Windows 11 ile ARM Desteği Geliyor

Silicone Android Uygulaması

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bugün Betawiki sitesinde Windows 11 kısmında bir yapı buldum. 22000.1 numaralı bu yapı, Windows 11'in tanıtıldığı gün yayımlanan değerlendirme ve dağıtım kitinin güncelleştirilmiş bir sürümünde bulunuyor. Preinstallation Environment olarak çalışıyor yani herhangi bir masaüstü ortamı yok. Windows'u kurduğumuz ortamın adı bu Preinstallation Environment.
1624706960047.png

Ve yan kısımda ki bilgilendirme şemasında hangi mimarilerde de çalıştığını yazmışlar. Görünen o ki Windows 11 ile en sonunda ARM64 desteği geliyor. Yani M1 MacBook'lara artık Windows kurabileceğiz. Tabii Windows 11'in çıkmasını ve Apple'dan gelecek açıklamaları beklememiz gerekiyor. Ama bu güzel bir gelişme. ARM için BootCamp desteği önemli.

Ek olarak sürüm numarasının halen 10.0 olduğu bildirildi.
800px-22000.1PE-vercommand.png

Ver komutunu girince göreceğiniz üzere "10.0.22000.1" yazmakta. Yani NT 10.0 yapı 22000 olarak geçiyor. Windows 11'i kuramayacak mıyız diyenler üzülmesin. NT 10.0 olduğuna göre Windows 10 ile çalışabilen her donanım çalışacaktır TPM ve Secure Boot aşıldığında. Tabii bunun Pazartesi çıkacak olan sürümde değişip değişmeyeceğini bilemiyoruz. Şu an iki tane daha 22000 numaralı yapının olduğu tahmin ediliyor. 22000.40 ve 22000.41 adında ki bu yapılar doğrulandı ama henüz bir görüntü yok kendilerinden. Şimdilik bu kadar. Kendinize iyi bakın. :)

Duke The Java

Gold Sample
İfade skoru
1.736
Windows 10dada Arm desteği vardı zaten.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075
NT 10.0 olduğuna göre Windows 10 ile çalışabilen her donanım çalışacaktır TPM ve Secure Boot aşıldığında.
Kernel sürümü 11.0 olabilir ama hocam sonraki yapılarda.

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Vardı lakin M1 için destek yoktu. Windows için sanal makine kullanmanız gerekiyordu. Windows 11 ile daha derli toplu olacak ARM desteği.
Elma M1'lerde Boot Camp'i kaldırmıştı diye biliyorum. Elma, Windows 11'e destek vermezse Parallels ile mi kurulacak bu?

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ne kadar duzgun destek verecekler, tam bir muamma. Isin sonunda MacBook laptoplara Windows yukletmek varsa her seyi yaparlar.
Ben açıkçası macOS varken bilgisayarıma Windows kurmazdım. Çok önemli bir uygulama kullanmam gerekiyorsa ya da M1 cihazım ile oyun oynamak istiyorsam ikincil işletim sistemi olarak kurardım. Ama aktif kullanımda macOS'u tercih ederim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Elma M1'lerde Boot Camp'i kaldırmıştı diye biliyorum. Elma, Windows 11'e destek vermezse Parallels ile mi kurulacak bu?
Eğer Microsoft ile Apple anlaşmaya varırsa Boot Camp geri gelir. Windows 11 ile uzun zamandır M1 için destek bekleniyor. Sanallaştırma bir yere kadar sonuçta. Direkt gerçek donanım ile Windows'u kullanıp yüksek performans almak varken, neden performansı az sanallaştırma araçları ile Windows kullansın millet? :)

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Hocam ben anlamadım bu yapının var olduğunu nasıl anlamışlar sızan yapı dışında herhangi bir yapı sızmadı ve yayınlanmadı.
Ben de anlamadım. :D Birisi bulmuş tesadüfen sanırım bu yapıyı.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Hocam ARM desteği gelmesi iyi oldu ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Yani mesela exynos cihazlara Windows 11 kurabilmenin teorik olarak mümkün olduğu anlamına mı geliyor?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ben de anlamadım. :D Birisi bulmuş tesadüfen sanırım bu yapıyı.
Şirket içi kaynaklardan öğrenmiş olabilirler belki. Belki Microsoft'ta çalışan akrabaları falan vardır.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Hocam ARM desteği gelmesi iyi oldu ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Yani mesela exynos cihazlara Windows 11 kurabilmenin teorik olarak mümkün olduğu anlamına mı geliyor?
ARM32-ARM64 mimarisine sahip CPU'lar artık Windows tarafından resmi olarak destekleniyor, sanal makina olmadan ARM mimarisini Windows üzerinde kullanaibleceksin.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Ayrıca şunu merak ediyorum ARM desteği olacaksa Microsoft neden tanıtmadı bunu? Aslında tanıtımda pek çok şeyi atladılar.
Sürpriz yapabilirler, X86-64 ardından başka bir mimari daha destekleniyor küçük görünse bile çok büyük bir yenilik.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube