Rehber 2021 Yılında iPhone 8 Alınır mı? - Ne Alsak? #3

Silicone Android Uygulaması
Yeni Kapak.png

- 2021 Yılında iPhone 8 Alınır mı? -
- Ne Alsak? #3 -

Hepinize merhabalar arkadaşlar. Ne alsak serisinin üçüncü bölümüne hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu bölümde konumuz belli. Başlıkta yazdığı gibi (vay canına) iPhone 8'in 2021 yılında alınıp alınmayacağına değineceğiz. iPhone 8 kullanan bir tanıdığım yok maalesef küüü. :( :( Bu yüzden çok entel Ekşi Sözlük yazarlarının iPhone 8 başlığında yazdığı yorumlarla beraber bir konu oluşturacağız bakalım. Uzatma be adam, başla artık dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sıkı duralım, her an başlayabiliriz çünkü.

Arkadan da açın bakayım şu müziği. Heh oldu. :)

- Neden iPhone 8? -
iPhone 8'in ikinci el piyasası iPhone 6S veya 7 gibi çok hareketli değil. Ama var bir hareket yine de. Ve ikinci el piyasası 2700-3700 arası bir cihaz. Günümüz de bu paralara orta segment Android cihaz alınabiliyor. Ve biz de bu durumda acaba ikinci el piyasasında ki parasını hak ediyor mu, onu cevaplayacağız. Haydi başlayalım.

- iPhone 8'in Teknik Özellikleri ve Günümüze Göre Durumu -
| Tasarım |
DSCF8107-920x613.png

Öncelikle cihazın tasarımı ile başlayalım. iPhone 8'e ön tarafından baktığımız da iPhone 6, 6S ve 7 ile herhangi bir farkı olmadığını görebilmekteyiz. Aynı tasarım benimseniyor yine. SE 2020'de de değişmedi bu durum hatta. Ön kısmı ile ilgili pek fazla yorum yapamayacağım o yüzden. Arka kısımda ise tasarım değişikliği var.

DSCF8101-768x512.png

iPhone 8 ile beraber artık yeniden arka tarafın cam olduğu bir tasarıma geçildi. iPhone 8'in arkası cam arkadaşlar. iPhone 4 ve 4S gibi cam tasarıma geçilmesi o dönemler çok hoşuma gitmişti. Bu cam tasarıma geçilme sebebi ise kablosuz şarj özelliğiydi. Cam panelin arkasında bir adet kablosuz şarj entegresi yer alıyor. iPhone 7 ile arka tarafının karşılaştırıldığı bir görsel de koyalım;
gsmarena_002 (2).jpg

Hangisi sizce daha şık duruyor? Yorumlar da belirtebilirsiniz. Bence iPhone 8 daha güzel duruyor. Cam tasarım ayrı bir şıklık katmış bu cihaza.
| SoC ve Performans |
indir (37).jpg

iPhone 8'i bir dönemler en öne çıkartan yanı iPhone X ile aynı çipsete yani işlemciye sahip olmasıydı. Apple tarafından iPhone'un 10. yılına özel üretilen A11 Bionic çipset bulunmakta iPhone 8'de. Bu çipset çıktığı dönem Android rakiplerinden en az 2 yıl öndeydi. Snapdragon 835 falan hikaye olmuştu A11'in yanında. Çünkü dönemin test uygulamalarından Geekbench 4'te ilk çoklu çekirdek puanı 10.000 olan telefon işlemcisiydi. Rakipleri ise kendisinden 4000-5000 puan falan gerideydi.

Hatta 1 yıl sonra A11 Bionic'e rakip olarak çıkan Snapdragon 845 bile halen 2000 puan geride kalmıştı çoklu çekirdekte. Neyse biz bunları kafaya takmayacağız. Zira günlük kullanımda bu puanların pek etkisi yok. Android veya iOS fark etmeksizin her cihaz donanımı iyi olduğu sürece günlük işlemlerde aşağı yukarı aynı performansı verecektir.

Apple A11 Bionic'in teknik özelliklerine değinelim. TSMC 10nm üretim sürecinden geçmiş, 6 çekirdekli, 2,39 GHz hızlara ulaşan ve ARMv8.2-A mimarisine sahip bir işlemci kendisi. 6 çekirdeğinin ikisi yüksek performans, dördü güç tasarrufu için ayrılıyor. Yüksek performans çekirdeklerinin adı Monsoon, güç tasarrufu çekirdeklerinin adı ise Mistral olarak geçiyor. A11 Bionic'in güç tasarrufu çekirdekleri atası A6'nın (iPhone 5'in çipseti) Swift çekirdeklerine dayanıyor. Bu çipsetin üretimi geçtiğimiz yıl durduruldu.

Bu işlemciyi A10'dan ayıran iki kilit özelliği var. Birisi gerektiğinde işlemcinin tüm çekirdeklerini aynı anda kullanmaya izin veren yeni bir performans denetleyicisi, birisi ise Neural Engine. İlk olanı açıklamam gerekirse; A10'da tüm çekirdekler aynı anda kullanılamıyordu. Herkes işini yapıyordu. A11 ile gelen yeni performans denetleyicisi ile artık tüm çekirdekler aynı anda kullanılabilir hale geldi. O yüzden de zaten A10'dan 5000 puan falan önde çıkıyordu testlerde.

İkincisi ise halen daha Apple tarafından bolca reklamı yapılan bir sinir motoru. Neural Engine aslında daha gelişmiş AR ve Face ID için ortaya çıkmıştı. Face ID bu Neural Engine sayesinde çalışıyordu. Zamanla artık Siri, kamera ve daha birçok uygulamada da kullanılmaya başlandı. Yani kısaca cihazın yapay zeka yönünü geliştiren bir teknoloji. Tabii iPhone 8 için bir hükmü yok. Zira Face ID yok iPhone 8'de.

Amma uzattın be adam. Performanstan bahset de kapatalım artık.
Cihaz halen bal kaymak gibi akıyor. iOS 15'te şaşırtıcı bir şekilde çoklu çekirdek puanı da baya bir artmış. iOS 14.7.1'de 2167 çoklu çekirdek puanı, iOS 15 Beta 5'te ise 2318 çoklu çekirdek puanı almış. Tekli çekirdekte ise hafif bir artış olmuş.

Kısaca A11 çipset halen daha yeterli ve güçlü. En az 2 iOS sürümü daha alacak gibi duruyor bu çipset. iOS 16 ve 17'yi alır diye tahmin ediyorum. iOS 15 performansı da şimdilik gayet iyi. iOS 16'da radikal bir değişiklik olursa - tasarım gibi - bu performansından belki ödün vermek zorunda kalabilir iPhone 8'ler. Ama iPhone 7 kadar etkileneceğini zannetmiyorum. Şu anlık ilerleyen güncellemeler ile ilgili pek yorum yapamayacağım. Ama bu cihazlar emin olun asla bir 5S ve 6 yavaşlığına gelmeyecektir pili sağlam olduğu sürece. 5S ve 6'yı hep örnek gösteririm çünkü günümüz de daha iOS'un kendi uygulamalarını bile yavaş açıyorlar 6S ve üstüne nazaran.
| RAM |
iPhone 7 konusunda dediğim şeyler aynen burada da geçerli;
1629304727347.png

iPhone 8'de 2 GB RAM var arkadaşlar. iPhone 6S, 7, 8 falan hepsi 2 GB RAM'e sahip. 6S ile 7 işlemci konusunda 8'in epey gerisinde. iPhone 8 yine iOS 16'da A11 ile kurtaracaktır biraz paçayı. Ama iPhone 7'de zannetmiyorum kurtarabileceğini. 2 GB RAM sıkıntı artık. SE 2020 bile 3 GB RAM ile geldi. iOS 16 ile radikal değişiklikler olmazsa sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Ama radikal değişiklikler olursa 2 GB RAM için zor günler başlayabilir. Ek olarak iPhone 8'de LPDDR4X RAM var. iPhone 7'de ise LPDDR4 RAM vardı. Güç tasarrufu ve verimlilik açısından LPDDR4X daha iyi.

| Depolama |
iPhone 8'de selefinin aksine 32 GB kapasite seçeneği yoktu. Sadece 64 GB, 128 GB ve 256 GB kapasite seçenekleri ile geliyordu. 32 GB olmaması güzel çünkü biliyorsunuz ki kendisi geleceğin 16 GB'ı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. :) 64 GB çok fazla fotoğraf çekmeyen ve uygulama ağırlıklı takılan kişilere hayli hayli yetecektir. Fotoğraf çekenler ise bulut depolamalar sayesinde pek bir alan sıkıntısı çekmeyecektir. 32 GB'a göre en azından daha iyi bir durumda 64 GB.
| Kamera |
- Arka Kamera -
iPhone 8'in arka kamerası 12 MP ve f/1.8 diyafram değerine sahip. Bu kamerayı iPhone 7'nin kamerasından farklı yapan şey, artık 4K 60 FPS videolar çekebilmesidir. iPhone 6S ve 7'de en fazla 4K 30 FPS video çekebiliyordunuz. iPhone 8 yeni A11 Bionic işlemcisi ve kamerası ile 4K 60 FPS videolar çekebilen ilk iPhone olmuştu. Aşağıdan hemen birkaç tane kendisiyle çekilmiş resme bakalım.
ZIc0jLLjhy_1600.jpgVrIlSLXOj4_1600.jpgcGksdvMjfg_1600.jpg
Şahsi görüşüm, halen daha enfes fotoğraflar çektiği yönünde. 2017 yılında çıkmış bir cihaz için halen daha muazzam bir fotoğraf kalitesi sunuyor. Bunu da kullanılan sekiz katmanlı kamera lensine borçlu. Zira kamera kalitesini belirleyen en önemli şey lens ve sensör kalitesidir. Bu yönüyle iPhone 8 gayet başarılı bir iş çıkartıyor. Fotoğrafları görmek için üzerlerine basabilirsiniz bu arada. :zaxdf: Gelelim arka kameranın video performansına.
12 Pro Max ile bir karşılaştırmasını görebilirsiniz videodan. Burada yorum sizin. :) Ön kameraya geçelim bir artık.

- Ön Kamera -
Öncelikle peşin peşin uyarayım, fotoğrafları bir siteden aldım. O yüzden göreceğiniz adamlar ben değilim arkadaşlar. :evilol: Ona göre.
AzMbdXJ6DC_1600.jpg21HeZ9d5ya_1600.jpgtnMil3vPxt_1600.jpg
Ön kamera performansı maalesef arka kamera kadar iyi değil. 7 MP ve f/2.2 diyafram değerine sahip. iPhone 7 ile aynı ön kamera kısaca. Yorum sizin. Sosyal medya da paylaşılamayacak derece de kötü fotoğraflar çekmiyor bence ön kamerası.
| Ekran |
gsmarena_001 (3).jpg

iPhone 6 ekranı diyeyim ben, anlayın siz. :) iPhone 6, 6S, 7, 8, SE 2020 falan hepsi aynı ekran çözünürlüğünü kullanıyor. 1334x750 gibi çok düşük diyebileceğimiz bir çözünürlüğe sahip ekranı. Tipik IPS LCD bir paneli var. Bilmiyorum açıkçası. Bana iyi gelmiyor bu ekran artık. Her an Android kullanıcıları tarafından dalga konusu olabilir diye hissediyorum alemlerde. :evilol: Bu arada bu ekran True-Tone teknolojisine sahip ilk iPhone ekranıydı. Yani ekran sıcak ortamlarda sıcak, soğuk ortamlarda soğuk renkler sunuyordu. iPhone 7 ve öncesi böyle bir teknolojiye sahip değil. Ve ekran-kasa oranımız da %65. Oldukça kötü 2021 için. Tabii bu benim görüşüm. %65 ekran-kasa oranı sizi rahatsız etmiyorsa sıkıntı değil. Alt ve üst çerçeveleri çok kalın cihazın. Bu da beni rahatsız etmekte.
| Batarya |
gsmarena_001 (4).jpg

1821 mAh'lık bir bataryası var. :/ iPhone 7'de 1960 mAh batarya vardı üstelik. iPhone 8'de kapasitenin küçülme nedenini soracak olursanız; A11 Bionic. A11 Bionic'in verimlilik özelliklerine güvendikleri için pili düşük tutuyor Apple.

Yani açıkçası yoğun kullanımda asla 1 günü çıkartmayacaktır artık. Hafif kullanımda da belki çıkartmayabilir pilin durumu çok kötüyse. iPhone 8'lerin 2017 yılında çıktığını düşünürsek, geçen bu 3-4 yılda hiç bataryası değiştirilmeyen bir cihazın bataryası ölmüş gitmiştir. iPhone 8 almayı düşünenler veya kullananlar varsa pili mutlaka değiştirsinler. Artık orijinal veya DEJI gibi başka bataryalar taktırmak size kalmış bir durum. Apple'ın kendisi bir batarya için 400 TL istediğinden çoğu kişi orijinal taktırma yoluna yanaşmayacaktır.

Bu yüzden ikinci elden iPhone 8 alacakken pil sağlığına dikkat etmekte fayda var. :) iPhone 8 bataryası değiştiği zaman bir nebze rahatlayacaktır. Lakin bu cihazdan mükemmel ötesi bir pil performansı beklemeyin asla.
| Güncelleme Ömrü |
2017
2018
2019
2020
2021
iOS 11​
iOS 12​
iOS 13​
iOS 14​
iOS 15​

Cihaz 2017 yılında iOS 11 ile piyasaya sürüldü. Şu ana kadar toplam 5 tane iOS sürümüne ev sahipliği yaptı. Evet, zaman hızlı geçiyor. 2017'nin üzerinden 4 yıl geçti. iPhone'ların şu an ortalama güncelleme ömrü 6-7 sene. iPhone 6S eğer iOS 15'i almasaydı bu 5-6 sene olacaktı. iPhone 6S'in 7 tane büyük iOS sürümünü çalıştırdığını düşünürsek, iPhone 8'de aynen onun gibi 7 tane büyük iOS sürümü alacaktır. Şu an beşinci sürüme geldi. 2022'de iOS 16, 2023'te ise iOS 17'yi alacaktır muhtemelen. Yani önünde daha 2 tane iOS güncellemesi var. Tabii bu benim öngörüm. Belki Apple, A11 Bionic'e güvenip iOS 18'i bile verebilir iPhone 8'e. Sonuçta kimse iPhone 6S'in iOS 15 alacağını beklemiyordu. Her iki modelde bir iPhone'ların ömrü uzadığı için bu mümkün. iPhone 7'den daha şanslı konumda şu an güncelleme ömrü açısından.

Ayrıca 10. yılına girdiği an uygulama desteği çekilecek. Onu da belirteyim. iPhone'lar için Apple tarafından 10 yıllık bir ömür biçiliyor. Bunun 7 senesi -artık- büyük iOS güncellemeleri ile, kalan 3 senesi ise güvenlik güncellemeleri ile geçiyor. Güvenlik güncellemeleri ile beraber 10. yılında uygulama desteği de çekiliyor. Böylece o modelin devri bitiyor. Misal iPhone 4. iPhone 4 ne zaman çıktı? 2010 yılında. Whatsapp ve birkaç kalan tek tük uygulama desteğini ne zaman çekti? 2020 yılında. Bu yılda mesela 4S için destek çekildi. Seneye de iPhone 5 için Whatsapp ve birçok uygulamanın desteği bitecek. Apple'da durumlar böyle. iPhone 8'in daha bir rahat 6 senesi var kafadan. O yüzden güncelleme kısmını kafaya takmamak gerekiyor, en azından şu an için.

| Kronik Sorunu Var mı? |
iPhone 8'de şu ana kadar herhangi bir kronik sorun duymadım, gözlemlemedim. iPhone 7 serisinde olduğu gibi kronik mikrofon ve hoparlör sorunları bu cihazda yok. Cihaz zaten aslında bir iPhone 7S olduğu için, iPhone 7'nin birçok kusurunu örtüyordu. Yani bu cihaz iPhone 7'nin aslında nasıl olması gerektiğini gösteriyor. iPhone 6S gibi bu cihaz da her ne kadar adı konulmasa da "S" serisi bir iPhone modelidir bence. Bir önceki modelin kusurlarını düzelten, üstüne daha güçlü bir donanım ekleyen mükemmel cihazlar oluyor S serisi iPhone'lar.

iPhone 6 donanım olarak 5S'in üstüne neredeyse hiçbir şey katmamıştı mesela. Üstüne kasası da bükülüyordu. iPhone 6S ile donanım güçlendirildi, kasanın bükülme sorunu ise giderildi yeni 7000 serisi alüminyum ile. Hatta bu yüzden iPhone 6S, iPhone 6'dan daha ağır bir cihazdı. İçi dolu doluydu. iPhone 6'yı elinize aldığınız da içi sanki boşmuş gibi bir hissiyatı vardı. 6S bunu da giderdi sağ olsun ağırlığı ile. :evilol:

| Fiyatlar |
1629301418283.png

Sıfır fiyatı bu şekilde. Asla ama asla alınmaz. iPhone 8 bu paraları hak etmiyor. Ki SE 2020 var bu fiyatlar da. :D Sıfırına hiç bulaşmayın o yüzden. Şaka gibi fiyatlar var sıfır piyasasında. Biz ikinci el piyasasına bakalım.

1629301673698.png

Öncelikle 64 GB'ın fiyatına değinelim. 3000-3500 arası değişen bir piyasası mevcut. 4000 liraya da satan var. Lakin 64 GB iPhone 8 için maksimum 3500 TL verilir bence. Eğer hiçbir sıkıntısı yoksa, her aksamı tam takır çalışıyorsa, pili orijinal ve %100 sağlığa sahipse 4000 TL verilebilir belki. Ama öbür türlü verilmez açıkçası. 64 GB için 3500'e kadar olan teklifler ideal. Tabii alırken uyanık olmanız şartıyla. Mümkün olduğunca kendi şehrinizden ilanlara bakın. Gidin cihazı kendi gözlerinizle görün, öyle alın veya almayın.

1629301962081.png

128 GB'ın piyasası biraz dalgalı. 3600'e de var, 5000'e de var. Ucuza satılan 128 GB modeller de bilin ki ya pil sağlığı çok düşüktür, ya da kozmetik olarak ufak tefek kusurları vardır. O yüzden de fiyatını düşük tutmuşlardır. Bence 128 GB iPhone 8 alınmaz bu arada. Çünkü SE 2020 var o fiyatlar da. O fiyatlarda satılan 64 GB modeli olsa da daha iyi kamera ve A13 Bionic çipset artısı var. SE 2020 çıktıktan sonra iPhone 8'in alınabilirliği düştü maalesef.

1629302273204.png

256 GB olan modelin piyasası ayrı bir dünya. Anlamlandıramıyorum açıkçası bu cihazın ikinci el piyasasını. :D 128 GB'dan daha ucuz baktığımız da. Ama bu cihazlar da muhtemelen birkaç donanımsal sıkıntı vardır. Kimse bu kadar ucuza satmaz yoksa. Veya da 64 GB girecekken yanlışlıkla 256 GB yazmış olabilirler. Bu fiyatlar da hiçbir sıkıntısı olmayan, donanımsal arızası olmayan ve ekranı ile pili sağlam bir 256 GB iPhone 8 bulursanız gömülün. 256 GB sonuçta. :D Piknik yapan Doblo sahibi Enişte gibi her şeyi doldurursunuz o hafızaya. Ama ben 64 GB'dan şaşmayın derim. En sağlıklı piyasa onun. Son olarak ikinci el cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenlere tekrar bir bakalım.
1629305481024.png

- Sonuç -
iphone-8-product-red-discount.png

iPhone 8 sonuç olarak halen daha güçlü bir cihaz. A11 Bionic performans anlamında oldukça doyurucu. 10. yıla özel üretilmiş bir çipset var sonuçta içerisinde. iPhone X'in karşısında bir sönük kalsa da, iPhone 7'nin kronik sıkıntılarını çözen oldukça güçlü ve sağlam bir iPhone modeliydi. iPhone X kadar ses getirmedi asla. Çıktığı dönemde de halen iPhone 6 tasarımı kullandığı için eleştirilmişti. Ama bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum. Apple, iPhone 8'i bir amiral gemisi telefon mantığıyla üretmedi. iPhone 8'i eski iPhone 6 kasasını seven ve bu kasada güçlü bir donanım görmek isteyenler için üretti. 4.7 inç ekran da o dönem o kadar küçük bir miktar değildi. iPhone 8, X'i beğenmeyen kişiler için biçilmez bir kaftan oldu. Touch ID duruyor, A11 Bionic var, kullanımı kolay. Daha ne istesin iPhone X'i sevmeyen birisi. :D Ki 8 Plus direkt iPhone X'in eski kasaya uyarlanmış bir haliydi. iPhone X'in arka kamerasında ki tüm özellikler, 8 Plus içinde mevcuttu.

Alınır mı alınmaz mı sorusuna gelelim. 64 GB versiyonunu şöyle tertemiz, pil sağlığı en az %90 (%95 olursa daha iyi olur) ve donanımsal hiçbir sıkıntısı olmadan 3000-3500 TL civarına bulursanız alabilirsiniz. Performans olarak üzmez. A11 Bionic gücünü geçen tam 4 yıla rağmen korumayı büyük oranda başarıyor. Android istemeyen veya bütçesi 3000-4000 TL olan, iPhone deneyimi yaşamak isteyen kişiler için güzel bir seçenek. iPhone 7'den kesinlikle daha iyidir. Kronik bir sıkıntısı da yok iPhone 7 gibi.

Ama bana fark etmez Android veya iOS diyen kişiler almamalı. Android tarafında ekranı daha güzel, donanımı daha güncel, pili daha uzun giden birçok cihaz var. iPhone 8'in pil performansı onların yanında üzülerek söylemeliyim ki, vasat kalır. Özellikle telefonu elinden asla düşürmeyen ve sık sık seyahat eden kişiler almamalı bu cihazı. Gündelik kullanımda pili eğer %90'ın altında bir sağlığa sahip değilse 1 günü çıkartır. Ağır kullanımda ise günde 2 kere şarj etmek zorunda kalabilirsiniz. Pil ve LCD ekran eksikliği olmasa kesinlikle sırtı yere gelmez bu cihazın. Ama bu eksileri onu Android alternatiflerine göre güçsüz kılıyor çoğu konuda. Ayrıca bütçe artarsa iPhone 8 yerine SE 2020 almak daha mantıklı. Daha güncel donanıma sahip bir cihaz sonuçta.

Bu konuda iPhone 8'in 2021 yılında alınıp alınmayacağına değindik. Kendi görüşlerimi de içeren bir yazı oldu. Ben teknik özellikler verdim ve günümüze göre hangi durumda olduklarını size anlattım. Alınıp alınmayacağı sorusunu kendinize sormanız gerek artık bu raddeden sonra. :) Bir yazının daha sonuna geldik. Okuyan herkese çok ama çok teşekkürler. Yazım ile ilgili görüşleriniz de belirtirseniz sevinirim. Kendinize iyi bakın, hoş çakalın hafızlar. :love::thx:

Jatdav

Rütbesiz
İfade skoru
388

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Hocam, o adaptör yerine jack giriş olmadığından kablosuz kulaklık alınır.
En azından birini verselerdi, aşırı pahalı.
Hocam hadi çok iyi bir adaptör olsa neyse 25w adaptör koyacaksın kutuya ya, çok bir şey mi? Zaten olmayan adaptörün parasını da alıyorsun bir zahmet kutuya da koy.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Xiaomi Teala'nın hedeflerini gerçekleştirecek!
Tesla bunu beğendi.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
hocam yüksek bütçede iphone her türlü alınır ama düşük bütçeye geçince apple sağ olsun öyle az model çıkarıyor ki android apple'ın toplam modeli kadar bir ayda çıkarıyor çoğu da orta seviye oluyor yani android orta seviyede hep güncel kalıyor mesela iphone 8 çıktığı zamanın teknolojilerine(kamera, ekran vb.) ama aynı fiyata bir android telefon güncel teknolojilerle geliyor.
ABD'de iPhone 12 Mini 700, düz iPhone 12 ise 800 dolar. Onlara ucuz açıkçası. Bizim ülkemize özgü bir durum bu. Sebebini de yazmıyorum, bilmeyen yok zaten. Rakibi Samsung Galaxy S21'de aşağı yukarı aynı fiyatlar da. iOS isteyen iPhone 12, Android isteyen Galaxy S21 alıyor. Mis gibi. Bizde de olsa keşke. Tabii böyle bir şey mümkünse. Ki mümkün değil.
1) Pil konusunda yol almış gibi görünse de Xiaomi'nin seviyesine geldiğini düşünmüyorum, hızlı şarj konusunda da adımlar atılması gerek. Yıllar geçtikçe sürümler yükseldikçe eski telefonlarda stabilliği kalmıyor, ayrıca şarj ürünleri ile alakalı yorumlarınıza katılmakla beraber verdikleri adaptör hariç hiçbir adaptörle şarj edilmemesi gerekiyor.
Hocam bunun sebebinin ben Apple'ın bir şeyi düzgün hale getirmeden piyasaya çıkarmama takıntısından geldiğini düşünüyorum. Steve Jobs bir ürünü tam olgunlaşmadan asla piyasaya sürmezdi. iPhone'da 2007 yılının sonlarına kadar olgunlaşmadan piyasaya sürülmedi. Apple hala bu fikri benimsiyor. 120 Hz ekrana bile daha yeni geçiyorlar. LTPO teknolojisini geliştiriyorlar Samsung ile beraber. Şimdi Samsung sıcak sıcak 120 Hz LTPO panel basmaya başlayınca iPhone 13 Pro ve Pro Max için 120 Hz panel göründü.

Bu arada iPhone sanki Apple için gereksiz bir cihaz oldu artık. iPad kadar önemsemiyor adamlar iPhone'u. iPad şu an en az 4 yıl önde özellik olarak iPhone'lardan. iPadOS'ta keza daha daha iyi özellik açısından. Enteresan.
2) O sürüm düşürmesi konusunda SE cihazımı iOS 15'e güncelledikten sonra hiçbir şekilde geri alamamıştım, eski profil uyumluluğu konusunda Apple daha katı ve engelleyici bir tavır seyderiyor.
(14'e geçirilen cihazlar mevcut ona da çok gerek duyulmuyor)
Bu konuda aşırı bilgili değilim, günlük bir kullanıcıydım ve şikayetlenince doğru dürüst kaynak yoktu tekrar baktığımda da bulamadım.
iOS 15 henüz çıkmadı hocam. Dönebilirsiniz yani iOS 14'e. :D Eylül ayında Final sürüm çıktıktan 1 hafta sonra dönemezsiniz artık. İmzaları kapatıyor Apple çünkü.
3) Kaldıramıyor deme sebebim o cihaz için çıkan en stabil sürümle en son sürüm arasında bariz fark olmasından kaynaklıydı.
iPhone 8 iOS 16 alma gibi bir durum olursa test videolarını tekrar izlemek isterim ve ilk belirttiğim yorumdaki gibi performans olarak hiçbir fark hissettirmese de kullanım açısından farkları belli oluyor yoksa SE-6 bile her oyunu açar oynatır ama stabil sürümündeki gibi uzun süreli oynayışlar olmaz.
O normal be hocam. iOS 11 bu cihaz için özel olarak hazırlanmış bir sürümdü sonuçta. iOS 12'de öyleydi. Bu iki sürüm iPhone 8 için en iyi sürümler. iOS 13'ü de dahil edebiliriz hatta aralarına. iOS 13'te başlarda sıkıntı yaşatsa da, sonlara doğru oturmuştu artık. iPhone 5S'te iOS 7 kullandığı zaman canavar gibiydi cihaz. iOS 11 ile içine etmişti cihazın Apple.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
ABD'de iPhone 12 Mini 700, düz iPhone 12 ise 800 dolar. Onlara ucuz açıkçası. Bizim ülkemize özgü bir durum bu. Sebebini de yazmıyorum, bilmeyen yok zaten. Rakibi Samsung Galaxy S21'de aşağı yukarı aynı fiyatlar da. iOS isteyen iPhone 12, Android isteyen Galaxy S21 alıyor. Mis gibi. Bizde de olsa keşke. Tabii böyle bir şey mümkünse. Ki mümkün değil.
Hocam bir de İphone'larda kötü bir durum daha var, bakıyorum Android uçan telefon icat etmiş Apple şarj aletini kutudan çıkarıyor geçelim fiyatlara. Bakıyoruz Apple ışınlanan telefon parası istiyor, Android uçan telefon parası istiyor.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Hocam bir de İphone'larda kötü bir durum daha var, bakıyorum Android uçan telefon icat etmiş apple şarj aletini kutudan çıkarıyor geçelim fiyatlara. Bakıyoruz apple ışınlanan telefon parası istiyor, Android uçan telefon parası istiyor.
Yalnız sadece Apple çıkartmadı şarj aletini kutudan. Apple ile çıkarttığı için dalga geçen Xiaomi bile daha sonra şarj aletini kutudan çıkartmaya karar vermişti.
Apple'ın hemen ardından kankası Samsung'da çıkardı şarj aletini kutudan. Kısaca Apple ile dalga geçen, ertesi gün onun yolunda yürüyor yine. Apple piyasaya yön veriyor. iPhone 13 sonrası 120 Hz panel trendi başlayacak. İzleyin ve görün. :evilol: Herifler öyle bir pazarlıyor ki ürünlerini, herkes ikna oluyor önce onların yaptığına.

Jatdav

Rütbesiz
İfade skoru
388

Hocam bunun sebebinin ben Apple'ın bir şeyi düzgün hale getirmeden piyasaya çıkarmama takıntısından geldiğini düşünüyorum. Steve Jobs bir ürünü tam olgunlaşmadan asla piyasaya sürmezdi. iPhone'da 2007 yılının sonlarına kadar olgunlaşmadan piyasaya sürülmedi. Apple hala bu fikri benimsiyor. 120 Hz ekrana bile daha yeni geçiyorlar. LTPO teknolojisini geliştiriyorlar Samsung ile beraber. Şimdi Samsung sıcak sıcak 120 Hz LTPO panel basmaya başlayınca iPhone 13 Pro ve Pro Max için 120 Hz panel göründü.

Bu arada iPhone sanki Apple için gereksiz bir cihaz oldu artık. iPad kadar önemsemiyor adamlar iPhone'u. iPad şu an en az 4 yıl önde özellik olarak iPhone'lardan. iPadOS'ta keza daha daha iyi özellik açısından. Enteresan.

iOS 15 henüz çıkmadı hocam. Dönebilirsiniz yani iOS 14'e. :D Eylül ayında Final sürüm çıktıktan 1 hafta sonra dönemezsiniz artık. İmzaları kapatıyor Apple çünkü.

O normal be hocam. iOS 11 bu cihaz için özel olarak hazırlanmış bir sürümdü sonuçta. iOS 12'de öyleydi. Bu iki sürüm iPhone 8 için en iyi sürümler. iOS 13'ü de dahil edebiliriz hatta aralarına. iOS 13'te başlarda sıkıntı yaşatsa da, sonlara doğru oturmuştu artık. iPhone 5S'te iOS 7 kullandığı zaman canavar gibiydi cihaz. iOS 11 ile içine etmişti cihazın Apple.
Şöyle kaliteli bir iPad elime geçse 5-6 sene kullansam sonra onları da eleştirebilsem diyorum da herkes ömürlük cihaz olarak adlandırıyor. Apple telefon olarak adı olduğu için sattığının farkında, bence yeni sektörlere giriş yapacak ki Apple Car Dream şimdiden başladı.
2) "La" madem çıkmadı bunlar neden geceleri gizli gizli beni zorla 15'e yükseltme yaptılar?!
3) Asla Apple'ın eski telefonlarına laf etmem hocam, uzun vadede elbette sorunları olacaktır ama Android telefonları gibi beni değiştir diye bağırmıyor.
4) Apple'ın pazarlaması o kadar güçlü ki 20 sene önceki bir özelliği cilalayıp "Woaw" dedirtip daha çok satıyor. Özellikle o cilalama yazılım konusunda olunca diğerlerine göre farklar bariz belli oluyor.
Biraz daha özellik olarak arttırılması gerektiğini düşünüyorum özellikle kullanıcı biraz daha serbest takılabilmeli, telefonu siz kullanamıyorsunuz Apple ne kadar izin verdiyse o kadar kullanıyorsunuz.

Konuyu bölmüş gibi oldum biraz, kusura bakmayın sadece fikir belirtmek istedim.

Yalnız sadece Apple çıkartmadı şarj aletini kutudan. Apple ile çıkarttığı için dalga geçen Xiaomi bile daha sonra şarj aletini kutudan çıkartmaya karar vermişti.
Apple'ın hemen ardından kankası Samsung'da çıkardı şarj aletini kutudan. Kısaca Apple ile dalga geçen, ertesi gün onun yolunda yürüyor yine. Apple piyasaya yön veriyor. iPhone 13 sonrası 120 Hz panel trendi başlayacak. İzleyin ve görün. :evilol: Herifler öyle bir pazarlıyor ki ürünlerini, herkes ikna oluyor önce onların yaptığına.
Mi 11'in adaptör olayı çok farklı hocam.
Onlar özel bir karar ile 2 tip Mi 11 kutusu ürettiler.
Birinde tüm her şey var, birinde ise telefon.
İsteğe göre seçiyordunuz fiyat farkı ise yoktu diye biliyorum yani adaptöre para vermiyorsunuz.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
-------Diğer Mesajın Devamıdır------
Mesela donanımdan başlayayım android de ekranlar daha kaliteli(mesela note 20 ultra diyelim ekranı dev gibi, çok kaliteli ve güzel bir ekranı var iphone 12 ekranı onunla yarışamaz bile ama fiyatta aşağı kalır yönü yok) veya ram(inşallah ios daha stabilciler gelmez)(evet ios daha stabil ama fazla ram daha iyidir eee tamam stabil ne güzel işte adam bizi düşünüyor az ram harcayacak şekilde yapıyor ama olmayan ramin parasını da alıyor.) veya batarya(tamam ios daha az harcıyor ama çok batarya da iyidir tamam az batarya koyuyorsan olmayan bataryanın parasını alma bari açgözlü apple) veya kamera(çip kalitesi daha önemli diyenler gelmeden söyleyeyim)(android de bir sürü kamera var hepsi farklı amaca hizmet ediyor veya çözünürlük evet çip kalitesi de önemli ama çözünürlük çektikten sonra iyice detaylarına yakınlaştırırken iyi oluyor...

sebebi ise apple hem adaptörü çıkardı hem aynı fiyata sattı hem de aynı sayıda kişi aldı eee bunu gören samsung da kutuda şarj aleti olacak paylaşımını geri sildi(herhalde kuzeni yazmış).

Apple'ın hemen ardından kankası Samsung'da çıkardı şarj aletini kutudan. Kısaca Apple ile dalga geçen, ertesi gün onun yolunda yürüyor yine. Apple piyasaya yön veriyor. iPhone 13 sonrası 120 Hz panel trendi başlayacak. İzleyin ve görün. :evilol: Herifler öyle bir pazarlıyor ki ürünlerini, herkes ikna oluyor önce onların yaptığına
1629311735183.png

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
iPhone 13 sonrası 120 Hz panel trendi başlayacak. İzleyin ve görün. :evilol: Herifler öyle bir pazarlıyor ki ürünlerini, herkes ikna oluyor önce onların yaptığına.
Trend zaten başladı, çoğu Android telefon artık yüksek Hz panellere sahip oluyor.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Trend zaten başladı, çoğu Android telefon artık yüksek Hz panellere sahip oluyor.
iPhone tuzu biberi olur hocam. Bugün 5 üretici koyuyorsa, yarın 10 üretici koyar.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
2018'de çıkan eski amiral gemileri ile yeni nesil orta segment telefonlar kafa kafayalar performans konusunda.
Hocam performans da önemli ama o zamanın teknolojisiyle şimdiki bir değil ona kalırsa M1 çip takalım 3310 a olsun en iyi telefon.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube