Ana Konu 14 Eylül Apple Etkinliği: iPhone 13, Watch Series 7, AirPods 3, iPad 9 ve daha fazlası

Silicone Android Uygulaması

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Saat tek kelimeyle berbat olmuş, Iphone olmadan saat arayüzüne bile girememen de cabası.
Galaxy Watch 4 candır ;).
Genel olarak da klasik Apple, gereksiz pahalı ve fiyatını hak etmeyen ekosistem zımbırtıları. (Öhö öhö corsair öhö öhö)
Şu ekosistem bahanesi koyanlar bitse keşke, ama biteceğe benzemiyor.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Saat tek kelimeyle berbat olmuş, Iphone olmadan saat arayüzüne bile girememen de cabası.
Galaxy Watch 4 candır ;).
Genel olarak da klasik Apple, gereksiz pahalı ve fiyatını hak etmeyen ekosistem zımbırtıları. (Öhö öhö corsair öhö öhö)
Apple Watch eğer pil sorunu çözülse potansiyeli olan bir cihaz. iPhone ile çok entegre çalışıyor. Watch Series 3 kullanıyorum. Alalı aşağı yukarı bir 2-3 sene oluyor. Çok memnunum ama işte pil... Bazen şarj etmeyi unutunca mecbur klasik saatim ile çıkıyorum evden. Pil sorunu çözülse on numara saat. Halen 1 gün gidiyor ancak pili. 2-3 gün olsa kimse eleştirmez bu kadar.

Apple bu saati daha çok iPhone kullanan insanlara yönelik üretiyor. Haliyle bir Android telefon kullanıcısının bu saati alması saçma olur zaten. Android telefon sahibi olsam Galaxy Watch 4 alırdım muhtemelen. Hatta onu bile almam, Garmin alıp keyfime bakardım. :) Garmin hepsini tokat manyağı yapar.
İphone 13 Pro Max'ın kamerası film çekebilecek kalitede iyi güzel ama kimin ihtiyacı olabilir ki.
Film stüdyosu çalışanları ve içerik üreticilerinin işine yarayacak bir özellik. Standart kullanıcı için bir anlamı olmasa da, bu bahsettiğim kişilerin çok işine yarayacak bir kamerası var.
iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max'i sevdim. Keşke xHCI ve USB Type-C'ye geçseler telefonda da.
Büyük ihtimalle Type-C'ye hiçbir zaman geçmeyecekler hocam. Apple direkt şarj soketini cihazdan atıp, tamamen kablosuza yönelmek istiyor. iPhone 14 ile şarj soketinin gitmesi kuvvetle muhtemel. Yani anlayacağınız adamlar şarj soketini kaldırır, yine de Type-C koymaz iPhone'a. MacBook ve iPad'ler için Type-C'yi bu kadar önemseyen bir firma, neden iPhone'a Type-C koymuyor anlamıyorum. iPhone 5'in şarj soketini 10 yıldır kullanıyorlar neredeyse. İyice suyu çıktı Lightning'in. Steve Jobs olsa o giriş 4-5 yıl önce kalkmıştı bile...

İfade skoru
1.430
Apple Watch eğer pil sorunu çözülse potansiyeli olan bir cihaz. iPhone ile çok entegre çalışıyor. Watch Series 3 kullanıyorum. Alalı aşağı yukarı bir 2-3 sene oluyor. Çok memnunum ama işte pil... Bazen şarj etmeyi unutunca mecbur klasik saatim ile çıkıyorum evden. Pil sorunu çözülse on numara saat. Halen 1 gün gidiyor ancak pili. 2-3 gün olsa kimse eleştirmez bu kadar.

Apple bu saati daha çok iPhone kullanan insanlara yönelik üretiyor.
Hocam daha çok değil, direkt. Iphone olmadan hiçbir halt yapılamıyor saatte, öyle ki bana saat olarak bile kullanamazsın dendi.

Pil konusu bence çok büyük sorun değil, bende Watch 4 var, kullanımım sırasında yaptığım hesaplamada 22-24 saati tam dolu pille çıkartabileceğini hesapladım (Pil tasarrufu falan açık değil, AOD, Wi-Fi, BT falan hep açık) ki bu çok yeterli bir şey. Zaten çoğu insan gerek kulaklıkta gerek telefonda akşam veya yatarken şarja takıyor, bu saat de aynı şekilde çok rahat kullanılır. Hatta aşırı aktif özellik kullanıcısı değilseniz tek şarjla 2 gün bile kullanılır muhtemelen (yatarken kapatmanız şartıyla).
Haliyle bir Android telefon kullanıcısının bu saati alması saçma olur zaten. Android telefon sahibi olsam Galaxy Watch 4 alırdım muhtemelen. Hatta onu bile almam, Garmin alıp keyfime bakardım. :) Garmin hepsini tokat manyağı yapar.
Hocam Garmin iyi güzel hoş da fiyatlarına baktınız mı hiç? :D:D:D
Watch 4 44mm versiyonunu 2.4'e aldım, Garmin'den o fiyata anca kordon alınıyor :kekw:

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272

Apple bu saati daha çok iPhone kullanan insanlara yönelik üretiyor. Haliyle bir Android telefon kullanıcısının bu saati alması saçma olur zaten. Android telefon sahibi olsam Galaxy Watch 4 alırdım muhtemelen. Hatta onu bile almam, Garmin alıp keyfime bakardım. :) Garmin hepsini tokat manyağı yapar.

Film stüdyosu çalışanları ve içerik üreticilerinin işine yarayacak bir özellik. Standart kullanıcı için bir anlamı olmasa da, bu bahsettiğim kişilerin çok işine yarayacak bir kamerası var.

Büyük ihtimalle Type-C'ye hiçbir zaman geçmeyecekler hocam. Apple direkt şarj soketini cihazdan atıp, tamamen kablosuza yönelmek istiyor. iPhone 14 ile şarj soketinin gitmesi kuvvetle muhtemel. Yani anlayacağınız adamlar şarj soketini kaldırır, yine de Type-C koymaz iPhone'a. MacBook ve iPad'ler için Type-C'yi bu kadar önemseyen bir firma, neden iPhone'a Type-C koymuyor anlamıyorum. iPhone 5'in şarj soketini 10 yıldır kullanıyorlar neredeyse. İyice suyu çıktı Lightning'in. Steve Jobs olsa o giriş 4-5 yıl önce kalkmıştı bile...

Profesyonel bir film yapımcısının gideyimde iPhone kullanayım diyeceğini pek sanmıyorum.

İfade skoru
1.430
Şu ekosistem bahanesi koyanlar bitse keşke, ama biteceğe benzemiyor.
Mesajı biraz daha açsanız hocam :D
Bana destek verdiyseniz beğeneyim, yok eleştirdiyseniz kavga edeyim :D:D:D
Şaka bir yana son 5 dakikadır "Dial Up İnternet Sound" şeklinde okuyup duruyorum, ne kastedildiğine dair gram bir şey anlamadım

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Mesajı biraz daha açsanız hocam :D
Bana destek verdiyseniz beğeneyim, yok eleştirdiyseniz kavga edeyim :D:D:D
Şaka bir yana son 5 dakikadır "Dial Up İnternet Sound" şeklinde okuyup duruyorum, ne kastedildiğine dair gram bir şey anlamadım
Destek verdim hocam, ekosistem diye iPhone kullanıyorum, Macbook kullanıyorum vs. diyenlerden çok sinir oluyorum. Özellikle söyledikleri avantaj diğer sistemlerde rahatlıkla yapılabiliyorken. Kriptik konuşmamalıydım :D.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Profesyonel bir film yapımcısının gideyimde iPhone kullanayım diyeceğini pek sanmıyorum.
Neden kullanmasın ki? İhtiyaç anından işine yarayacak çok güzel bir kamerası var. Ki sadece profesyonel film yapımcıları değil, fotoğrafçıların da işine yarayacak bir kamerası var. iPhone'lar RAW yani ham fotoğraf çekebiliyor. Tamamen doğal fotoğraflar çekmeyi amaçlıyor. Android üreticilerinin yaptığı gibi işin içerisine yazılımı karıştırmıyorlar. Bir tek SE 2020 gibi modellerde porte için yazılımı kullanıyorlar. Yapay değil, doğal fotoğraflar çekiyor iPhone.

Bir DSLR makine olmasa da kamera açısından iPhone çok doyurucu bir cihaz olmuş bence 13 Pro ile beraber. Makro çekimde S21 Ultra'ya nazaran çok daha kötü sonuçlar veriyordu 12'nin kamerası. 13 Pro ile bunu çözmüşler mesela. Üstelik ProRes video formatı geldi. Daha ne olsun?

Bu yıl Pro ve Pro Max'e abanmış Apple. 13 Mini ve 13 ne kadar vasat kaldıysa, 13 Pro ve Pro Max'te bir o kadar sağlam olmuş. Olması gereken iPhone 12 buydu kesinlikle. Parası olanın alıp kullanabileceği en güzel akıllı telefonlardan birisi. Pil kapasitesi de 13 Pro ve Pro Max'te hayvani boyutlarda. 13 Pro Max'in bataryası 4352 mAh. Bu bir iPhone için devasa pil kapasitesi demek. iPhone'un iç dizaynı değiştirildiği için pil kapasiteleri de artmış.
Hocam daha çok değil, direkt. Iphone olmadan hiçbir halt yapılamıyor saatte, öyle ki bana saat olarak bile kullanamazsın dendi.
Bu yüzden iPhone kullanıcısı değilseniz almamak gerekiyor. Ya da bir iPhone ile eşitleyip öyle kullanmanız lazım. Her iki durumda da almak akıl karı değil. iPhone kullanıcıları için güzel bir saat ama. :)
Pil konusu bence çok büyük sorun değil, bende Watch 4 var, kullanımım sırasında yaptığım hesaplamada 22-24 saati tam dolu pille çıkartabileceğini hesapladım (Pil tasarrufu falan açık değil, AOD, Wi-Fi, BT falan hep açık) ki bu çok yeterli bir şey. Zaten çoğu insan gerek kulaklıkta gerek telefonda akşam veya yatarken şarja takıyor, bu saat de aynı şekilde çok rahat kullanılır. Hatta aşırı aktif özellik kullanıcısı değilseniz tek şarjla 2 gün bile kullanılır muhtemelen (yatarken kapatmanız şartıyla).
Watch Series 3'ü dediğim gibi uzun bir süredir kullanıyorum. İlk aldığım zamanlar 2 gün gidiyordu rahat. Üstelik hiçbir şey kısıtlı değildi. Tüm özellikleri aktifti. Bu yılın başlarından beridir pil performansı eskiye nazaran biraz daha kötüleşti. Pil eskidiğinden olabilir belki. Saatin kendisi zaten eskidi. Her tarafı çizik dolu. Watch SE alırım bundan sonra büyük ihtimalle.
Hocam Garmin iyi güzel hoş da fiyatlarına baktınız mı hiç?
Birçok modeli var hocam. Bir gün bulursam iyi fiyata kaparım. :)

İfade skoru
1.430
Destek verdim hocam, ekosistem diye iPhone kullanıyorum, Macbook kullanıyorum vs. diyenlerden çok sinir oluyorum. Özellikle söyledikleri avantaj diğer sistemlerde rahatlıkla yapılabiliyorken. Kriptik konuşmamalıydım :D.
Ya aslında mantıklı ama dış destek vermemeleri çok sinir. Yıl olmuş 2021 hala Type-C koymamak nedir ya?
Bilgisayarda da benzer durum var, mesela Phanteks, Lian Li gibi markaların DRGB ekosistemi var, kendi kontrolcüsü kendi girişi vs. var. Ancak istedin mi birebir ARGB ile kullanabiliyorsun, her türlü markanın sync uygulamalarıyla uyumlu. Öte yandan da "z0rtzair" ve iCUE sistemi var, tamamen ve tamamen kendisine kapalı, başka hiçbir şeye desteği yok. (Pahalı olması ayrı mesele) O desteği görmediğim zaman kafayı yiyorum ben, ya tamam kendi ekosistemini yap ama dışarıyla da kullanmama izin ver. iCUE özel efektlerini dışa vermesen de olur, düz ışığa da razıyız.

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Ya aslında mantıklı ama dış destek vermemeleri çok sinir. Yıl olmuş 2021 hala Type-C koymamak nedir ya?
Bilgisayarda da benzer durum var, mesela Phanteks, Lian Li gibi markaların DRGB ekosistemi var, kendi kontrolcüsü kendi girişi vs. var. Ancak istedin mi birebir ARGB ile kullanabiliyorsun, her türlü markanın sync uygulamalarıyla uyumlu. Öte yandan da "z0rtzair" ve iCUE sistemi var, tamamen ve tamamen kendisine kapalı, başka hiçbir şeye desteği yok. (Pahalı olması ayrı mesele) O desteği görmediğim zaman kafayı yiyorum ben, ya tamam kendi ekosistemini yap ama dışarıyla da kullanmama izin ver. iCUE özel efektlerini dışa vermesen de olur, düz ışığa da razıyız.
Ekosistem güzel birşey, fakat bir şeyi alma sebebi olmak saçmalık. Bence ekosistem yapılacak ise cross platform ve FOSS olmalı, böylece her cihaza entegre edilebilir. Ama firmalar kullanıma değil paraya bakıyor, ne yapalım.

Type-C koymamaları saçmalık, ve iPhone almamamın ana sebeplerinden biri. Niye ben farklı marka bir telefon aldım diye bütün aksessuarlarımı Lightning'e çevirme gereksinimi duyayım ki? Type-C girişini USB belleklere imaj yazmak için kullanıyorum, ki neler neler yapan var.

RGB konusunda OpenRGB gibi FOSS ve birkaç ekipman ile uyumlu yazılımlar var, ama cihaz desteği çok kısıtlı. Deneyin derim, eğer uyumlu ise yaşadınız. Windows'a da var bu arada.

İfade skoru
1.430
RGB konusunda OpenRGB gibi FOSS ve birkaç ekipman ile uyumlu yazılımlar var, ama cihaz desteği çok kısıtlı. Deneyin derim, eğer uyumlu ise yaşadınız. Windows'a da var bu arada.
İhtiyaç yok hocam, P360A'nın dahili kontrolcüsü işe yarıyor :D. ARGB desteği ve bolca girişi var.
Anakartım ARGB destekleseydi zaten direkt Mystic Light'tan her şeyi synclerdim ama desteği yok, o yüzden RAM'leri kasayla syncleyemiyorum.
Type-C koymamaları saçmalık, ve iPhone almamamın ana sebeplerinden biri. Niye ben farklı marka bir telefon aldım diye bütün aksessuarlarımı Lightning'e çevirme gereksinimi duyayım ki? Type-C girişini USB belleklere imaj yazmak için kullanıyorum, ki neler neler yapan var.
Sadece o da değil, artık kağnı gibi kaldı :D.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube