240Hz kasma hissi

Silicone Android Uygulaması

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
Merhaba, 240Hz monitör kullanıyorum modeli BenQ XL2546 fakat oyun oynarken FPS +300 olmasına rağmen yırtılmalar ve kasma hisleri oluyor. Durum artık gerçekten bıktırdı, sanki 144Hz kullanırken bile daha az kasıyordu. Şu an FACEIT 10 level olmak üzereyim profesyonelliğe kasıyorum fakat durum artık can sıkıcı olmaya başladı. 128 tick bir atölye sunucusuna giriyorum ekranı sağ sol çevirirken yırtılmalar oluyor o 240Hz akıcılığı hiçbir şekilde yok. Bu sorunu nasıl çözerim? 1660 Ti ekran kartım var 471.11 WHQL sürücüsü yüklü diğer driverler de güncel Mouse Hz'i 1000 başlatma seçeneklerinde -freq 240 yazılı V-SYNC kapalı. DP Kablosu ile bağlıyorum.

KS
SweetMuffins

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
Uber Shader ve Doku Akışı ayarları açık mı? Ek olarak ''net_graph'' açıkken hiç ms değerinde ani oynamalar oluyor mu?
Hayır dediğim şeyi atölye haritasında denemiştim ms değerim 0 yani bir oynama yok özellikle ondan mı diye de denemek istedim. Uber Shader açık, Doku akışını devre dışı yapıp denedim açık yapıp denedim bir değişiklik olmadı.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Önceki konunda yazmışlar zaten yazılımsal olabilir diye. Ghostinge falan benzemiyordu senin monitördeki sorun.

TP'de BenQ ekibi genelde sorunlara alıntı yaptığım mesaj şeklinde cevap veriyordu.

[email protected] adresinden arkadaşlarımıza konuyla ilgili bir mail atabilirsen çok seviniriz. Biz de teknik ekibimize yönlendirip yardımcı olmaya çalışalım :)
Direkt ticket yolu ile kendilerine ulaşın.

Ve önceki konuda üzgün atmışsınız az önce onun sebebi nedir? Diğer yazdığınızdaki mesajın bildirimi gelmemişti. Overdrive yapmayı biliyor musun? Biliyorsan ayarları ile oynayacaksın.

KS
SweetMuffins

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
Önceki konunda yazmışlar zaten yazılımsal olabilir diye. Ghostinge falan benzemiyordu senin monitördeki sorun.

TP'de BenQ ekibi genelde sorunlara alıntı yaptığım mesaj şeklinde cevap veriyordu.

Direkt ticket yolu ile kendilerine ulaşın.

Ve önceki konuda üzgün atmışsınız az önce onun sebebi nedir? Diğer yazdığınızdaki mesajın bildirimi gelmemişti. Overdrive yapmayı biliyor musun? Biliyorsan ayarları ile oynayacaksın.
Hocam o sorunla ilgili konu açmadım şuan, çünkü o sorunun normal olduğunu öğrendim. Bu arada neden üzgün attığımı da söyleyeyim, monitörün ms değerini düşürün gibi şeyler yazmışsınız. Altına nasıl yapacağımı soruyorum fakat hiçbir şey yazmıyorsunuz. Nasıl yapılacağını siz biliyorsanız bile biz bilmiyoruz ki bu yüzden konu açıyoruz. Bunu açıklaması zor değil, bu yüzden üzgün attım ucu açık bir şekilde yazdığınız için. Kavga etmek için konu açmıyorum bu arada. Ayrıca kullandığım monitör ASUS gibi Overdrive ayarı içermiyor, onu da araştırmıştım.

Birçok profesyonel oyuncunun da kullandığı ayarı denedim. AMA Premium, High, Off.
DyAc Premium, High, Off.
Hiçbiri bir işe yaramadı, diğer insanlarda böyle bir sorun olmazken sadece bende yaşanması enteresan değil mi? FPS sorunu yok, monitörde sorun varsa da ne olduğunu bile anlamıyorum çünkü normal olmadığını düşünüyorum. Çok garip. Mail atsam 3 ay sonra cevap verirler çünkü daha önce atmıştım. Öyle kaldık gibi :)

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
@SweetMuffins, Bahsettiklerin de BenQ tarafında OverDrive olarak geçiyor zaten AMA Premium da OverDrive olarak geçiyor. Ve o sorun nasıl normal oluyor? (Olsa olsa videoyu çektiğin cihazın süreleri çakışmış olabilir o da düşük bir ihtimal gibi geliyor bana.)

Dediğim gibi bana bildirim gelmedi. Ben oraya arkada ayarlardan arayüz üzerinden ayarlarında değiştirme yapmalısın diyebilirdim evet ama başka nereden yapacaktın ki zaten?

Ticket üzerinden darlayın bu teknik soruna benziyor. Senin sorun normal değil çözse çözse AMA çözerdi, başka bir şansın kalmıyor kısaca. Sistemsel sorun da olabilir monitörde bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Laptop veya başka bir cihaz üzerinde denemen lazım kesinlik payı buradan veremem.

KS
SweetMuffins

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
@SweetMuffins, Bahsettiklerin de BenQ tarafında OverDrive olarak geçiyor zaten AMA Premium da OverDrive olarak geçiyor. Ve o sorun nasıl normal oluyor?

Dediğim gibi bana bildirim gelmedi. Ben oraya arkada ayarlardan arayüz üzerinden ayarlarında değiştirme yapmalısın diyebilirdim evet ama başka nereden yapacaktın ki zaten?

Ticket üzerinden darlayın bu teknik soruna benziyor. Senin sorun normal değil çözse çözse AMA çözerdi, başka bir şansın kalmıyor kısaca. Sistemsel sorun da olabilir monitörde bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Laptop veya başka bir cihaz üzerinde denemen lazım kesinlik payı buradan veremem.
Masaüstünde imleç sorunundan bahsediyorsanız o sorunun normal olduğunu BenQ'nun sitesinde görmüştüm. Şuan ki kasma sorunum normal değil zaten, AMA'dan bahsediyorsanız üç ayarını da denedim bir şey değiştirmedi maalesef. Ms değerine nasıl bakacağımı hala bilmiyorum eğer sorunum bundan ötürü ise. Maalesef tek bilgisayarım var, laptopum yok.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Merhaba, 240Hz monitör kullanıyorum modeli BenQ XL2546 fakat oyun oynarken FPS +300 olmasına rağmen yırtılmalar ve kasma hisleri oluyor. Durum artık gerçekten bıktırdı, sanki 144Hz kullanırken bile daha az kasıyordu. Şu an FACEIT 10 level olmak üzereyim profesyonelliğe kasıyorum fakat durum artık can sıkıcı olmaya başladı. 128 tick bir atölye sunucusuna giriyorum ekranı sağ sol çevirirken yırtılmalar oluyor o 240Hz akıcılığı hiçbir şekilde yok. Bu sorunu nasıl çözerim? 1660 Ti ekran kartım var 471.11 WHQL sürücüsü yüklü diğer driverler de güncel Mouse Hz'i 1000 başlatma seçeneklerinde -freq 240 yazılı V-SYNC kapalı. DP Kablosu ile bağlıyorum.
FPS arada bile olsa 240 altına düşerse hissedersiniz baştan onu söyleyeyim. Yırtılmalar kendi başına çok rahatsız etmez genelde aslında ama onun için kullanacağınız çözümlerin hepsi oynayışınızı negatif etkileme ihtimaline sahip. Ha bir sorum var, eğer monitörle geldiyse muhtemelen doğru yeterlilikte bir kablodur ama eğer siz aldıysanız kablonuzun versiyonu nedir? Öyle olacağını sandığımdan değil ama eğer 1.2'nin altındaysa 240 Hz desteklemediğini söyleyeyim. Ve son olarak aklıma şu geliyor, oyun ayarlarında "Tam ekran" seçeneği ayrı olarak varsa onu seçin. Oyunu oynarken arka planda herhangi bir programı "tam ekran" olarak kullanmayın.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
@LaMorte BenQ da Response time ayarını yerini biliyorsa o yardım eder. Kurcalayın biraz yanımda monitör olmadığı için bakamıyorum.

KS
SweetMuffins

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
FPS arada bile olsa 240 altına düşerse hissedersiniz baştan onu söyleyeyim. Yırtılmalar kendi başına çok rahatsız etmez genelde aslında ama onun için kullanacağınız çözümlerin hepsi oynayışınızı negatif etkileme ihtimaline sahip. Ha bir sorum var, eğer monitörle geldiyse muhtemelen doğru yeterlilikte bir kablodur ama eğer siz aldıysanız kablonuzun versiyonu nedir? Öyle olacağını sandığımdan değil ama eğer 1.2'nin altındaysa 240 Hz desteklemediğini söyleyeyim. Ve son olarak aklıma şu geliyor, oyun ayarlarında "Tam ekran" seçeneği ayrı olarak varsa onu seçin. Oyunu oynarken arka planda herhangi bir programı "tam ekran" olarak kullanmayın.
Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz olayda haklısınız fakat FPS'min 240'ı geçtim 300'ün bile altına düşmeyeceği bir şekilde test ettim. Hızlıca sağ sol yaparken bile o kasmayı ve yırtılmayı çok rahat hissediyorum FPS değerinin 350-400 olmasına rağmen. Evet kutunun içinden çıkan DP kablosunu kullanıyorum. Arka planda tam ekran uygulamalar kapalıyken de test ettim durum aynı maalesef :(

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz olayda haklısınız fakat FPS'min 240'ı geçtim 300'ün bile altına düşmeyeceği bir şekilde test ettim. Hızlıca sağ sol yaparken bile o kasmayı ve yırtılmayı çok rahat hissediyorum FPS değerinin 350-400 olmasına rağmen. Evet kutunun içinden çıkan DP kablosunu kullanıyorum. Arka planda tam ekran uygulamalar kapalıyken de test ettim durum aynı maalesef :(
Eğer oyun da tam ekran modundaysa biraz düşünmem gerek 😄. Emin olamadım, ha eğer şu an bilgisayardaysanız oyunu 144FPS olarak ayarlayıp bir de öyle oynayın normal şartlarda (eğer 240 FPS ise) anlaşılır derecede fark olması gerekiyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@SweetMuffins yine aklıma gelmişken şeyi denemeni istiyorum. Oyuna gir konsola "mat_info" yaz ve çıkan sonuçlarda en yukarılarda olması gerek "Display mode :" yazısının. Onun yanında kaç Hz yazdığını da söylersen emin olabilirim.

KS
SweetMuffins

SweetMuffins

Rütbesiz
İfade skoru
98
Eğer oyun da tam ekran modundaysa biraz düşünmem gerek 😄. Emin olamadım, ha eğer şu an bilgisayardaysanız oyunu 144FPS olarak ayarlayıp bir de öyle oynayın normal şartlarda (eğer 240 FPS ise) anlaşılır derecede fark olması gerekiyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@SweetMuffins yine aklıma gelmişken şeyi denemeni istiyorum. Oyuna gir konsola "mat_info" yaz ve çıkan sonuçlarda en yukarılarda olması gerek "Display mode :" yazısının. Onun yanında kaç Hz yazdığını da söylersen emin olabilirim.
1280x960 @240Hz yazıyor. Geforce Experience üzerinde de 240Hz yazıyor hocam. Windows üzerinde 239.768Hz olarak gözüküyor bunun bir çözümünü bulamadım çoğu kullanıcı bu sorunu yaşıyormuş muhtemelen Windows ile alakalı. Bu arada yaklaşık 2 aydır kullandığım 471.11 sürücüsünü kaldırıp 471.68 WHQL sürümünü kurmayı deneyeceğim hocam. Umudum yok ama belki çözüm olur. Monitörün sürücüsünü de baştan güncelledim. Başlatma seçeneklerini iyice azaltıp denedim sadece -freq 240 -novid -tickrate 128 -refresh 240 komutları yazılı. csgo.exe'ye sağ tıklayıp tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak tikini açıp denedim kapatıp denedim değişmedi. Oyun görüntü ayarlarını sıfırlayıp denedim daha da kötü oldu. Yani gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum artık denemediğim ne kaldı diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube