200.000TL Altı İstediğiniz Otomobil

Silicone Android Uygulaması
İfade skoru
1.430
Bayırda 1.0'ın yakacağı benzini hesap etmiyorsun. Ufak polo bile bayır yukarı 15lt yakıyor.
Turbo olan her motorun kaderidir bu, bizim dizelde bile benzer karakteristikler var.
150-160'dan sonra kesilir bu motorlar, vergiden muaf olmaları için hem motoru küçültüp hem de motordan parça çalınıyor.
Kesilmiyorlar, motordan parça çalındığı da tamamen yanlış bir söylem.
Gemera'nın valf içermeyen 3 silindirli bir motordan güç aldığını hatırlatırım, adamlar o kadar ileri gitmiş ki valften bile çalmışlar (!)O.O2
Küçük motordansa büyük motor ben de seviyorum tabii ki, ancak bu küçük motorları kötülemeyi gerektirmez.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Turbo olan her motorun kaderidir bu, bizim dizelde bile benzer karakteristikler var.

Kesilmiyorlar, motordan parça çalındığı da tamamen yanlış bir söylem.
Gemera'nın valf içermeyen 3 silindirli bir motordan güç aldığını hatırlatırım, adamlar o kadar ileri gitmiş ki valften bile çalmışlar (!)O.O2
Küçük motordansa büyük motor ben de seviyorum tabii ki, ancak bu küçük motorları kötülemeyi gerektirmez.
Kötülediğim yok, benim tercihim 2.0tsi olur diyorum sabahtan beri. Tutturdun 1.0 ile 1.6tdi performansı yakalıyorum diye. Yakalıyorsan yakala, ne diyeyim.

İfade skoru
1.430
1.0 alıp 5 kişi bayırda sağdan acı çekeceğime
Bayırda 1.0'ın yakacağı benzini hesap etmiyorsun. Ufak polo bile bayır yukarı 15lt yakıyor.
150-160'dan sonra kesilir bu motorlar
motordan parça çalınıyor.

Kötülediğim yok, benim tercihim 2.0tsi olur diyorum sabahtan beri. Tutturdun 1.0 ile 1.6tdi performansı yakalıyorum diye. Yakalıyorsan yakala, ne diyeyim.
Senin hiç kötülediğin yok sadece fikir belirtiyorsun, ben tutturuyorum öyle mi?
150'den sonra kesilir, içinden parça çalınıyor, bayırda 15 üstü yakıyor, 5 kişiyle acı çektiriyor...
Sanki bu tabirler bana fikir belirme çabasından çok kötüleme çabasını anımsattı, çünkü söylediklerinden birisi turbo beslemeli motorların hepsinde bulunan karakteristik bir durumken diğer dediğin 3 şeyin konuşulan motorda hiçbir doğruluk payı yok. Üstüne de hemen tutturdun diye konuyu bana çekiyorsun. Madem dediklerine ve bilgine güveniyorsun, dök bilgini beni geçmeye çalış. Ben sana büyük motor fanboyu, küçük motor haterı veya diğer benzeri şeyler demediysem sen de bana tutturdun diyemezsin. Bari tutturdun dediğin şeyi de gerçekten tuttursam, senin performans eksikliği demene ithafen yazdığım bir cevap sadece.

Ah nerede İbrahim Zdemir, nerede Akif, nerede Noble Six, nerede Jira? Şimdi onlar olsa bilgi şöleniyle zevkli bir tartışma geçerdi, ama gel gör ki yine boş zaman harcanan bir şeye döndü. Bilgi veriyorsun, karşılığında sanki 5 yaşındaki bir çocukmuş gibi tutturmuş ilan ediliyorsun, ne zevki çıkıyor ne keyif veriyor.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
150'den sonra kesilir, içinden parça çalınıyor, bayırda 15 üstü yakıyor, 5 kişiyle acı çektiriyor...
Sanki bu tabirler bana fikir belirme çabasından çok kötüleme çabasını anımsattı, çünkü söylediklerinden birisi turbo beslemeli motorların hepsinde bulunan karakteristik bir durumken diğer dediğin 3 şeyin konuşulan motorda hiçbir doğruluk payı yok. Üstüne de hemen tutturdun diye konuyu bana çekiyorsun. Madem dediklerine ve bilgine güveniyorsun, dök bilgini beni geçmeye çalış. Ben sana büyük motor fanboyu, küçük motor haterı veya diğer benzeri şeyler demediysem sen de bana tutturdun diyemezsin. Bari tutturdun dediğin şeyi de gerçekten tuttursam, senin performans eksikliği demene ithafen yazdığım bir cevap sadece.

Ah nerede İbrahim Zdemir, nerede Akif, nerede Noble Six, nerede Jira? Şimdi onlar olsa bilgi şöleniyle zevkli bir tartışma geçerdi, ama gel gör ki yine boş zaman harcanan bir şeye döndü. Bilgi veriyorsun, karşılığında sanki 5 yaşındaki bir çocukmuş gibi tutturmuş ilan ediliyorsun, ne zevki çıkıyor ne keyif veriyor.
İlk olarak belirteyim konuyu kirletmemek açısından öyle bir cevap yazdım, sabaha kadar tartışabilirim sizinle.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Eski 1.0 motorlu araçlarda bilmiyorum yaşınız kaç veya hiç bindiniz mi, turbo arızası verdiği anda araba ne devir ne de hız tutardı. Golf 4 1.9 turbo dizel motorla giderken ayak gazın dibinde olsa bile 120-130'u geçmiyordu 5 kişi. Diyeceksin ne alakası var benim anlattığımla, konuya buradan girmek istedim.

1.0TSİ motorlar 200-205 hızlara çıkabiliyorken bayır yukarı düşük hacimli arabalarla çıkmak zehir oluyor. Nasıl zehir oluyor belirteyim, araba benzinli olduğundan dolayı torku dizel 1.5-1.6 arabalara kıyasla daha düşük oluyor, bu nedenle herhangi bir kalkma da geride kalabiliyorlar. Rampada da bu durum bu şekilde, 5 kişi + bagaj olunca araba yükün altından kalkıp güzel bir performans verebilmek için yakıtı harcamak yerine tabiri caizse içiyor.

2.0 atmosferik bir araçla rampayı 2300-2400 devirde çıkabiliyorken 1.0TSİ motorla 3000-4000 arası çıkıp hem daha fazla yakış, hem de daha fazla güç harcıyor haliyle motor yoruluyor ve hararet yapıyor. Sırf bu yüzden zamanında golf'ün sıcak su hortumunu patlattığımız bile var. Acı çekiyor dememdeki amaç bu sorunlar, yoksa 1.0TSİ motora binilmez! diye bir kaide yok, bal gibi binilirde sürülürde.

Aynı durum 1.3TCE motorlarda da geçerli. Araba gitmek istiyor, yolu parçlamak istiyor fakat bunları yaparken düşük hacmine bakmaksızın yakıt yakıyor. Bu yüzden yüksek hacimli en azından 1.5-1.6 turbo dizel motorları ailelere öneriyorum.

Son düzenleme:

SON İ3 BÜKÜCÜ

Bronze Sample
İfade skoru
1.305
Bizde var, içi beyaz düşün. Deri koltuk yok. Orta paket (koltuk ısıtma, cam tavan gibi şeyler yok). 6 kol büyük jant koy aha bizim araba.
1623096110340.png

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
D segmenti 2.0 Turbo bir araç olabilir. Zaten şu an Passat B6 2.0TSİ Highline2 aracımız var. Ama olursa Laguna 1 2.0s RXE iyi bir şekilde projelendirip turbolamak isterim.

Üste kalan parayı kesin harcarım. Jant olarak HRE Performance C106 ya da C109 kullanırım.
1623097953913.png
1623097975782.png

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube