UNIX mimarisi nedir? Kernel ve shell

Silicone Android Uygulaması
UNIX'in tarihini öğrendiğimize göre biraz teknik konulara girelim.

UNIX işletim sisteminin kendine özgün mimarisi vardır. Bu mimari yapısında, UNIX'i oluşturan bölümler, dosya yapısı ve komutları uyum içinde çalışmaktadır.

UNIX işletim sistemini ne önemli özelliğinden biri, C dilinde yazılmış olmasıdır. UNIX'in kerneli yaklaşık 10000 satır C kodundan oluşuyor. bunun dışında 1000'e yakın satır Assembler kullanılmıştır.

Assembler kodunun 200'e yakın kısmı verimliliği artırmak, kalan 800'e yakın satır ise donanım işlevlerini yerine getirmek üzere kullanılmıştır.

UNIX sistemi 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar:
1. Kernel,
2. Shell,
3. Programlar şeklindedir.

UNIX'i oluşturan kısımlar birbiriyle etkileşim içerisindedirler. UNIX'in özünü kernel oluşturmaktadır. Kernel bilgisayara erişimi denetler, bilgisayar belleğini yönetir, dosya sisteminin bakımıyla ilgilenir, kullanıcılar arasında bilgisayar kaynağını paylar.

UNIX'in kabuğu(shell), kullanıcı ile işletim sistemi arasında olan bir arabirimdir. Shell bir "komut yorumlayıcısı"dır. Verilen komutları okur, analiz eder ve komuttaki argümanları(program çalıştırma, kullanıcı geçişi, sistem bilgisi vs.) uygun koşullarda yerine getirir.

Kabuk aynı zamanda bir programlama dili gib iş görebilir. C diline benze biçimde shell scriptleri ve programları hazırlanabilir.

Kabuğun esas işi terminalden gelen komutları okuyarak yorumlamaktır. Bu zaman, kullanıcı ile çekirdek bağlantısını kabuk aracılığıyla sağlanılır. Kabuk sayesinde kullanıcı tüm UNIX komutlarına erişebilir.

UNIX'te iki ayrı kabuk kullanma olasılığı sağlanmıştır. Bunlar "Bourne Shell" ve "C Shell" olarak tanınır.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube