Yerli, Açık Kaynak Kodlu ve Gizliliğe Önem Veren Arama Motoru - Artado Search

Silicone Android Uygulaması

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Merhaba, 1 yıldan uzun zamandır Artado Search(https://www.artadosearch.com/) isimli projem üzerinde çalışıyorum. Artado Search kısaca kullanıcıyı reklamsız ve en güvenli şekilde bilgiye ulaştırmayı hedefler. Artado'yu tamamen ben geliştiriyorum. Artado hem kendi geliştirdiğim bot ile toplanan sonuçları hem de diğer 8 arama motorunun(Google, Artado, Bing, Yahoo, Baidu, Github, Google Scholar, BASE) sonuçlarını tamamen reklamsız bir şekilde gösterir. Diğer arama motorlarının sonuçlarını kullanırken tamamen anonim olursunuz. Onlar sadece arattığınız kelimeleri görebilir diğer her şey tamamen anonimdir. Artado ise hiç bir şekilde aramalarınızı kaydetmez veya kişisel verilerinizi kaydetmez. Artado, tamamen açık kaynak kodludur. Böylece herkes projenin gelişiminde yardımcı olabilir ve kullanıcılar da onların izlemediğimizden emin olabilir. Artado ayrıca kullanıcıya geniş özelleştirme ayarları sunmaktadır. Ana sayfa arka planı, logo gibi şeyleri değiştirmenize olanak sağlar. Daha bu özellikler hala tamamlanmadı bu yüzden bazı hatalar çıkabilir. İleride daha fazla özelleştirme ayarları eklemeyi planlıyorum. Artado hala beta aşamasında. Bu yüzden bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Hataları direk olarak iletişim adreslerimizden bildirebilir veya topluluk forumumuzda konu açarak bildirebilirsiniz.

Neden Artado Kullanmalıyım?
Eğer gizliliğe önem veren bir kullanıcı iseniz büyük ihtimalle DuckDuckGo kullanıyorsunuzdur. DuckDuckGo sonuçları her zaman kullanıcıyı memnun etmeyebiliyor bu yüzden Google sonuçları kullanan Startpage'e gidersiniz ama Startpage'de karşınıza bir sayfada ortalama 5 reklam çıkabiliyor. Hem arama motoru değiştirme zahmetine girdiniz hem de sonuçları bozan bir sürü reklam gördünüz. İşte burada Artado kullanmak daha mantıklı. Çünkü Artado'da aradığınızı bulamadığınız da bir tıkla diğer arama motorlarının sonuçlarını reklamsız bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca Artado, açık kaynak kodlu olduğundan hem DuckDuckGo'dan hem de Startpage'den gizlilik kısmında daha güvenilir. Bu yüzden gizliliğe önem veren kullanıcılar için Artado daha mantıklı bir seçim.

Peki gizliliğe önem vermeyen Google veya başka bir arama motoru kullanan kullanıcılar niye kullanmalı? Google sonuçları her zaman kusursuz olamayabiliyor. Spamlar, reklamlar ve kişiselleştirilmiş sonuçlar bazen insanı delirtebiliyor. Başka bir arama motorunda ise sonuç kalitesi kötü olabiliyor ve aradığınız şeyi bulamayabiliyorsunuz ama eğer Artado kullanırsanız hızlıca neredeyse tüm arama motorlarının sonuçlarını görebilir ve aradığınızı bulabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler ve akademik araştırma yapanlar içinde Artado gayet iyi bir seçim.

Gelirler
Şu anda tek gelirim bağışlar. İleride reklamlar eklemeyi planlıyorum fakat bu reklamlar Ecosia'da olduğu gibi gelirin bir kısmı yardım kuruluşlarına vs. bağışlanacak. Bu reklamlar kullanıcılar tarafından kapatılabilir olacak ve sadece Artado sonuçlarında yer alacak ama bu reklamların aktifleştirilmesine daha vakit var.

ArtadoBot ve Kendi Sonuçlarımız
Artado'da sadece başka arama motorlarının sonuçlarını göstermiyor. Kendi sonuçlarımızı ve kendi botumuzu da yapıyoruz. ArtadoBot hala Beta test sürecinde bu yüzden şu anda 7/24 aktif değil. Fakat 2022 başlarında veya ortalarında tamamen aktif olmasını hedefliyorum. Şu anda sizde veri tabanımıza sonuç ekleyebiliyorsunuz fakat bu sonuçlar direk olarak gözükmüyor. Eklediğiniz sonuçlar ArtadoBot'un ziyaret etmesi için bir listeye kayıt ediliyor. ArtadoBot çalıştığında ise sizin eklediğiniz siteleri ziyaret edip veri tabanına ekliyor.

Ekosistem
Ben sadece bir arama motoru ile kalmak istemiyorum. Bir ekosistem inşa etmeyi hedefliyorum. Artado ana sayfasında gördüğünüz kısayollar şu anda yaptığım veya yapmayı planladığım projeler. Onların çoğu neredeyse tamamlandı fakat iyice tamamlamadan kullanıcılara sunmak istemediğimden bir yakında sayfası yaptım.

Artado hala geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yüzden görüşleriniz çok önemli. Herhangi bir hata bulursanız bize bildirebilirsiniz. Ayrıca projenin gelişimine sonuç ekleyerek, çevirilerde yardım ederek veya kaynak kod üzerinden çalışma yaparak yardımcı olabilirsiniz. Umarım projeyi beğenirsiniz.

Not: Baidu sonuçları daha yeni eklendi. Bu yüzden hatalar olabilir. Stabil olarak çalışmamaktadır.

Artado Search: https://www.artadosearch.com/

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Eğer gizliliğe önem veren bir kullanıcı iseniz büyük ihtimalle DuckDuckGo kullanıyorsunuzdur.
1631365199087.png

Mesajlar otomatik birleştirildi:

Güzel bir proje bu arada inşallah gelişir.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Artado My Account'da parolalar nasıl şifreleniyor hocam?
AES şifreleme ile şifreleniyor. Şu an My Account sistemi tamamlanmadı bu yüzden sorunlar çıkabiliyor. Yakında diğer servislerin açılması ile My Account sistemi daha çok geliştirilecek. Hesap ayarları ve şifre değiştirme gibi özellikler eklenecek.

56857 numaralı eki görüntüle

Güzel bir proje bu arada inşallah gelişir.
Ecosia gizlilik için iyi bir seçim değil bana göre. Ecosia'nın gizlilik konusunda bir kaç sıkıntısı olmuştu. Artado daha iyi bir seçenek Ecosia'ya göre. Ecosia'nın sunduğu her şeyi ve daha fazlasını Artado'da sunuyor.

Son düzenleme:

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Ecosia'nın sunduğu her şeyi ve daha fazlasını Artado'da sunuyor.
1631369352434.png

1631369390627.png

1631369433023.png

1631369504507.png

1631369575740.png

Son düzenleme: Moderatör:

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Hocam bir de Github'da issue açarken İngilizce mi kullanalım Türkçe mi? O.O2

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Hocam bir de Github'da issue açarken İngilizce mi kullanalım Türkçe mi? O.O2
İngilizce büyük ihtimalle daha iyi olur ama Türkçe'de kullanabilirsiniz.

Ecosia, sonuçları Bing'den alıyor. Artado'da Google ve Bing sonuçları dahil 8 arama motorunun daha sonuçları var. Artado'nun temel amaçlarından biri rahatsız edici reklamları kaldırmak. Ecosia'da arama yaptığınızda karşınıza ortalama 3 tane reklam çıkıyor. Artado'da ise hiç. 3 reklam kulağa az gelse de ekranın büyük bir kısmını reklam kaplıyor. Artado hiç bir şekilde aramalarınızı veya verilerinizi kaydetmiyor. Diğer arama motorlarının sonuçlarını kullanırken onlar sadece aradığınız kelimeyi görebiliyor. Başka hiç bir şekilde verilerinizi göremiyorlar.
İleride reklamlar eklemeyi planlıyorum fakat bu reklamlar Ecosia'da olduğu gibi gelirin bir kısmı yardım kuruluşlarına vs. bağışlanacak. Bu reklamlar kullanıcılar tarafından kapatılabilir olacak ve sadece Artado sonuçlarında yer alacak ama bu reklamların aktifleştirilmesine daha vakit var.
Ayrıca sırf ağaç dikimi için kullanıyorsanız Artado'ya da yakında böyle bir özellik eklenecek.

Son düzenleme:

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Ecosia, sonuçları Bing'den alıyor. Artado'da Google ve Bing sonuçları dahil 8 arama motorunun daha sonuçları var. Artado'nun temel amaçlarından biri rahatsız edici reklamları kaldırmak. Ecosia'da arama yaptığınızda karşınıza ortalama 3 tane reklam çıkıyor. Artado'da ise hiç. 3 reklam kulağa az gelse de ekranın büyük bir kısmını reklam kaplıyor. Artado hiç bir şekilde aramalarınızı veya verilerinizi kaydetmiyor. Diğer arama motorlarının sonuçlarını kullanırken onlar sadece aradığınız kelimeyi görebiliyor. Başka hiç bir şekilde verilerinizi göremiyorlar.
Hocam ağaç diksin de ister verimi toplasın ister reklam çıkarsın.
Ayrıca sırf ağaç dikimi için kullanıyorsanız Artado'ya da yakında böyle bir özellik eklenecek.
1631371646151.png

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
SearX'e göre artısı?
SearX'in arayüzü bir çok kullanıcıya karışık gelecektir. SearX kullanan ve kullandığı instances'e güvenene veya kendi hostlayana Artado önermek zaten pek mantıklı değildir. SearX'den memnunsanız ve size karmaşık gelmiyorsa Artado'nun sizin için bir artısı yoktur ama bir çok kullanıcı için SearX karmaşık ve kullanımı zordur. Belki bir artı olarak koda karışmadan özelleştirebilme diyebiliriz.

Arama algoritmamız aşırı kötü ve botumuz daha beta testinde olduğundan dolayı sonuçlar az ama merak etmeyin bu her zaman böyle kalmayacak. ArtadoBot yakında tamamen aktif olacak. Ondan sonra ise arama algoritmasını iyileştirmek kalıyor. O kısım biraz uzun sürebilir.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Ecosia'nın kendine ait sonuçları yok. "Instagram" aramasına Sedat Peker ile ilgili sonuç çıktığı yer Artado sonuçları. Artado sonuçları yerine Bing veya Google'ı tercih ederseniz, Ecosia'daki gibi ilgili sonuçlar görürsünüz. Ayrıca Ecosia bir arama motorundan daha çok bir meta arama motorudur. Artado ise hem bir meta arama motoru hem de normal bir arama motorudur.

Gördüğüm en sade arayüz(searx.bar)
56874 numaralı eki görüntüle
Ben arama ekranından bahsediyordum.

Ekli dosyalar

• google - searx.png
    google - searx.png
    84,5 KB · Görüntülenme: 65

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube