2000 TL telefon önerisi

Silicone Android Uygulaması

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Merhaba. Annem için telefon bakıyoruz. Telefonlar hakkında pek bilgimin olmadığıın baştan belirtmek istiyorum :D

Bu bütçede ne kadarının olup olmadığını bilmiyorum ama beklentilerimiz şuna benziyor:
  • Cihazın uzun ömürlü olması önemli.
  • Batarya gücü iyi olmalı.
  • Kasası kaliteli olsun. Düşürme gibi durumlarda çöp olmasın yani.
  • Arayüzü stabil ve seri çalışsın.
  • Tercihen 64 GB depolama alanı ve fazlası olsun ama 32 GB da olabilir çünkü eskiden kullandığım 32 GB SD kartı takabiliriz.
  • İthalatçı garantili olmasın, sıkıntı çıkabiliyormuş.
  • Günlük kullanım için alınacak. YouTube'da çok şarkı dinleyebilir. Oyun oynanmayacak. Kuzenler belki arada oynar ama o oyunları herhangi bir akıllı telefonun açabileceğini düşünüyorum.
  • Fazla büyük olmamalı.
  • Kamerasının biraz daha ortalama veya iyi olması daha hoş olur.
Bu bütçe civarına istenilen özellikleri karşılayan telefon var mıdır yoksa bütçe artmalı mı? İstenilen özelliklerden bazılarında esneklik sağlanılabilir tabii :)
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Samotne3030, @Gökkayahan, @Hamza Ensar Sağlam hocam, sanırım sizler de telefonlardan anlıyordunuz. Sizler için uygunsa sizler de bakabilir misiniz?

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Son düzenleme:

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Bu fiyata 2-3 Android güncellemesi alacak telefon bulmak zor. 2500'e çıkarsan Poco M3'e bakılabilir.

100-200 TL daha aşabilme şansınız varsa bu var işini fazlası ile görür:

Çıkılabilir hocam. Zaten 2000-3000 civarına bakıyoruz ama şunu görmüşsünüzdür sanırım:
şunu koyup bunu alırısn.png

Üstüne koyup durmanın sonu gelmediği için 2000'den başlattım konuyu 😄

Çıkamazsan bu olabilir:

Kamerası ve kasasından emin değilim. İşlemci iyi değil. Android 11 ile geliyor.
Olur hocam, buna da bakayım.

Önerilenler sizce kaç yıl götürür? Tabii kullanıma göre de değişebiliyor.

Ek olarak ikinci el iPhone 7 öneririm. Tabi ikinci ele bakacaksanız. En iyi seçenek oluyor.
2. ele ve İOS işletim sistemine hiç bulaşmasak daha iyi hocam :D

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Çıkılabilir hocam. Zaten 2000-3000 civarına bakıyoruz ama şunu görmüşsünüzdür sanırım:
47070 numaralı eki görüntüle
Üstüne koyup durmanın sonu gelmediği için 2000'den başlattım konuyu 😄

Olur hocam, buna da bakayım.

Önerilenler sizce kaç yıl götürür? Tabii kullanıma göre de değişebiliyor.

iPhone 7, 3 yıl daha götürür en az. Diğerlerinin kaliteleri iyi değil. Hepsi plastik. MIUI yani Poco M3'ün kullandığı arayüz sıkıntılı. General Mobile işlemcisi kötü.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
2. ele ve İOS işletim sistemine hiç bulaşmasak daha iyi hocam :D
iOS’u artık bir öcü olarak görmeyin hocam. Eskisi gibi değil iOS. Kendini geliştirdi birçok konuda. macOS ile aynı kerneli kullandığı içinde cep macOS’u denebilir kendisi için. Eskiden dosya gezgini bile olmayan iOS, şimdi Safari’den kolayca dosya indirme ve o dosyaları da gerek iCloud, gerekse de diğer bulut depolamalara kolayca eklemek için dosya gezginine sahip. Ben dosya gezgininden Google Drive hesabımı yönetebiliyorum mesela.

iPhone 7’ye gelecek olursak. Kendisi ile ilgili rehber yapıyorum. 2021 yılında alınır mı onu cevaplayacağım. Çok az kaldı. 22:30-23:00 gibi yayınlamayı düşünüyorum. Ya da yarında yayınlayabilirim.

Son düzenleme:
KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
iOS’u artık bir öcü olarak görmeyin hocam. Eskisi gibi değil iOS. Kendini geliştirdi birçok konuda. macOS ile aynı kerneli kullandığı içinde cep macOS’u denebilir kendisi için. Eskiden dosya gezgini bile olmayan iOS, şimdi Safari’den kolayca dosya indirme ve o dosyaları da gerek iCloud, gerekse de diğer bulut depolamalara kolayca eklemek için dosya gezginine sahip. Ben dosya gezgininden Google Drive hesabımı yönetebiliyorum mesela.

iPhone 7’ye gelecek olursak. Kendisi ile ilgili rehber yapıyorum. 2021 yılında alınır mı onu cevaplayacağım.
Sorun o değil ki hocam. Benim için alınacak olsa ben alışırdım büyük ihtimalle. Anneme alacağımız için kolay alışıp kullanabileceğini sanmıyorum. :D

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Sorun o değil ki hocam. Benim için alınacak olsa ben alışırdım büyük ihtimalle. Anneme alacağımız için kolay alışıp kullanabileceğini sanmıyorum. :D
Aksine iOS'u kullanmak daha basit hocam. iOS'da tüm uygulamalarınız ana ekranda. Arayüz elementlerinin kullanımı çok kolay. Annem de Android'den iOS'a geçti. 1 haftada kavradı tüm sistemi. Benden iyi kullanıyor hatta şu an. :evilol: iOS çok basit bir arayüze sahip kısaca. Her şey olması gerektiği gibi yerli yerinde.

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
Benim de önerim 3000'e çıkabiliyorsanız Redmi Note 9S, çıkamıyorsanız 10L. :)

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Bu nasıldır hocam?
Şahsen kullanıyorum, kameradan büyük beklentilerin yoksa çok güzel telefon. AMOLED ekran, 1 saat 10 dakikada %100 şarj olması (30W VOOC 4 adaptör), SD 662, TFT'de pek ısınmadı, genelde 60 FPS alıyor, 7v7'de, fazlaca efekt olduğunda 50'lere indiği oldu.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Merhaba. Annem için telefon bakıyoruz. Telefonlar hakkında pek bilgimin olmadığıın baştan belirtmek istiyorum :D

Bu bütçede ne kadarının olup olmadığını bilmiyorum ama beklentilerimiz şuna benziyor:
  • Cihazın uzun ömürlü olması önemli.
  • Batarya gücü iyi olmalı.
  • Kasası kaliteli olsun. Düşürme gibi durumlarda çöp olmasın yani.
  • Arayüzü stabil ve seri çalışsın.
  • Tercihen 64 GB depolama alanı ve fazlası olsun ama 32 GB da olabilir çünkü eskiden kullandığım 32 GB SD kartı takabiliriz.
  • İthalatçı garantili olmasın, sıkıntı çıkabiliyormuş.
  • Günlük kullanım için alınacak. YouTube'da çok şarkı dinleyebilir. Oyun oynanmayacak. Kuzenler belki arada oynar ama o oyunları herhangi bir akıllı telefonun açabileceğini düşünüyorum.
  • Fazla büyük olmamalı.
  • Kamerasının biraz daha ortalama veya iyi olması daha hoş olur.
Bu bütçe civarına istenilen özellikleri karşılayan telefon var mıdır yoksa bütçe artmalı mı? İstenilen özelliklerden bazılarında esneklik sağlanılabilir tabii :)

@Samotne3030, @Gökkayahan, @Hamza Ensar Sağlam hocam, sanırım sizler de telefonlardan anlıyordunuz. Sizler için uygunsa sizler de bakabilir misiniz?
İsteklerine göre yorum yapayım;
1-Ömür olarak hepsi 4-5 yıldan sonra sıkıntı çıkaracaktır. Snapdragon'larda Custom ROM'lar daha çeşitli oluyor. SD tercih edebilirsiniz bu konuda.
2- Batarya performansı olarak TCL 10L muhtemelen en geride olanı. 4000 mAh, IPS ekran. A73'te de 4015 mAh batarya var ancak AMOLED ekran ile durumu kurtarıyor. Diğerleri hakkında bir yorum yapamayacağım.
3- Note 9S harici hepsi plastik. A73'te gayet kaliteli plastik kullanmışlar.
4- A73'te akıcılığı engelleyen bir durum göremedim. MIUI de muhtemelen bu cihazlarda akıcı çalışabiliyordur.
5- A73'te 128 GB tek seçenek, diğerlerinde 64 GB depolama seçeneği var. M3 Pro UFS 2.2 destekliyor, diğerleri UFS 2.1 destekliyor. 10L hakkında bir bilgim yok.
6- İthalatçı garantiliye bulaşmayın.
7- Günlük kullanımda ekranın kaliteli olması önemli bence. A73 ekran olarak çok iyi. M3 Pro'nun vaat ettiği değerler hoşuma gitti. Günlük işlerde Galaxy A01-02 rezilliğine bulaşmayın yeter.
8- Aralarından en küçüğü ve en hafifi A73. 6.43 inç, 163 gram. Ardından da M3 Pro geliyor. En ağırı da Poco X3 oluyor.
9- A73'ün arka kamerası ortalama denebilir ama bahsettikleriniz arasındaki en kötü kamera. Telefonların incelemelerinde çektikleri fotoğrafları incelemenizi öneririm.
Özetle; MediaKek, kekliğini Dimensity 700'de yapmamışsa alınabilir bir telefon olmuş. Gerçi 5G'nin Türkiye'ye gelişi biraz uzun sürebilir. Redmi Note 9S çok güzel telefondur. 3000 TL altında A73 alınabilir bir model. Günlük kullanım için X3 gayet gereksiz bir telefon.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube