WD Blue 10EZEX random okuma yazma esnasında sürtünme sesi

Silicone Android Uygulaması

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Dün Sahibinden üzerinden 150 liraya almış olduğum WD Blue 10EZEX 1 TB HDD bugün elime ulaştı, ilk iş CDM testi yaptım ve aşağıdaki sonuçları aldım.

1629547005587_image.png

RND4K Q32T1 ve RND4KQ1T1 isimli kısımlarda test yapılırken hem okuma hem yazma esnasında sürtünme sesi geliyor. Tesadüf mü acaba diye birkaç kere daha denedim lakin her seferinde geliyor bu ses. Sıralı okuma yazma testleri esnasında sürtünme sesi yok lakin rastgele okuma yazma işin içine girdiği anda sürtünme sesi geliyor. Bir nevi coil whine. HDD'yi iade etmeli miyim yoksa kullanayım mı? İçine büyük boyutlu oyunları kuracağım disk olacak, Windows 10, programlar ve küçük oyunlar SSD'ye kurulu.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Çıkarıp da denedim, vidaları söküp de denedim lakin RND4K sesleri kesilmedi. Garantisi kaç yıl bu disklerin?
2 yıl. Titreşim kaynaklı değilse o sürtünme sesleri pek iyiye işaret değil bence, SMART verilerine bir bakalım hocam akşam. Sıkıntı varsa idare edersiniz.

Assecreed

Silver Sample
İfade skoru
31
Rastgele okuma ve yazmadaki sesler normaldir diye düşünüyorum. SMART verilerinde de bir sorun yok. Bence iade etmenize gerek yok.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Sürtünme sesi pek hayra alamet değil. Nasıl bir ses olduğunu çözmemiz lazım ama önce. Belki de sürtünme değil, başka bir şeyin sesi.
Şu seslerden hangisi daha yakın duyduğunuza? @Derek Pappalardo
Hiçbirine benzemiyor. Birazdan YouTube'a atacağım sesin videosunu.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Hiçbirine benzemiyor. Birazdan YouTube'a atacağım sesin videosunu.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Diskin sağlığı iyi durumda SMART'dan gördüğüm kadarıyla. Bu attığınız seste taşlama sesine benziyor. Böyle kavanoza küçük küçük taşlar doldurur gibi bir ses. Bu sesin ileride çıkacak bir arızaya işaret olduğu yazar ama şimdilik dert etmeye gerek yok bence. Bir süre diski gözlemleyin. Anormal bir durum yoksa sıkıntı çıkarmaz zaten. HDD'den gelen her ses içinde şüpheye düşmeye gerek yok. :D Sonuçta içerisinde mekanik bir aksam var. Ses çıkartmak zorunda mecburen biraz.

KS
Big Daddy

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Diskin sağlığı iyi durumda SMART'dan gördüğüm kadarıyla. Bu attığınız seste taşlama sesine benziyor. Böyle kavanoza küçük küçük taşlar doldurur gibi bir ses. Bu sesin ileride çıkacak bir arızaya işaret olduğu yazar ama şimdilik dert etmeye gerek yok bence. Bir süre diski gözlemleyin. Anormal bir durum yoksa sıkıntı çıkarmaz zaten. HDD'den gelen her ses içinde şüpheye düşmeye gerek yok. :D Sonuçta içerisinde mekanik bir aksam var. Ses çıkartmak zorunda mecburen biraz.

Aldığım adama sesi attım bende böyle bir şey yoktu dedi. Kargoya verirken 5 kat balonlu poşet üstüne evony maske kutusu bantlamış, bana geldiğinde evony maske kutusu buruşmuştu resmen. Bana kalırsa kargoda top oynadıkları için disk sente yapıyor, tek anlamadığım sesin neden RND4K testlerinde tavan yaptığı. İade edip sıfır alacağım.

Disty

Bronze Sample
İfade skoru
266
Tek anlamadığım sesin neden RND4K testlerinde tavan yaptığı.

Adı üstüne random okuma yazma. Rastgele yerdeki verileri okumaya çalışırken disk okuyucu uç, sürekli bir yerden diğerine gidiyor ve doğal olarak çok hızlı yön değiştirdiği için ses yapabilir.

KS
Big Daddy

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Adı üstüne random okuma yazma. Rastgele yerdeki verileri okumaya çalışırken disk okuyucu uç, sürekli bir yerden diğerine gidiyor ve doğal olarak çok hızlı yön değiştirdiği için ses yapabilir.

Ses yapması sıkıntı değil zaten, diğer disklerdeki gibi dönüş sesi yapsa sorun yok lakin sürtünme sesi yapıyor. Bence kargoda hasar vb. aldığı için disk sente yapıyor olabilir.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube