de işletim sistemi tarafı var. Ben yeni olacak Windows etkinliğinde ARM ile ilgili bir açıklama yapılacağını düşünüyorum. Fakat sadece Microsoft değil; Linux dağıtımları, geliştiriciler falan da destek vermeli.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Daha 10 yıl var. ARM için şu an ilk adımı Apple attı. Aynı 1071'de Anadolu'nun kapılarının açılması gibi, 2020'de Apple için ARM'nin kapıları açıldı. Apple şu an öncülük ediyor ARM için. Lakin sadece Apple'ın ARM için adım atmasıyla yetmiyor işte. Microsoft ve Linux'un da adım atması gerekiyor. Linux zaten M1 için destek getirecek ve ARM'de destekliyor. Ama Microsoft'da ARM desteği yok. Windows 11 ile ARM için adım atar onlar da muhtemelle. Tüm yazılım ve programların geçişi için en az daha 10 yıl var. 64 Bit'e geçiş 10 yıl sürdü. ARM'ye geçişte aşağı yukarı öyle olacaktır.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Şuan MacOS'da geçmekte olabilir ama X86-64'ın konuşulduğu ortamda köleden farksız olacaktır.
Şuan Windows ve X86-64 için önünde büyük engel olan TDP/TGP var. TDP değeri yükselmes
gerekli performans'ın artması için. Ayrıca tek L2 ile olmaz o iş L1 ve L3'de koymalı ki adam gibi kayıt edilsin, DDR4-LPDDR4 IMC'de bulunmalı adam gibi bellek kullanmak için.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
X86-64 konuşulduğu ortamda köleden farksız olacaktır.
x86-64 savunuculuğunu bıraksanız artık diyorum. ARM'nin performans ve verimliliği altında bir hiç x86-64. Laptop gibi mobil cihazlarda x86-64'ün güç tüketimi ARM'ye göre kat kat daha fazla. Bu da pil ömrüne olumsuz yansıyor.
Şuan Windows ve X86-64 için önünde büyük engel olan TDP/TGP var. TDP değeri yükselmes
gerekli performans'ın artması için
Alakası bile yok bu dedikleriniz. TDP yükselmesi ancak x86-64 için performans artışı getirir. ARM'nin olayı zaten düşük TDP ile yüksek performans vermek. Halen daha siz sanırım 2000'li yıllarda zannediyorsunuz kendinizi. 2021'e gelin artık. ARM işlemciler hesap makinesi işlemcisi değil artık. iMac gibi profesyonel cihazlarda bile ARM işlemciye geçildi. M1 tek başına x86-64 işlemcileri sentetik testlerde tokat manyağı yapıyor. Intel'in kuyruğunu da fena şekilde sıkıştırdı Apple bu ARM adımı ile. Gelecek ARM'de, 1970'lerden kalan kodlara sahip x86-64'de değil.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
En azından SSE ve AVX setleride olmalı, masaüstüne geldiğini düşünsek tekli çekirdekte mükemmel olacaktır fakat işlem yükü ve sıkıştırma için bazı codecler gelse hiç fena olmaz.

Son düzenleme:

TerabyteForever

Rütbesiz
İfade skoru
395
Microsoft'u bekliyor teknoloji dünyası. Satılan bilgisayarların neredeyse hepsi Windows yüklü geliyor 90'lardan beri. NT çekirdeğini unutmak gerek bence RISC işlemcilerde ama NT olmazsa da işte Windows'un bir anlamı kalmıyor. Arakatman ile bir yere kadar.

Bence MS, x86'yı yaşatabildiği kadar yaşatacak. ARM'a geçiş beklenenden daha uzun sürecek. x86'yı 70'lerden kalma komutlar var diye kötülemeyin, işe yararlılık önemli. Ona bakılırsa 1975 yılının teknolojisi olan 6502 işlemciler halen daha gömülü sistemlerde çok kullanılıyor. x86'larda 70'lerin komutları var evet, ama x86 üzerine hala daha çok eklenerek giden bir mimari. Tek dezavantajı güç tüketimi ve kompleks bir mimari oluşu.
En azından SSE ve AVX setleride olmalı, masaüstüne geldiğini düşünsek tekli çekirdekte mükemmel olacaktır fakat işlem yükü ve sıkıştırma için bazı codecler gelse hiç fena olmaz.
SSE ve AVX yerine ARM işlemcilerde Neon isminde farklı SIMD uzantıları var. Aynı işi görüyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube