İnceleme 8 aylık Patriot Burst deneyimim

Silicone Android Uygulaması
Selamlar, bu konuda sizlere Patriot Burst ile yaşadığım 8 aylık deneyimi anlatacağım. Kendisini 8 aydır aktif bir şekilde, yılmadan kullanmaktayım. Ben de Patriot Burst hala oldukça popüler bir SSD olduğu için deneyimlerimi sizlere anlatmak istedim. Öncelikle ürünü alma hikayemden ve neden tercih ettiğimden bahsedeyim.
Ürünü 22 Eylül 2020 tarihinde n11.com üzerinden, Gloria Güvenlik adlı satıcıdan 249₺'ye satın aldım. Amacım yeni sistemimi toplamaya ufaktan başlamak ve eski sistemimi de hızlandırmaktı. Bir nevi kombo yaptım yani.

Şimdi gelin önce kısaca SSD'nin özelliklerini tanıyalım.​

Özellikler​

patriot bursttt.png

SSD'nin temel özellikleri gördüğünüz şekilde. Fiyatına göre gayet iyi özelliklere sahip.

Özelliklerinden bahsettikten sonra 8 aylık süreçteki deneyimlerimden bahsedeyim.​

Kullanım deneyimim​

İlk olarak HDD'den SSD'ye geçtiğimde bilgisayarın durumunu şu fotoğrafla açıklayabilirim;
insan evri.png

SSD'ye Windows kurulumunu yaptığımda sistem uçuşa geçti diyebilirim. Eski sistemim SATA III desteklememesine rağmen HDD ile arasında gözle görülür fark var.
SSD'yi taktıktan sonra hiçbir donma, takılma gibi bir sorunla karşılaşmadım. Hatta, online oyunlarda yükleme ekranlarında diğer sistem özellikleri benden iyi olmasına rağmen SN530 (OEM SN550) kullanan arkadaşımdan daha hızlı girebiliyordum :devilish:Ayrıca, bu SSD'ye işletim sistemi kurup kullanıyorum dediğim gibi ?:devilish::alien:

Neyse, siz dediğimi yapın, yaptığımı yapmayın. İşletim sistemi kuracaksanız DRAM bulunduran modellere yönelin. Ben de bilseydim zamanında DRAM'li bir model alırdım ancak o zamanlar SSD'ler hakkındaki bilgim zayıftı, okuma yazma, IOPS ve TBW değerlerine bakarak almıştım bu modeli.
Yine de çok da kötü bir seçim yapmamışım ha ?​

Açılış süresi​

Sistemim 10-15 saniye içerisinde açılmakta, tabii bunun 7-8 saniyelik kısmı BIOS'a erişim süresi. Yani SSD sistemi 7-8 saniyede boot ediyor diyebilirim.
Neyse, SSD bana kullanım konusunda hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Gelin bu 8 aylık süreç sonrasında hızlarına ve SMART verilerine bakalım.

SMART Verileri​

SMART.png

• Bu 8 aylık süreç içinde SSD'miz 5.5 TB veri yazıp, 2868 saat boyunca çalışmış.
• Henüz ECC, SATA PHY veya CRC hatası almamış.
• SSD'nin üretim sürecinde 24 tane Bad Block oluşmuş. Bu, çok iyi bir değer. Genelde bu değer 100 civarı oluyor. Yani SSD fabrikadan neredeyse hatasız çıkmış diyebiliriz, biraz şanslıyım bu konuda :devilish:
• Sıcaklık 33 derecede yazılımsal olarak sabitlenmiş, maliyetten kısmak için SSD'ye sıcaklık sensörü koymadıkları için yazılımsal olarak bir sıcaklık sabitlemeyi tercih etmişler.
• Bunun dışında SSD 125 kere beklenmedik şekilde kapanmış, bu değeri arttıran etmenler:
Elektrik kesintisi, bilgisayarı düğmeden basılı tutarak kapatmak, güç kesilmesi diyebiliriz.
• Bunun dışında hala Bad Block oluşmamış. SSD'miz hala taş gibi yani. Patriot ?:devilish::alien:

Hızlar​

ATTO​

patriot.burst.aliniz..png

atto iops.png

ATTO sonuçlarım bu şekilde. Hız testlerini az önce yaptım, hala çok hızlı :alien:
Ayrıca IOPS değerlerine baktığımızda okuma hızlarında 97.5K gibi inanılmaz bir rakam görmekteyiz. Bu SSD bize 80-60K vadediyor, unutmayalım :devilish:

CrystalDiskMark​

petito burst cdm.png
1619820342875.png

Biri %60, diğeri %80 doluyken yaptığım testler. Yine CrystalDiskMark sonuçları da gayet iyi ?

Son Değerlendirme​

Sonuç olarak ben bu 8 aylık deneyimimde SSD'nin performansından oldukça memnun kaldım. İlerleyen zamanlarda 2. disk durumuna düşebilecek olsa bile kendisiyle daha çok uzun süreler geçireceğimi düşünüyorum. Neyse, konunun başlarında zaten deneyimlerimi anlattım. Patriot kraldır, Patriot candır. Patriot alınız, aldırınız.

patriot.burst.aliniz.!!!

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Baron.png

Baron sayın Tufan Karanand'lı SSD Plus'ın kalemini kırıyor ve Patriot Burst'ı yeni SSD sefiri ilan ediyor. :oops:

Ellerinize sağlık.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube