Yurt dışına gitmek isteyenlerin çoğunun eğitim düzeyinin belli olması

Silicone Android Uygulaması

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Merhaba, başlığı yanlış anlamayın. Tabii her eğitim kıymetli ama İTÜ'de okuyup da ben iş bulamadım diyen görmedim. Bu pandemiden önce de böyleydi. Adam Hakkari'nin x üniversitesinde eğitim alıp İTÜ'den mezunla kapışmak istiyor. Kendilerini de geliştirmiyor. Örnek;
+Beyefendi yetenekleriniz;
-TikTok çekerim, Stroy koyarım, gıybet yaparım.
+İTÜ adayı gelsin.

Sizce?

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Basit işlemler değil. Bir ülkenin seni alabilmesi için iyi bir nedenin olmalı. Zengin değilseniz işiniz zor.
Bir ülke kendini geliştirmemiş adamı ne yapsın?

Tamam, maddi zorluklar okumaya el vermemiş veya zorlamış olabilir ama kendini geliştirebilir.

Mustafa

Bronze Sample
İfade skoru
498
Merhaba, başlığı yanlış anlamayın. Tabii her eğitim kıymetli ama İTÜ'de okuyup da ben iş bulamadım diyen görmedim. Bu pandemiden önce de böyleydi. Adam Hakkari'nin x üniversitesinde eğitim alıp İTÜ'den mezunla kapışmak istiyor. Kendilerini de geliştirmiyor. Örnek;
+Beyefendi yetenekleriniz;
-TikTok çekerim, Stroy koyarım, gıybet yaparım.
+İTÜ adayı gelsin.

Sizce?
Ben şahsen hiç bir emek vermeden, çabalamadan uğraşmadan denemeden, ''Ülkemden gitmek istiyorum, ABD'ye kaçak giricem'' diyenlerini anlamıyorum.
Sanki gelişmiş ülkeler, ''Hiç bir işe yaramayacaksın ama gel seni alalım'' diyecekler. Ya da RTE'nin suriyelileri aldığı gibi ülkeye alacaklar. :D

İfade skoru
1.430
Bu tipleri hiç sevmiyorum zaten, iki taşı yan yana koydukları yok kahve amcaları gibi ülke durumundan yakınıyorlar (istisnalar hariçtir).
Yurt dışı Erasmus, yüksek lisans veya doktora için kesinlikle çok mantıklı ancak çalışmak veya yaşamak için değil ki o seviye dolu biri olduğunda genelde 15-20'den aşağı almıyorsun, o fiyatı alıp da geçinememekten yakınan adam değildir zaten. Varsın yurt dışından iki kat pahalı olsun burada yaşamak, sonuçta benim milletim, geleneklerim, dilim burada. 13 yaşına girince ailesi Iphone almadı diye kızan çocuklar anlamaz bu durumu.

Erdem

Gold Sample
İfade skoru
1.319
Yani hak verdiğim ve vermediğim yerler var.

Kendini geliştirmesi önemli. Fakat bu ülkede nereden mezun olduğun çok önemli değil. Örneğin X kişisi ortalamanın çok olmasa da üstünde olan bir üniversiteden mühendis olarak mezun olmuş, Y kişisi de özel bir üniversiteden mezun olmuş. Y kişisi 10 yıl kadar ileride eğer kendini X kişisinden daha fazla geliştirirse *X kişisi hiç gelişmedi demiyorum o da gelişti* X kişisinden hem mevki olarak daha yüksek, hem de daha yüksek maaşlar kazanabiliyor. Bunun bir örneği yaşandı.

İfade skoru
1.430
Kendini geliştirmesi önemli. Fakat bu ülkede nereden mezun olduğun çok önemli değil. Örneğin X kişisi ortalamanın çok olmasa da üstünde olan bir üniversiteden mühendis olarak mezun olmuş, Y kişisi de özel bir üniversiteden mezun olmuş. Y kişisi 10 yıl kadar ileride eğer kendini X kişisinden daha fazla geliştirirse *X kişisi hiç gelişmedi demiyorum o da gelişti* X kişisinden hem mevki olarak daha yüksek, hem de daha yüksek maaşlar kazanabiliyor. Bunun bir örneği yaşandı.
Nereden mezun olduğun önemli ama dediğinin etkisi yok diyenin aklından şüphe ederim zaten.
2 yıllık bölüm mezunu olup maaşından artanla aldığı 30000 liralık MB Pro 2019 kullanan bir tanıdığım vardı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube