4700 herşey dahil sistem önerisi

Silicone Android Uygulaması

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Merhaba.

Laptop almaktan vazgeçtim. 2 yıl civarı idare etmek için APU sistem toplamaya karar verdim. 4800'ü aşmazsa iyi olur hem sistemin 2 yıl sonra ne olacağı belli olmadığı için fazla bütçe ayırasım yok hem de 3 koy şunu al 5 koy şunu al denilerek güzel ekran kartı olan bir sisteme geçilmesi olası :D

Kendisi burada mı bilmiyorum ama @Mai Sakurajima ve @Yagi hocalarım şu sistemi önerdi:
O zamanlar 3500 civarına geliyordu ama şu an artmış sanırım. Hem kasa da satıştan kaldırılmış.

@Motionless IN White hocamdan görmüştüm, fare:
Klavye:
144 Hz monitör istiyordum ama bütçeye uymuyor sanırım.

Masaüstü tarafında temel şeyler dışında pek bilgim yok. OC falan pek anlamam ama araştırdıktan sonra bilenlere danışarak yaparsın, R5 3400G performansına yakın performans elde edebilirsin, buna gerek yok derseniz daha düşük işlemci bakabilirim. Hem böylece çift kanal RAM alınabilir diye düşünüyorum. Gaming Gecesinden de umutluyum, ürünler çıkınca neleri almam gerektiğini söylerseniz mutlu olurum. Dediğim gibi, masaüstü tarafında henüz pek iyi değilim. :)

Oynamayı düşündüğüm oyunları söylemeyi unutmuşum:
  • Warband ve modları
  • CS:GO
  • Belki Valorant ve LoL
  • GTA 5
  • Kaldıracaksa Dying Light ve bazı CoD oyunları
  • Age of Empires 2 DE, ve 3
@i5 10400F @LaMorte @hadwiger

Yagi

Bronze Sample
İfade skoru
1.173
Sistem öyle kalsın hocam, kasa olarak şuna bakın;

Mouse, Klavye seçimleriniz gayet güzel.

Monitöre 800TL kalıyor sanırım, önerim bütçeyi biraz daha zorlayıp bunu almanız olacaktır hocam.

Zorlayamam derseniz eğer, işlemciyi Ryzen 3 3200G'ye çekmek mantıklı olabilir.

Ramazan Ünsal

Silver Sample
İfade skoru
127
Monitör olarak AOC 21.5″ G2260VWQ6 iyi bir tercih olur.

Ben olsam rx 550 ekran kartlı bir sistemi vega 8 yerine tercih ederdim.Önerdiğim kasa:

Not:Ram 2 tane.

4500₺ ediyor,kalan 200₺ ile klavye fare alırsın.

elden ring fanboy

Gold Sample
İfade skoru
4.593

Ben olsam rx 550 ekran kartlı bir sistemi vega 8 yerine tercih ederdim.Önerdiğim kasa:

Monitörü kesinlikle önermiyorum, 1010 TL'ye 75Hz TN panel alınmaz. Sistem iyi ama.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527

R3 1200AF ileride ekran kartı ekleme gibi bir düşünce var ise tercih edilmemeli. O işlemcinin sınırı RX5500XT sayılır, denediğimde RX5600XT ile darboğaz vardı, RTX3050 ile de yapacaktır. Zamanında R5 1600AF ile arasında çok fiyat farkı olduğu için (iki kattan fazla) öneriyordum ancak şu anda o kadar fark yok sanırsam.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
İkinci el sistem al derim.
2. ele sıcak bakmıyorum hocam.
Zorlanarak 4650G sistem daha mantıklı olabilir aslında, ileride ekran kartı eklerken de pek sorun çekmezsin.
Hocam sadece işlemci 2 bin :D Diğer şeylerden kısmak gerekebilir. İleride sistemin ne olacağı belli değil. Laptop adamıyım, şu an şehir dışında okuyorum. Üniversite için de şehir dışı düşünüyorum. :)
Kasa olarak şuna bakın;
Mouse, Klavye seçimleriniz gayet güzel.
Gözüme çarpmışlardı, bilmiyordum. :D Farenin delikli olması aklımı kurcalamıyor değil ama sorun olmaz sanırım.
Monitöre 800TL kalıyor sanırım, önerim bütçeyi biraz daha zorlayıp bunu almanız olacaktır hocam.

Gaming gecesinden bi' güzellik bekleyeceğiz o zaman. Millet direkt sömürmese bari. :D
Zorlayamam derseniz eğer, işlemciyi Ryzen 3 3200G'ye çekmek mantıklı olabilir.
OC yapmayı becerebilir miyim peki? Çok etkisi olur mu?

Kutulu işlemci ile kutusuz işlemci arasında ne fark var?
RGB sevmeme rağmen bu kasa nasıl?

Bakayım hocam.
Ben olsam RX550 ekran kartlı bir sistemi vega 8 yerine tercih ederdim.Önerdiğim kasa:

3400G'de Vega 11 var onunla nasıl olur? O olmasa bile RX 550 ile Vega 8 arasında çok fark olur mu?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

R3 1200AF ileride ekran kartı ekleme gibi bir düşünce var ise tercih edilmemeli. O işlemcinin sınırı RX5500XT sayılır, denediğimde RX5600XT ile darboğaz vardı, RTX3050 ile de yapacaktır. Zamanında R5 1600AF ile arasında çok fiyat farkı olduğu için (iki kattan fazla) öneriyordum ancak şu anda o kadar fark yok sanırsam.
Kesin olmamakla birlikte ileride ekran kartı eklemeyi düşünmüyorum hocam. İleride ekleyecek olsam kasa, DDR5 RAM'in durumuna göre RAM ve depolama dışındakileri değiştirmem gerekir sanırım. Yukarıda belirttiğim gibi, laptop adamıyım. Şu an şehir dışında okuyorum, üniversitede için de şehir dışı düşünüyorum. Büyük ihtimalle 2 yıl kullanacağım. Sonrası abime falan verebilirim belki ya da satmaya çalışırım büyük ihtimalle :)

Son düzenleme:

Yagi

Bronze Sample
İfade skoru
1.173
Gaming gecesinden bi' güzellik bekleyeceğiz o zaman. Millet direkt sömürmese bari. :D

OC yapmayı becerebilir miyim peki? Çok etkisi olur mu?

Kutulu işlemci ile kutusuz işlemci arasında ne fark var?

OC Yapmak o kadar zor değil ama değmez, stok soğutucuyla.

Kutuluda fan var, kutusuzda fan yok.

Gaming gecesinde güzel şeyler geliyor, bugün var sanrıım bir bak.

Yagi

Bronze Sample
İfade skoru
1.173
Kaçırdım ben onu :confused:

Şu HB'den indirim olayını da katarsak 300 - 400 civarına alternatif olarak neler var?
04240B1C-4FBE-4037-85C0-8563DF1CA24D.png

375TL güzel bence.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
@Ramazan Ö ikinci el imkanın varsa ve sonradan ekran kartı alacaksan B450M-S2H + 3600 + RX550 veya GTX 750 Ti veya GT 1030 öneririm. 3400G yükseltmeye açık değil 3600 kadar.
Hocam, 2. el işlemci olabilir ama ekran kartına sıcak bakmıyorum. Ayrıca toplam olarak bütçemi aşıyor. Sonradan ekran kartı eklemeyi düşünmüyorum ama 2 yıl sonra iyi bir laptop almayı düşünüyorum. Yani bu sisitem boşa düşebilir. O zaman elden çıkarabilmek için kolaylaştıracak bir şekilde de denk getirmeye çalışıyorum.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

O ssd kötü biraz, bütçe söylersen biraz daha iyi bulabiliriz.
SSD için 275 TL ayırdım hocam. PB 256 GB + ileride 1 TB HDD düşünüyorum. Daha da ilerisi 1 TB M.2 olur zaten Evilol ama benim için M.2 SSD'ye gerek var mı emin değilim.

Birkaç tane hariç 120-128 GB M.2 SSD yok zaten, bana kalırsa 500 altı alınmamalı.
Ben de öyle düşünüyorum hocam.

Son düzenleme:
KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
@Bella ciao hocam, 4300GE siparişini veriyorum şimdi. @Yagi hocam, benim sistem için termal macun da gerekecek, değil mi?

@Ryzen 7 5800X hocam, sizden gördüm. Bunu alıp geçeyim mi? Bu fiyata daha iyisi var mıdır?

Sistem şu şekilde:
B450M S2H

Nasıl sizce?

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
@Bella ciao hocam, 4300GE siparişini veriyorum şimdi. @Yagi hocam, benim sistem için termal macun da gerekecek, değil mi?

@Ryzen 7 5800X hocam, sizden gördüm. Bunu alıp geçeyim mi? Bu fiyata daha iyisi var mıdır?

Sistem şu şekilde:
B450M S2H

Nasıl sizce?
4300GE al.

Termal macunu IHS'ye az miktarda süreceksin.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube