Rehber Windows 10/11'de sürücü kurmayı engelleme!

Silicone Android Uygulaması

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
Windows 11'de en sevmediğim özelliklerinden biri, sürücü güncelleştirmelerini kendi kafasına göre yapmasıdır.

Bugün, size bunu kapatmanın yolunu göstereceğim. Oldukça basit. Farklı yöntemleri olduğunu belirtmekte fayda var.

Adım 1:
Ayarlar'a girelim:
1628586523867.png

Bu ekranda, "System" sekmesine giriyoruz.

Sisteme girdik. Şimdi, açılan sekmeden "About" diyelim:
1628586615433.png

Şu kısımdan, "Advanced system settings" yerine girelim:

1628586703711.png

Karşımıza bu ekran gelecek:

1628586895645.png

Buradan "Hardware" diyelim:
1628586955328.png

"Device Installation Settings" kısmına giriyoruz:
1628587009363.png

Penceremiz geldi. Böyle olmalı:
1628587087216.png

"No" olarak değiştirelim. Yönetici izni isterse verelim.

NOT: Bu işlem Windows 10'da değişiklik gösterebilir. Ayrıca, ben Windows 11'i İngilizce kullandığım için yazılar İngilizce idi, ama anlaşılması zor şeyler olduğunu düşünmüyorum.

2. not: Bu işlem, işe yarayabilir de yaramayabilir de.

Son not: Aslında, bunun için regedit yöntemi de var. "Alternatif yöntem" olarak paylaşacağım. Size kalmış. İlk yöntem çalışmazsa, onu deneyebilirsiniz.

Adım 1: Win + R yapıp Regedit yazıyoruz. PowerToys kullanan kişiler, ALT+ SPACE yaparak aynı şeyi yapabilirsiniz.
Adım 2: Regedit'te, en üst kısma şunu yazalım, arama yeri çıktıysa: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching
Adım 4: SearchOrderConfig Değerini 0 yapıyoruz.
Bu yöntemin yaratacağı şeylerden ben sorumlu değilim. Regedit ile uğraşıyoruz sonuçta. Yanlışlıkla bir şeyleri silmemeye dikkat edelim.

Altta vereceğim yöntem, Windows sürümünüze (Home, Pro vb.) değişebilir.
Bu yöntemin gereksiz olduğunu düşünsem de, yukaridaki yöntem işe yaramadıysa, bunu uygulayabilirsiniz.
Gpedit.msc kullanacağız.
Adım 1: Çalıştır için Win+ R yapın. PowerToys kullanıyorsanız ALT + SPACE yapın.
Adım 2: "Bilgisayar Yapılandırılması" diyelim.
Adım 3: Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update diyelim.
Adım 4: "Windows güncelleştirmeleri olan sürücüleri dahil etme" kısımını bulun ve devre dışı bırakın.
Adım 5: Tekrar Bilgisayar Yapılandırması ve Yönetim Şablonları diyelim.
Adım 6: Sistem > Sürücü Yükleme> "Windows Update aygıt sürücüsü arama sorgusu" kısmını devre dışı yapalım.
Adım 7: Tekrar Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Sürücü Yükleme kısmına gelelim.
Adım 8: Aygıt Yükleme Kısıtlamaları > "Başka İlke Ayarları Tarafından Açıklanmayan Aygıtların Yüklenmesini Engelle" kısmına çift tıklayın. "Etkinleştir" derseniz, bilgisayarınıza sürücü kuramazsınız. Kurulumdan sonra yapılmasını öneriyorum.
Eğer bu yöntemler işe yaramazsa ise Windows Update ayarını tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

NOT: Windows 10'da bu yöntemler işe yarayabilir de, yaramayabilir de. İlk yöntemin işe yaradığını düşünüyorum.

Daha da söyleyecek bir şey bulamadığım için, rehberi burada bitiriyorum.

@Steve Gates
Acaba etiket gidecek mi?

Ekli dosyalar

• 1628586494930.png
    1628586494930.png
    25,1 KB · Görüntülenme: 32

EFI Shell

Gold Sample
İfade skoru
763
Windows 11'de en sevmediğim özelliklerinden biri, sürücü güncelleştirmelerini kendi kafasına göre yapmasıdır.

Bugün, size bunu kapatmanın yolunu göstereceğim. Oldukça basit. Farklı yöntemleri olduğunu belirtmekte fayda var.

Adım 1:
Ayarlar'a girelim:
49504 numaralı eki görüntüle

Bu ekranda, "System" sekmesine giriyoruz.

Sisteme girdik. Şimdi, açılan sekmeden "About" diyelim:
49505 numaralı eki görüntüle

Şu kısımdan, "Advanced system settings" yerine girelim:

49508 numaralı eki görüntüle

Karşımıza bu ekran gelecek:

49509 numaralı eki görüntüle

Buradan "Hardware" diyelim:
49511 numaralı eki görüntüle
"Device Installation Settings" kısmına giriyoruz:
49513 numaralı eki görüntüle
Penceremiz geldi. Böyle olmalı:
49514 numaralı eki görüntüle
"No" olarak değiştirelim. Yönetici izni isterse verelim.

NOT: Bu işlem Windows 10'da değişiklik gösterebilir. Ayrıca, ben Windows 11'i İngilizce kullandığım için yazılar İngilizce idi, ama anlaşılması zor şeyler olduğunu düşünmüyorum.

2. not: Bu işlem, işe yarayabilir de yaramayabilir de.

Son not: Aslında, bunun için regedit yöntemi de var. "Alternatif yöntem" olarak paylaşacağım. Size kalmış. İlk yöntem çalışmazsa, onu deneyebilirsiniz.

Adım 1: Win + R yapıp Regedit yazıyoruz. PowerToys kullanan kişiler, ALT+ SPACE yaparak aynı şeyi yapabilirsiniz.
Adım 2: Regedit'te, en üst kısma şunu yazalım, arama yeri çıktıysa: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching
Adım 4: SearchOrderConfig Değerini 0 yapıyoruz.
Bu yöntemin yaratacağı şeylerden ben sorumlu değilim. Regedit ile uğraşıyoruz sonuçta. Yanlışlıkla bir şeyleri silmemeye dikkat edelim.

Altta vereceğim yöntem, Windows sürümünüze (Home, Pro vb.) değişebilir.
Bu yöntemin gereksiz olduğunu düşünsem de, yukaridaki yöntem işe yaramadıysa, bunu uygulayabilirsiniz.
Gpedit.msc kullanacağız.
Adım 1: Çalıştır için Win+ R yapın. PowerToys kullanıyorsanız ALT + SPACE yapın.
Adım 2: "Bilgisayar Yapılandırılması" diyelim.
Adım 3: Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update diyelim.
Adım 4: "Windows güncelleştirmeleri olan sürücüleri dahil etme" kısımını bulun ve devre dışı bırakın.
Adım 5: Tekrar Bilgisayar Yapılandırması ve Yönetim Şablonları diyelim.
Adım 6: Sistem > Sürücü Yükleme> "Windows Update aygıt sürücüsü arama sorgusu" kısmını devre dışı yapalım.
Adım 7: Tekrar Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Sürücü Yükleme kısmına gelelim.
Adım 8: Aygıt Yükleme Kısıtlamaları > "Başka İlke Ayarları Tarafından Açıklanmayan Aygıtların Yüklenmesini Engelle" kısmına çift tıklayın. "Etkinleştir" derseniz, bilgisayarınıza sürücü kuramazsınız. Kurulumdan sonra yapılmasını öneriyorum.
Eğer bu yöntemler işe yaramazsa ise Windows Update ayarını tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

NOT: Windows 10'da bu yöntemler işe yarayabilir de, yaramayabilir de. İlk yöntemin işe yaradığını düşünüyorum.

Daha da söyleyecek bir şey bulamadığım için, rehberi burada bitiriyorum.

@Steve Gates
Acaba etiket gidecek mi?
Windows 10/Windows 11 için desek daha doğru olur.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube