3000-4000 TL bandında telefon önerisi

Silicone Android Uygulaması

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Merhaba. Telefonumu kaybettiğim için telefon alacağız. Aradığım şeyler şöyle:
  • Cihazın uzun ömürlü olması önemli.
  • Batarya gücü iyi olmalı.
  • Kasası kaliteli olsun. Düşürme gibi durumlarda çöp olmasın yani.
  • Ara yüzü stabil ve seri çalışsın.
  • Depolama olarak minimum 64 GB olsun, 128 GB olursa çok iyi olur.
  • İthalatçı garantili olmasın, sıkıntı çıkabiliyormuş.
  • Günlük kullanım için alınacak. Video izleyebilirim, Spotify'ı çok kullanırım. Oyun pek oynamam, oynayabileceklerimin de telefonu pek zorlayacağını sanmıyorum.
  • Kamerasının biraz daha ortalama veya iyi olması daha hoş olur.
  • Sıcaklık konusunda da üzmemesi güzel olur.
Gözüme çarpan bir kaç model:
  • Oppo A74 şarj ve depolama konusunda cidden hoşuma gitti.
  • Samsung M21
  • Redmi 9T
  • Note 9s
  • Poco M3 Pro 5G
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Samotne3030 @Kerem @Sony Series Switch @drmstafaa ve @yigit hocam müsaitseniz bakabilir misiniz? Sizler ne önerirsiniz?

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
Açıkçası dediğiniz 5 telefon da isteklerinize uyuyor. Batarya gücü sizin için önemli olduğundan A74'ü eliyorum, Redmi 9T'ye çok benzeyen bir telefon zaten. M3 Pro 5G'nin 128GB sürümü 5K olmuş, bence o bütçede pek düşünülmemesi gerekiyor. Redmi 9T varken M21'i sAMOLED ekranı dışında avantajlı görmüyorum. Note 9S'in de Xiaomi Türkiye garantili olanları 4.8K civarlarında, o fiyatlara Note 10S almak çok daha mantıklı.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
  • Günlük kullanım için alınacak. Video izleyebilirim, Spotify'ı çok kullanırım. Oyun pek oynamam, oynayabileceklerimin de telefonu pek zorlayacağını sanmıyorum.
  • Samsung M21
  • Redmi 9T
  • Note 9s
  • Poco M3 Pro 5G

@Samotne3030 @Kerem @Sony Series Switch @drmstafaa ve @yigit hocam müsaitseniz bakabilir misiniz? Sizler ne önerirsiniz?
Pil ömrü olarak muhtemelen M21 oldukça iyi sonuç verecektir. Fakat performans olarak çok geride.

Performans olarak en iyi sonucu Poco M3 Pro ile Note 9S verecektir. Fakat Note 9S biraz daha iyi performans sunuyor.

Ekran olarak M21 ve A74 güzel. Fakat yenileme hızı açısından Poco öne çıkıyor.

Kamera olarak muhtemelen Redmi en iyi sonuçları veren model olacaktır.

Sırf 5G desteği var diye Poco alınmasını da mantıklı bulmuyorum. Ayrıca en pahalı model galiba.

9S en alınabilir model gibi duruyor. n11'de 3900₺ civarı fakat garantisi hakkında bir bilgim yok. Yine de belirteyim her model işinizi görür buradan. https://www.n11.com/urun/xiaomi-red...p_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Batarya gücü sizin için önemli olduğundan A74'ü eliyorum
"Telefonun 5000mAh pili ve 33W hızlı şarjı en dikkat çekici özellikler arasında yer alıyor. OPPO A74'ün pili yalnızca 30 dakikalık bir süre içerisinde yüzde 54 oranında şarj oluyor. 72 dakikada ise telefonun tamamını şarj edebiliyorsunuz. Hatta 5 dakikalık şarj ile 5,73 saat telefon görüşmesi yapabilir, Instagram'da 1,37 saat zaman geçirebilir ya da YouTube'da 1,81 saat video izleyebilirsiniz."
Bu bahsedilen şeyler çok hosuma gitmişti. Bu bahsedilen değerler diğer telefonlarda daha mı iyi?

n11'de 3900₺ civarı fakat garantisi hakkında bir bilgim yok. Yine de belirteyim her model işinizi görür buradan. https://www.n11.com/urun/xiaomi-red...p_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel
İthalatçı garantili demiş hocam.

Sıcaklık ve kamera konusunda M21 mi daha iyi olur yoksa A74 mü?

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
"Telefonun 5000mAh pili ve 33W hızlı şarjı en dikkat çekici özellikler arasında yer alıyor. OPPO A74'ün pili yalnızca 30 dakikalık bir süre içerisinde yüzde 54 oranında şarj oluyor. 72 dakikada ise telefonun tamamını şarj edebiliyorsunuz. Hatta 5 dakikalık şarj ile 5,73 saat telefon görüşmesi yapabilir, Instagram'da 1,37 saat zaman geçirebilir ya da YouTube'da 1,81 saat video izleyebilirsiniz."
Bu bahsedilen şeyler çok hosuma gitmişti. Bu bahsedilen değerler diğer telefonlarda daha mı iyi?

İthalatçı garantili demiş hocam.

Sıcaklık ve kamera konusunda M21 mi daha iyi olur yoksa A74 mü?
M21'in işlemcisine güvenemiyorum. Snapdragon platformu daha iyi duruyor. A74 daha iyi.

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
@Ramazan Ö,
Redmi 9T, A74 kadar hızlı şarj olmasa da 6000 mAh pile sahip. A74'teki 5000 mAh pilden daha büyük. GSMArena Oppo A74'e pil testi yapmamış ancak 9T'ye yapmış. Değerler aşağıdaki gibi.
1649962002761.png

Notebookcheck'in A74 için pil testi var. 19 saat 39 dakika video süresi almış A74, 9T'de bu 18 saat 19 dakika. Yalnız 9T daha fazla internette sörf skoru alıyor, 19 saat 29 dakika. A74'te bu 16 saat 22 dakika. Tabii iki pil testinin de koşulları eşit değil ancak benzer koşullar, fikir verir en azından.
1649962088531.png

Olay zaten hangisi daha üstün v.s değil, neredeyse aynı telefona biraz daha verip benzer sonuçlar almak çok saçma olur. 9T daha mantıklı o yüzden.

MYE

Rütbesiz
İfade skoru
0
  • Samsung M21
  • Redmi 9T
  • Note 9s
  • Poco M3 Pro 5G

SAMSUNG Galaxy A22 128 GB.
Xiaomi Redmi 6 Pro. (Bu telefon 3000'den az cebine para kalır onerırım 2750 2850 cıvarı alabılırsın)

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Xiaomi Redmi 6 Pro. (Bu telefon 3000'den az cebine para kalır onerırım 2750 2850 cıvarı alabılırsın)
2018 çıkışlı telefon da önerilmez artık. :)

Ama A22 mantıklı gibi. Yine de bütçeyi biraz aşıyor zaten o seviyelere çıkılmışsa Note 10S alınır. A74 ve 9T'nin batarya süreleri arasında uçurum olacağını sanmıyorum ki yapılan testlerde de öyleymiş. Yani daha kötü sonuç veren bir modeli aldığınızda pişman olmayacaksınız. Zaten Oppo'da 33W hızlı şarj var yani şarj bitse bile çabucak şarj edip günü hızlıca çıkarabilirsiniz.

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
  • Samsung M21
  • Redmi 9T
  • Note 9s
  • Poco M3 Pro 5G

Pil olarak M21'den beklentin çok yüksek olmasın. İçindeki SoC inanılamaz biçimde batarya yiyiyor. Ve 6000mAh değilde sanki 4500mAh gibi. Onun dışında M52 önereceğim. Farkındayım bütçenin 1200TL üstünde ama içindeki SoC ve batarya çok iyi. Bu fiyata gerçekten çok iyi bir cihaz.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
@Kerem hocam müsaitsen bakabilir misin? Ne önerirsin?
Samsung M21 annemde var, kağıt üstündekli veriler yanıltmasın. Hem 6000 mAh hem AMOLED deyince insan çok süper bir şey bekliyor fakat işlemcisi fazla yiyor bataryayı. 5000 mAh IPS'lerden pek farkı yok bana kalırsa. AMOLED de öyle aman aman bir şey değil. Beyazları ve siyahları daha net ve hissedilir lakin genel renk kısmında benim telefonla pek fark göremedim. Alışma meselesi. Ben de telefon alırken senin gibi bu telefonlar arasında kalıp Poco M3 Pro 5G tercih etmiştim. Açıkçası işlemcisinden dolayı M21'i elemiştim. Performans da istiyordum biraz. Note 9S, Snapdragon 720G ile gözüme çarpmıştı. Poco M3 PRO 5G, Dimensity 700 ile gözüme çarpmıştı. İkisinin performans olarak pek farkı yok, Dimensity 700 batarya optimizasyonu konusunda daha başarılı. Ayrıca Note 9S'in bir artısını da göremedim. M3 PRO 5G ile aynı performansa ve bataryaya sahipti, hem de benzer fiyattı ben alırken. Aynı performansı vermesine rağmen 90 Hz, 5G, UFS 2.2, NFC ve kızılötesi artıları da bulanan M3 Pro'yu neden almayayım dedim. Note 9S'i de böyle eledim. Redmi 9T'ye geldiğimizde ise 6000 mAh bataryası gözüme çarptı. M3 Pro 5G'ye göre her anlamda geriydi fakat bataryası iyi gözüküyordu, onun da pek olayı olmadığını fark ettim. GSMArena test etmişti çünkü. Karşılaştırabildim. Fark ettim ki günlük kullanımda fark yok. İnternette gezinirken, video izlerken falan 1 saat civarı fark var sadece. Telefonla konuşma sırasında 9T fark koymuş. Benim gibi arada bir konuşan, o da genelde akrabaları olan biri için zerre önem arz etmiyor. Redmi 9T'yi de böylece eledim.

1650004780377.png

Oppo A74 ile Poco M3 Pro 5G arasında kalmıştım. Oppo A74, AMOLED olması nedeniyle daha iyi bir pil ömrü sunabilir miydi? Düşündürttü. Notebookcheck'in A74 için test yaptığını gördüm. Poco M3 Pro ile internette gezme süresi aynı, video izleme süresi ise daha iyiydi ama yine aradaki fark 1 saat civarıydı. Anlayacağın birbirlerine benzerler. Doğru düzgün fark yok pil ömrü konusunda. Bundan sonra tercih sana kalıyor. Oppo A74, AMOLED ekran sunuyor ve hızlı sarjı var. Poco M3 Pro 5G ise 90 Hz, 5G, Dimensity 700, kızılötesi ve UFS 2.2 artısı sunuyor. Antutu v9 puanı neredeyse 2 katı A74'ün. Kamera kalitesi olarak pek farkları yok, video kısmında ikisi de maksimum 1080p 30 FPS destekliyor. Hangi artılar sana daha avantajlı geliyorsa onu seç. Hepsi uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Poco M3 Pro 5G için cevaplayacak olursam cihaz uzun ömürlü. Batarya gücü gayet iyi. Güç tasarrufu moduna alıp 60 Hz kullanırsan çok daha fazla götürür. Kasasına pek kaliteli diyemem fakat zaten kılıfla kullanıyorum. Şu ana kadar pek çok kere düşürdüm, bir şey olmadı. MIUI gayet stabil. Poco Türkiye garantili, ithalatçı değil. Günlük kullanımda asla sorun yaşatmadı. Google kamera ile kamerası ortalamanın üzerine çıkıyor zannımca, kaliteli. Sıcaklık konusunda da endişe etme, doğru düzgün ısınmıyor. Uzun lafın kısası arada kaldıkların arasında önerim Poco M3 Pro 5G olur fakat fiyatına bakınca içim gidiyor. 2500-2600 TL arasındaydı ben alırken yahu. 4300 TL nedir? Sırf bu yüzden alınabilirliği gidiyor. Ucuz olması dolayısıyla Redmi 9T en mantıklısı sanırım. Oyun oynamam diyorsun zaten, SD 662 yeterli olur.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Ek olarak güncellik istemişsiniz. Hali hazırda Redmi 9T Android 12 güncellemesini bile aldı. (beta olarak.) Ve uzun süre de gider. Hadi güncelleme almadı diyelim eğer ROM gibi işlere meraklıysanız Snapdragon olduğu için hem Xiaomi.EU romları hem de geliştirici romları sürekli çıkıyor.

Fakat garantili alacağınız için 2 yıl bu işlerle uğraşmayacağınızı düşünüyorum. 2 Yıla güncelleme desteği kesilir zaten. (Xiaomi'nin saçma politikaları yüzünden cihazların güncelleme desteği oldukça kısa.) Fakat diğer cihazların da güncelleme desteğinin 2 yıldan fazla süreceğini düşünmüyorum.

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Oppo A74 şarj ve depolama konusunda cidden hoşuma gitti.
4000 TL gibi bir fiyata demode olmaya başlamış Snapdragon 662 (ki bu yonga setini şahsen kullanıyorum) kullanan bir cihaz alınmamalı.
Exynos 9611 yonga seti de tıpkı Snapdragon 662 gibi demode olmaya başladı. Ayrıca verimsiz bir yonga seti. Tanıdığımda M21 mevcut, elimdeki 4000 mAh'lık A73 ile hemen hemen aynı süreyi veriyor. (özetle 24 saat bekleme, 6-7 saat ekran açık süresi; genel olarak sosyal medya kullanıldı).

Şahsen ikinci el eski üst segment-amiral cihazlara bakardım. (örnek vereyim Galaxy S9, bulunabilirse S10, Mi 9, bulunabilirse Mi 9T Pro). Listenizden de Poco M3 Pro'yu seçerdim.

Kuti06

Bronze Sample
İfade skoru
97
  • Samsung M21
  • Redmi 9T
  • Note 9s
  • Poco M3 Pro 5G

Poco alma, hayat pişmanlığı olur.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube