Anakartın önemi nedir?

Silicone Android Uygulaması

JokMagics

Gold Sample
İfade skoru
5.023
Aslında alınacak anakart işlemciye de bağlı, gidip 3600'e üst düzey bir X570/B550 yükseltme yapılmayacaksa gereksiz.
Genel olarak ise VRM farkı, RAM Mhz desteği, RAM slotu, Mosfet soğutucu farkı vs. var.

KS
T

Tugra Okan

Bronze Sample
İfade skoru
608
Soğutucu farkı, başlık, VRM, RAM desteği, takılabilecek RAM slotu, ses kartı, kontrolcü, M2 soğutucusu, arka giriş portları gibi farklar var genel olarak. İki anakart arasından bütçeniz varsa Tomahawk Max alın derim.
Başlık ne oluyor hocam?

sami şahin

Silver Sample
İfade skoru
337
Evet arkadaşlar, sorum yukarıda. Mesela, bu iki anakartın aralarındaki fark ne?
Yani, aralarındaki fiyat farkına değer mi?

Alacağımdan değil, merak ettiğim için soruyorum.

FPS katkısı olmayacaksa insanlar neden bunu alıyor ki? @intel pentium
Herkes R3 1200 almıyor. Şimdi sana aralarındaki farkı anlatsam çok uzun olur, okumazsın bile. İşlemcin ne ona göre seç anakartını, her şey fps demek değildir.

J3ss3 Pinkman

Silver Sample
İfade skoru
2.940
V1 ile V2 farkı ne biliyor musun? Ben V1 kullanıyorum da.
Çok ufak 1-2 fark vardı. Sonunda V2 yazması dışında kayda değer bir fark yok.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Herkes R3 1200 almıyor. Şimdi sana aralarındaki farkı anlatsam çok uzun olur, okumazsın bile. İşlemcin ne ona göre seç anakartını, her şey fps demek değildir.
Siz anlatın, sonuna kadar okuyacağım.

Son düzenleme:

sami şahin

Silver Sample
İfade skoru
337
Sen anlat, okuyup okumaması onu bağlar. :)
Siz anlatın, sonuna kadar okuyacağım.
Ram slot sayısı destleklediği gb ve mhz farkı, çipset farkı ,argb rgb bios flashback gibi ekstar destekler, güç besleme ünitesi faz yapıları ,anakartın kalitesi, üzerindeki birleşenlerin kalitesi, pcl-e 4.0 desteği,m2 slot sayısı, soğutucuları, yazılım destekleri, ram ve ekran kartı girişi korumaları, sata girişleri ve destekleri, bios vb birsürü farklı etmen var arkadaşların aklına başka şeyler de gelebilir ben şuanlık bu kadar yazdım tamamen ihtiyaca bağlı işlemlemciye göre anakart tavsiyesi yaparım isterse konu sahibi eğer işlemcin r5 5600x in altında ise bütçen kısıtlı ise b450 s2h v2 öneririm 5600x e kadar çıkılmış sa bence bütçe eğer yetiyor ise bir üs kademeye çıkılması iyi olur çünkü artık anakart yetersiz gelmeye başlıyor hapta birkaç fps kayıp bile yaşatır herkez 3200mhz 16gb ram rakıp geçmiyor mesela sen b450s2h da ram e overclok yapamazsın gibi birşey sıkıntı yaratması olası çünkü 3600mhz zaten kısıtlı ve sınırlarına ulaşınca bazılarının sisteminde sıkıntı çıkarmış sistemin sapıttığını söyleyenler var örnek anakartın sınırlarını bilmek lazım boşuna fiyat farkı yok çok fark var keşke herşey fps den ibaret olsaydı.

üldürülenkedy

Platinum Sample
Yönetici
İfade skoru
3.461
Evet arkadaşlar, sorum yukarıda. Mesela, bu iki anakartın aralarındaki fark ne?
Yani, aralarındaki fiyat farkına değer mi?

Alacağımdan değil, merak ettiğim için soruyorum.

FPS katkısı olmayacaksa insanlar neden bunu alıyor ki? @intel pentium
PSU gibi anakart da önemli. Genelde fiyat ve seviyeye göre en önemli fark VRM yapısı oluyor. Soğutma olarak da VRM yapısı olarak da kötü ise throttle yapıyor, özellike stock frekansların üstüne çıkınca güç tüketimi arttığı için giriş anakartlarda tam performansı alamıyorsun yani dolaylı yoldan FPS'e etkisi var denebilir. VRM yapısı ve soğutma olarak yeterli olsa bile throttle yapabilen kartlar da olabiliyor aslında B550GTQ vs gibi, onun olayını tam bilmiyorum. Onun harici manuel çarpan sayısını arttırma, RAM frekansı, ses kodeki, USB portları, PCIe yuvaları, M2 yuvası, CPU güç girişi vs gibi farklar oluyor. CPU VRM yapısı, 12V kanalından gelen gücü işlemcinin kullanabileceği voltaja dönüştürüp işlemciye gerektiği gücü sağlayan devre gibi bir şey denebilir.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

V1 ile V2 farkı ne biliyor musun? Ben V1 kullanıyorum da.
Bildiğim kadarıyla SoC VRM yapısında V2, 3 yerine 2 fazlı ve faz başına 1 üst 2 alt yerine 2 üst 2 alt mosfet bulunan hali ve aynı mosfetler yine. Onun harici detaylı bakmadım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube